Metin Akpınar Kimdir ?

0
221

Metin Akpınar kimdir,Metin Akpınar nereli,Metin Akpınar eşi kim ,Metin Akpınar Biyografisi, Metin Akpınar oynadığı filmler, Metin Akpınar hangi dini benimser, Metin Akpınar hakkında kısa bilgiler, Metin Akpınar yaşı kaç, Metin Akpınar ne zaman doğdu, Metin Akpınar boyu kaç, Metin Akpınar göz rengi nedir, Metin Akpınar, Metin Akpınar hakkında merak edilenler, Metin Akpınar çocuğu var mı, Metin Akpınar hakkında notlar, Metin Akpınar hakkında kısa notlar, Metin Akpınar hakkında bilinmesi gerekenler

 

Sevgili okurlar; bugün sizlere oyuncu, sporcu, sanatçı vb gibi isimlerin biyografilerini hazırladık. Sevdiğiniz, beğendiğiniz, hayranı olduğunuz ve sıkça takip ettiğiniz kişilerin merak edilen yanlarını, iyi huylarını, kötü huylarını önünüze sereceğimiz bir biyografi hazırladık. Takipçisi olduğunuz kişinin hakkındaki yazıyı okuduktan sonra artık onu daha iyi tanıyacak ve daha iyi bir şekilde betimleyeceksiniz. Umarım bu biyografi yazımız size faydalı olur.

Metin Akpınar Nereli ?

Metin Akpınar Kimdir ?

Metin Akpınar, 2 Kasım 1942, Aksaray/İstanbul doğumludur.

Tiyatro ve sinema sanatçısıdır.Pertevniyal Lisesi’nde eğitim gördü. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Edebiyat Fakültesi’nde eğitim gördü. 1962’de Türk Talebe Birliği’nde amatör olarak tiyatroya başladı. İki yıl sonra ilk kez profesyonel bir oyunda yer aldı ve bu tarihten sonra önemli tiyatro yapımlarında rol aldı.

İlk olarak 1964 yılında Ulvi Uraz tiyatrosunda “Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım” profesyonel oyununa imza atan Akpınar, 1967 yılında ülkemizin ilk kabare tiyatrosu olan Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nun kurucuları arasında yer aldı. Kurulduğu andan itibaren kapanana kadar tiyatronun idari müdürlüğünü yaptı.

Akpınar, 1972 yılında Ertem Eğilmez’in çektiği başrollerinde Tarık Akan ve Filiz Akın’ın oynadıkları Tatlı Dillim filmi ile sinema hayatına başladı. Akpınar, Zeki Alasya ile birlikte ikili oluşturarak “Nereye Bakıyor Bu Adamlar”, ” Davetsiz Misafir”, Patron Duymasın “, “Köyden İndim Şehire” ve “Petrol Kralları” gibi kült filmlerde rol aldı.

Metin Akpınar, sanat hayatına pek çok ödül sığdırdı. O ödüllerden bazıları: En İyi Sinema Filmi Erkek Oyuncusu, Yaşam Boyu Onur Ödülü, Altın Mikrofon ve Altın Kamera Ödülü, Devlet Sanatçısı, Tiyatroya Destek Yılı Özel Ödülü.
Metin Akpınar, 17 Şubat 1961 yılında Göksel Özdoğdu ile evlendi. Akpınar, daha sonrasında boşanmıştır.

 

Metin Akpınar Filmleri

  • Aslan Bacanak
  • Hasip ile Nasip
  • Her Gönülde Bir Aslan Yatar
  • Nereye Bakıyor Bu Adamlar
  • Güler misin, Ağlar mısın?
  • Nereden Çıktı Bu Velet
  • Beş Milyoncuk Borç Verir misin
  • Hasret

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here