Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Kuşaklı Kiraz Kuşu Hakkında Bilgiler

0

Kuşaklı Kiraz Kuşu, Kuşaklı Kiraz Kuşu nedir, Kuşaklı Kiraz Kuşu hakkında bilgiler, Kuşaklı Kiraz Kuşu bakımı, Kuşaklı Kiraz Kuşu özellikleri, Kuşaklı Kiraz Kuşu beslenmesi, Kuşaklı Kiraz Kuşu yaşam alanları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Kuşaklı Kiraz Kuşu hakkında bahsetmek gerekirse; Kuşaklı Kiraz Kuşu, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde’de bulunmayan cins bir kuş türüdür.


Kuşaklı Kiraz Kuşu Nedir

Kuşaklı kiraz kuşu, kiraz kuşugiller familyasına ait bir ötücü kuş türü. Günümüzde bazı araştırmacılar tarafından ispinozgiller familyasında sınıflandırılmıştır. Ayrıca söğüt çintesi olarak da adlandırılır.

Kuşaklı Kiraz Kuşu Hakkında Bilgiler

Kuşaklı kiraz kuşu, kiraz kuşugiller (Emberizidae) familyasına ait bir ötücü kuş türüdür. Günümüzde bazı araştırmacılar tarafından ispinozgiller familyasında sınıflandırılmışdır. Beyaz bıyık ve gri omuz tüyleri ile kiraz kuşundan ayrıılan özellikleridir. Pembe gagası ve beyazımsı göz halkasıyla kirazkuşuna ve kızıl kirazkuşuna benzer. Erişkinin başı donuk kül grisidir, kızıl kirazkuşundan daha donuk renklidir ve bu gri göğsüne inip bir kuşak oluşturmaz. Altı açık kızıl kahverengi olup boğazı ve bıyık çizgisi beyazımsı, kıçı ve kuyruk altı örtüleri açık krem rengidir. Sonbaharda tüyleri yeni değiştiği zaman altı soluk kızıl olup açık renkli tüy kenarlarıyla soluk desenlidir. Boz renkli üst tarafı kızıl kahverengi omuz tüyleriyle kontrast oluşturur. Üstteki çizgiler belirsiz veya silik, kuyruk sokumu boz renklidir.

Kuşaklı Kiraz Kuşu Özellikler

Bu kuş, Bataklık kiraz kuşuna boyut olarak benzerdir, ama gagası daha uzundur. Üreme dönemi erkeğinin, parlak sarı alt parçalarla, siyah böğür çizgileri, kahverengi üst parçaları, siyah yüz ve boğaz çizgisi ve pembe bir alt çenesi vardır. Dişinin, fazlaca çizgili gri kahverengi bir arkası ve daha az şiddetli sarı alt parçaları vardır. Göz ve yanak çizgileri, koyu bir tac ile beyazımsı yüzü vardır. Yavru benzerdir, alt parçalar ve yüzün zemin rengi kahverengimsi sarıdır.

Kuşaklı Kiraz Kuşu Yaşam Alanları

Kuzeydoğu Avrupa ‘da ve kuzey Asya ‘ nın üzerinde çalışırler. Göçmendirler, güneydoğu Asya, Hindistan ‘da ve güney Çin ‘ de kışı geçirirler. Batı nadir düzenli gayesizce dolaşan bir nadirdir. Açık çalılıklı alanlarda çoğunlukla suya Yakın Manzara görülürler ettik Sibirya ‘da çok yaygındırlar.

Kuşaklı Kiraz Kuşu Davranış

Yerde bir yuvaya 4-6 yumurta koyarlar. Doğal yiyeceği, yavruyu besleyeceği zaman böceklere dayanır ve aksi takdirde tohumlardır.

Ötüş ayıt edici bir zick ve şarkı açık bir tru-tru, tri-tri dir

Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap