Anasayfa » SAĞLIK » Koronavirüs Taşıyıcısı Pangolin mi ?

Koronavirüs Taşıyıcısı Pangolin mi ?

Koronavirüs, Koronavirüs nedir, Koronavirüs hakkında bilgiler, Koronavirüs ülkemizde var mı, Koronavirüs taşıyıcısı nedir, Koronavirüs pangolin, Pangolin nedir, Koronavirüs pangolin nerelerde yaşar

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Koronavirüs Taşıyıcısı Pangolin Mi ? hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Koronavirüs Taşıyıcısı Pangolin Mi ? hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Koronavirüs Nedir ? Koronavirüs nedenleri nelerdir ?, Koronavirüs belirtileri nelerdir ?, Koronavirüs tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Koronavirüs Taşıyıcısı Pangolin Mi ?

Koronavirüs Taşıyıcısı Pangolin Mi ?

Reuters’ın Çin’deki bir araştırmaya dayandırdığına göre, yeni tip corona virüsü, yasa dışı yollardan ülkeye getirilen pangolinler (pullu karıncayiyen) aracılığıyla yarasalara, oradan da insanlara bulaşmış olabilir. Güney Çin Ziraat Üniversitesi’nin internet sitesinde yapılan açıklamada, söz konusu ihtimalin ‘virüsün yayılmasının önlenmesi ve kaynağının kontrol altına alınması konusunda çok önemli olduğu’ belirtildi. Çin’in resmi haber ajansı Şinhua’ya göre, pangolinde tespit edilen yeni tip corona virüsünden alınan genom dizilimi, virüsten etkilenen insanların genom dizilimiyle yüzde 99 benzerlik gösteriyor. Hong Kong Şehir Üniversitesi veterinerlik bölümünde profesör Dirk Pfeiffer ise, araştırmanın henüz net bir sonuç ortaya koymadığını, pullu karıncayiyenlerin virüsü taşıyan hayvanlar olduğunu söylemek için daha fazla araştırma gerektiğini belirtti. Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın (WWF) verilerine göre, memeli sınıfına ait pangolin, uluslarası yasalarla korunmasına rağmen Asya’ya kaçakçılığı en çok yapılan hayvan. Çin’de eti tüketilen pangolin pulları ise tedavi edici özelliği olduğuna inanıldığı için geleneksel tıpta kullanılıyor.

Koronavirüs Taşıyıcısı Pangolin Mi ?

Pangolin Nedir ?

Pangolinler veya pullu karıncayiyen, Pholidota takımından memelilerdir. Mevcut bir aile olan Manidae’nin üç cinsi vardır: Asya’da bulunan dört türü içeren Manis; Afrika’da bulunan dört türden ikisini içeren Phataginus; ve Afrika’da yaşayan kalan iki türü içeren Smutsia

Pangolin Hakkında Bilgiler

Pangolinler ‘canlı çam kozalakları’ diye de adlandırılırlar. Çünkü canlı vücudunda baş, sırt, kuyruk ve bacakları kaplayan, birbirinin üstüne binen iri, kahverengi pullar var. Pangolin’in yapışkan dili 300 cm. kadar uzunluktadır. Canlı bu sayede dilini termit, karınca gibi hayvanların yuvalarına sokar ve termit, karınca, pupa, larva, yumurta kısacası yuvada ne varsa diliyle zorlanmadan toplayarak yer. Karınca ve termitlerin bünyelerinde bulunan asitlerin kendisine zarar vermesini ise midesinin kalın kaslı çeperi sayesinde engeller. Pangolinler Asya’da yaşayan dört ve Afrika’da yaşan dört olmak üzere toplam sekiz türü bulunuyor. Ayrıca birkaç pangolin türünün de nesli tükeniyor. Bu tatlı canlıların boyları 30-100 cm arasında değişiyor. Pangolinlere ilginç görünümlerini veren vücutlarını kaplayan pullar. Bu pullar karetinden oluşuyor.

Koronavirüs Taşıyıcısı Pangolin Mi ?

Pangolin Nerelerde Yaşar ?

Pangolin, çoğunlukla Uzak Doğu’da görülen pullu memeli bir hayvandır.

Yorum yapın