Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Kronik Böbrek İltihabı Hakkında Bilgiler

0

Kronik Böbrek İltihabı, Kronik Böbrek İltihabı nedir, Kronik Böbrek İltihabı hakkında bilgiler, Kronik Böbrek İltihabı özellikler, Kronik Böbrek İltihabı belirtileri, Kronik Böbrek İltihabı nedenleri, Kronik Böbrek İltihabı tedavisi

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim . Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Kronik Böbrek İltihabı hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Kronik Böbrek İltihabı hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Kronik Böbrek İltihabı Nedir ? Kronik Böbrek İltihabı nedenleri nelerdir ?, Kronik Böbrek İltihabı belirtileri nelerdir ?, Kronik Böbrek İltihabı tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Kronik Böbrek İltihabı

Kronik Böbrek İltihabı Nedir

Halk arasında böbrek iltihabı terimi; böbreğin herhangi bir kısmının bilinen sistemik bir hastalığa veya etkene (herediter, multisistemik, ilaçlar, infeksiyonlar vb) bağlı veya hiçbir etken gösterilemeden vücudun savunma hücreleri tarafından işgal edilmesi ve buna bağlı ortaya çıkan hastalıklara verilen genel isimdir.

Kronik Böbrek İltihabı Hakkında Bilgiler

Böbrek enfeksiyonu (piyelonefrit), genellikle üretra veya mesanenizde başlayan ve böbreklerden birine veya her ikisine giden bir idrar yolu enfeksiyonu (İYE) türüdür. Böbrek enfeksiyonu hızlı tıbbi müdahale gerektirir. Uygun şekilde tedavi edilmezse, böbrek enfeksiyonu böbreklere kalıcı zarar verebilir veya bakteriler kan dolaşımınıza yayılarak hayatı tehdit eden bir enfeksiyona neden olabilir. Genellikle antibiyotik içeren böbrek enfeksiyonu tedavisi, hastaneye yatış gerektirebilir.

Kronik Böbrek İltihabı

Kronik Böbrek İltihabı Nedenleri Nelerdir ?

Vücudunuzdaki idrar yolundan gelen idrar yolunuza giren bakteriler (üretra) çoğaltabilir ve böbreklere gidebilir. Bu, böbrek enfeksiyonlarının en sık nedenidir. Vücudunuzdaki başka bir enfeksiyondan dolayı da bakteriler kan dolaşımınız boyunca böbreklere yayılabilir. Nadiren, böbrek cerrahisi sonrası böbrek enfeksiyonu ortaya çıkar.

Kronik Böbrek İltihabı Belirtileri Nelerdir ?

Glomerülonefritler yani nefritler; kendilerini idrarda kan veya protein görülmesi, çay veya kola rengi idrar yapma, kanda böbrek fonksiyonunun kabaca göstergeleri olan üre, kreatinin gibi maddelerin yüksekliği, vücudun değişik bölgelerinde şişlik (ödem), kan basıncında artış (hipertansiyon), kan yağlarında artış (kolesterol veya trigliserid yüksekliği), idrarın köpüklenmesi veya idrar miktarında azalma ile gösterebilir. Pyelonefriti (böbreklerin tutulması) olan hastalarda; idrar yaparken yanma, ağrı, ateş, titreme, bel ağrısı veya bulantı-kusma görülür.

Kronik Böbrek İltihabı

Kronik Böbrek İltihabı Tedavisi Nedir ?

Antibiyotikler, böbrek enfeksiyonlarının tedavisinde ilk sıradadır. Hangi ilaçları kullandığınız ve ne kadar süreyle sağlığınıza ve idrar testlerinde bulunan bakterilere bağlıdır. Genellikle, bir böbrek enfeksiyonunun belirtileri ve semptomları tedaviden birkaç gün sonra ortaya çıkar. Ancak bir hafta veya daha uzun süre antibiyotik kullanmaya devam etmeniz gerekebilir. Daha iyi hissettikten sonra doktorunuz tarafından önerilen antibiyotik tedavisini tamamlayın.

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap