Anasayfa » EĞİTİM » KPSS HAKKINDA BİLİNMESİ GERELENLER

KPSS HAKKINDA BİLİNMESİ GERELENLER

Ülkemizde kamusal alanda çalışmak ilerleme katetmek istiyorsak yapacağımız tek şey var KPSS sınavına girmek. Peki nedir bu KPSS? ne işe yarar? Ne zaman yapılır? Kimler girebilir? Gelin hep beraber öğrenelim.

Kpss-Kamu Personeli Seçme Sınavıdır. Kurumlarda çalışacak olan kişileri belirlemek amacıyla yapılır. KPSS sınavı haziran ayının son hafta sonu ya da temmuz ayının ilk hafta sonunda yapılmaktadır. KPSS’ de Genel Kültür ve Genel yetenek herkesin girmesi gereken zorunlu bölümdür. KPSS’de çıkacak konular şu şekildedir; Yabancı Dil, Eğitim Bilimleri, Hukuk, İktisat, İşletme, Maliye, Çalışma Ekonomisi gibi konular KPSS sınavında görülmektedir.

Peki KPSS sınavına kimler girebilir

KPSS’ye ortaöğretim yani lise ve meslek lisesi vb. KPSS iki sınavına girebilmektedirler. KPSS iki nedir dediğinizi duyar gibiyim KPSS iki arkadaşlar lise ve dengi mezunlarının her iki yılda bir girmeyi hak ettikleri sınavdır. Bir ise üniversite mezunlarının her sene girebildiği sınavdır. Başvuru koşullarına kısa bir şekilde özetlersek yine ortaöğretim lise ve dengi bitirmek, iki yıllık üniversite yada dört yıllık üniversite bitirmiş kişiler girebilmektedir.

Yorum yapın