Küçük Akgerdan Kuşları Hakkında Bilgiler

0
163

Küçük Akgerdan Kuşları, Küçük Akgerdan Kuşları nedir, Küçük Akgerdan Kuşları hakkında bilgiler, Küçük Akgerdan Kuşları özellikler, Küçük Akgerdan Kuşları bakımı, Küçük Akgerdan Kuşları beslenmesi, Küçük Akgerdan Kuşları yaşam alanları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Küçük Akgerdan Kuşları hakkında bahsetmek gerekirse; Küçük Akgerdan Kuşları, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde’de nadir bulunan cins bir kuş türüdür.


Küçük Akgerdan Kuşları Nedir

Trakya ve Karadeniz’de bulunan kuşlar ssp. communis, güney ve doğudaki kuşlar ise ssp. icterops alttüründendir.

Küçük Akgerdan Kuşları Hakkında Bilgiler

Sylvia communis, Latham – Ak Gerdanlı Ötleğen: Oldukça büyük, güçlü ve uzun kuyrukludur; hareketleri bir miktar ağır ve yavaştır. Gagası güçlüdür ve kökü belirgin bir biçimde açıktır. Bacakları oldukça güçlü ve sarı-kahverengidir. Bütün giysilerinde kın telekleri ve büyük kol örtülerinin geniş, gri-kahverengi sırtı ile kontrast yapan kızıl-kahverengi kenarları (bu özellik başka yalnıca Bozkr Ötleğeninde görülür) sayesinde ayrılır. Kuyruk uçları beyazdır. Erkek bireyin başı gridir, göz halkası ve boğazı beyazdır. Göğsü pembemsidir. İrisi kırmızımsı-koyu sarıdır. Diğer giysilerinin başları gri-kahverengidir, göz halkaları belirsizdir, boğazları kirli beyazdır, göğüsleri ten-beyaz renklidir ve irisleri gri-kahverengi vey sarı-kahverengidir.

Küçük Akgerdan Kuşları Özellikleri

Diğer ötleğenlerden farklı olarak, eşeyler birirlerine benzerdir. Grimsi sırt, beyaz alttaraflar ve koyu renk, gözlerin ve boğazın çevresinde beyaz olarak bulunan maskeli gri bir başa sahiptirler. Diğer ötleğenler gibi böcekçil beslenirler. Bununla beraber dağ meyvelerini de yerler. Açık alanlarda ve ekili arazilerde, büyük çalılar ya da ağaçlara yuvalarını yaparlar. Yuva kısa veya dikenli bir çalıya, yapılır, 3 ila 7 yumurta bırakılır.

Küçük Akgerdan Kuşları Yaşam Alanları

Göçmendir ve kışlarını Afrika’nın Sahara çölü, Arabistan ve Hindistan’a yakın bölgelerde geçirler. Çalılık alanlarda, çalı çiti olan çiftliklerde ve ormanlık alanların kenarlarında ürer. Kuzey İskandinavya dışında tüm Avrupa’da, batı ile orta Asya’da yaz ziyaretçisidir, ürer. Kışı Sahra Çölü’nün güneyinde geçirir. Türkiye’de göç sırasında her yerde görülür, yazın bütün bölgelerde ürer fakat Güneydoğu Anadolu’nun kuzey kısımlarında nadir ve Akdeniz’de lokaldir.

Küçük Akgerdan Kuşları Beslenmesi

Böcekçil bir hayvan olmakla beraber yemiş ve yumuşak meyvelerle de beslenir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here