Anasayfa » İLGİNÇ BİLGİLER » Kruvasanın Tarihi?

Kruvasanın Tarihi?

Kruvasanın tarihi

Kruvasan bilindiği gibi Fransızların kahvaltıda yediği içi çikolatalı milföy hamurundan yapılan ay şeklinde olan bir çeşit çörektir.

Fransızların kruvasanı bulmaları aslında tesadüf değildir altında gizli bir tarih mevcut.

kruvasanın tarihi

Ay Çöreğinin doğuşu ile ilgili birkaç rivayet vardır.

Merzifonlu Köprülü Kara Mustafa Paşa’nın 1683’teki İkinci Viyana Kuşatması sırasında bir fırıncı Osmanlı bayrağındaki hilal şeklinden bir çörek yaparak Osmanlı’yı dalgaya alması.

Osmanlı kuşatmasından kurtulan viyana halkı günlerce şükran duası etmişti. fırıncılar da sembolümüz olan hilal biçiminde çörek yaparak, şehrin kurtuluşunu kutlamışlardı.

viyana’da strauch ile heidenschuss sokaklarının birleştiği köşede şaha kalkmış atın üzerinde kılıcı elinde bir Osmanlı askeri heykeli vardır. ikinci viyana kuşatmasından sonra bu mevkiye dikilen asker heykeli zamanla yıpranınca 19. yüzyılın sonlarında heykelin aynısı yeniden yapıldı. heidenschuss kelimesinin manalarından birisi “fırıncı’nın darbesi”dir.

heykelin yapılış sebebi de viyana’yı Türkler’den kurtaran fırıncının anısını yaşatmak içindir.

Osmanlı ordusu 1683’te viyana kuşatması sırasında surları aşmak için top ateşinden daha etkili bir yöntem olan lağım atmayı kullanıyorlardı. kale duvarlarının altından kazılan tüneller patlayıcıyla doldurulup ateşlenir, meydana gelen patlamayla surlar yıkılırdı. yeniçağ’da kale müdafileri surlarının lağımla yıkılmasını önlemek için duvarların üzerine içi su dolu kovalar koyup, surların altından tünel kazılıp kazılmadığını anlamaya çalışırlardı.

Avusturyalılar, Osmanlılar’ın birçok lağımını önceden tespit edip engellemişlerdi. kuşatmanın son günlerinde Osmanlı lağımcıları Avusturyalılar’a belli etmeden şehrin surlarına kadar bir tünel kazmışlardı. patlayıcıları ateşledikleri takdirde surlar havaya uçacaktı. surlara yaklaşık 400 metre mesafede dükkanı olan bir fırıncı sabahleyin erkenden ekmek ve pastalarını hazırlamak için kalkmıştı. hamur yoğururken yeraltından gelen gürültüleri duyunca işini gücünü bırakıp koşa koşa askerleri buldu.

durumu öğrenen Avusturyalı askerler hemen bir karşı tünel kazıp Osmanlılar’dan önce lağımı patlattılar. kazdıkları tünelin altında kalan onlarca Türk askeri şehid oldu. fırıncının durumu erkenden haber vermesi viyana’yı kurttarmıştı.

kruvasan hikayesi

Osmanlı ordusu viyana önlerinde bozguna uğratıldıktan sonra, Avusturyalı yetkililer şehrin kurtulmasında katkıları olanları ödüllendirmeye başladılar. ilk ödüllendirilenlerden birisi viyana’yı kurtaran fırıncıydı.
viyana’yı savunan kont starhemberg, fırıncıya ne istediğini sordu. fırıncı da “Türkler’e karşı kazanılan büyük zaferi yaşatmak için Osmanlılar’ın sembolü olan hilali kullanarak bir çörek yapmak istediğini, kahvaltıları süsleyecek bu çöreği yapmaya da sadece kendisinin yetkili kılınmasını” talep etti. kont starhemberg fırıncının isteğini kabul etti. böylece avrupa ülkelerinin kahvaltılarının değişmez parçası kruvasan, yani ay çöreği ortaya çıktı

çöreğin hilal şeklinde olması ve onu yemeleri Türkleri yendikleri böyle belli ettiklerini gösteriyormuş.

Yorum yapın