Mavi Baştankara Kuşu Hakkında Bilgiler

0
282

Mavi Baştankara Kuşu, Mavi Baştankara Kuşu nedir, Mavi Baştankara Kuşu hakkında bilgiler, Mavi Baştankara Kuşu yaşam alanları, Mavi Baştankara Kuşu bakımı, Mavi Baştankara Kuşu özellikleri, Mavi Baştankara Kuşu beslenmesi

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Mavi Baştankara Kuşu hakkında bahsetmek gerekirse; Mavi Baştankara Kuşu, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde’de nadir bulunan cins bir kuş türüdür.

Mavi Baştankara Kuşu Nedir

Mavi baştankara, baştankaragiller familyasından mavi-sarı renkli küçük bir kuş türü.

Mavi Baştankara Kuşu Hakkında Bilgiler

İsminden de anlaşılabileceği gibi, renginden dolayı kolaylıkla tanımlanabilir. Kafa üstü mavi, gagaları siyah, göğüs bölgesi sarıdır ve yüzünde çizgisel maskesi bulunur. Sarı renkleri, yedikleri tırtıllardan aldıkları karoten ile ilişkilidir. Ağırlıkları yaklaşık olarak 11 gramdir. Boyutları ise 12 cm civarında, oldukça küçüktür. Kuyruk, kanat ve başın üstü mavi, alın ve yanaklar beyaz, sırtı yeşil, karnı ise tümüyle sarıdır. Gencinde yanaklar beyaz değil sarıdır. Gerdanı ile gagası arasında gözü kapatan siyahımsı mavi ince bir bant bulunur. Ayrıcı gaga ile göğüs arasında siyah bir bant vardır. Heyecanlandığı zaman, ensesindeki kısa tacı kalkar.

Mavi Baştankara Kuşu Özellikler

Mavi baştankaraların 12-14 cm kanat açıklığı, 12 cm`ye varan vücut uzunluğu ve 11g ağırlığı vardır. Kuyruk, kanat ve başının üstü mavi, alnı ve yanaklar beyaz, sırtı yeşil karnı ise tümüyle sarıdır. Gencinde yanaklar beyaz değil sarıdır. Gerdanı ile gagası arasında gözü kapatan siyahımsı mavi ince bir bant bulunur. Ayrıcı gaga ile göğüs arasında siyah bir bant dikkat çeker. Heyecanlandığı zaman, ensesindeki kısa tacı kalkar.

Mavi Baştankara Kuşu Yaşam Alanları

Mavi baştankara Avrupa, Asya ve kuzeyde batı Afrika boyunca bulunur. Anayurdunda baştankaralar, yaprak döken ormanlar ile park ve bahçelerde yaşar. Türkiye’de yıl boyunca bütün bölgelerde görülür.

Mavi Baştankara Kuşu Beslenmesi

Küçük böcek, örümcek, meyve ve tohumlarla beslenir. Mavi baştankaralar, ağaçlarda yiyecek arar, kışın besin kıtlığında yerde beslendiği de olur. Erkekler iki dişiyle yuva kurduğu kaydedilmesine rağmen genellikle tek eşlidir.

Mavi Baştankara Kuşu Üremesi

Yumurtlama zamanı tırtılların bolluğuna göre değişir. Yuva, fincan şeklindedir, yosun ve ottan yapılır, saç, tüy ve yünle ile etrafı iyice sarılır. Bir ağaç veya duvardaki bir delikte yuva kurar. Dişi yuvaya Nisan’da 7-13 adet yumurta bırakır. 12-16 gün boyunca kulaçkaya yatar ve bu süre boyunca erkek onu yuvada besler. Yumurtadan çıkan yavrular her iki ebeveyn tarafından beslenir. Bazen bir yılda iki defa yuva kurdukları görülür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here