Anasayfa » OSMANLI İMPARATORLUĞU » Malazgirt Savaşı Kısaca Özet

Malazgirt Savaşı Kısaca Özet

1071 Malazgirt Destanı

Malazgirt savaşı özet,malazgirt savaşı nedir,malazgirt savaşı oyunu,malazgirt savaşı önemi,malazgirt savaşı sonuçları,malazgirt savaşı kimler arasında oldu,malazgirt nedir,malazgirt meydan savaşında selçuklu ordusunun başındaki komutan kimdir,malazgirt savaşı özet,malazgirt savaşı tarihi,malazgirt savaşı önemi,malazgirt savaşı sonuçları,malazgirt savaşı kimler arasında oldu,malazgirt savaşı nedenleri,
malazgirt nedir,malazgirt savaşının önemi nedir,

Kısaca Malazgirt Savaşı

Malazgirt Savaşı yada Malazgirt Meydan Muharebesi, Büyük Selçuklu Devleti ile Bizans İmparatorluğu arasında 26 Ağustos 1071 tarihinde gerçekleşmiştir. Büyük Selçuklu Hükümdarı Alparslan ile Bizans İmparatoru IV. Romen Diyojen arasında gerçekleşen savaşı Büyük Selçuklu Devleti kazanmıştır.

Malazgirt Savaşı ile birlikte “Türklere Anadolu’nun kapıları kesin bir şekilde açılmıştır”.Kesin Selçuklu zaferi olarak Anadolu’nun kapıları Türklere açıldı; Türk birlikleri Anadolu’ya girmeye başladı.

Sultan Alparslan’ın Anadolu toprakları üzerindeki fetih hareketleri ve Bizans başkentini zorlamaları, İmparator Romanos Diogenes’i harekete geçirir.

Alparslan 1071 yılı içinde Mısır Fâtimî Devleti’ne karşı çıktığı seferden sonra ordusuyla Anadolu’ya dönerek, Malazgirt’e iner. Günlerden Cumadır. Akşama kadar süren savaşta, koskoca Malazgirt Ovası 100 binden fazla Bizanslıya mezar olur. Bizans imparatoru da esir edilir. Bu zafer, Türklerin Anadolu’ya yerleşmelerini ve hâkimiyetlerini sağlar.

Sultan Alparslan’ın sözleri 

Bir kumandan bilirim hem arslan hemde alpti
İman dolu, yurt dolu, bir kalpti.
Türklerin Anadoluya girişi malazgirt zaferi kutlu olsun

• Size öyle bir vatan aldım ki; ebediyen sizin olacaktır….”

Sultan Alp Arslan

Yorum yapın