Anasayfa » KİM KİMDİR » Metin Gürses Kimdir?

Metin Gürses Kimdir?

Metin Gürses kimdir,Metin Gürses nereli,Metin Gürses eşi kim ,Metin Gürses Biyografisi, Metin Gürses oynadığı filmler,Metin Gürses hangi dini benimser, Metin Gürses hakkında kısa bilgiler, Metin Gürses yaşı kaç,Metin Gürses ne zaman doğdu,Metin Gürses boyu kaç, Metin Gürses göz rengi nedir, Metin Gürses, Metin Gürses hakkında merak edilenler, Metin Gürses çocuğu var mı, Metin Gürses hakkında notlar,Metin Gürses hakkında kısa notlar, Metin Gürses hakkında bilinmesi gerekenler

 

Sevgili okurlar; bugün sizlere oyuncu, sporcu, sanatçı vb gibi isimlerin biyografilerini hazırladık. Sevdiğiniz, beğendiğiniz, hayranı olduğunuz ve sıkça takip ettiğiniz kişilerin merak edilen yanlarını, iyi huylarını, kötü huylarını önünüze sereceğimiz bir biyografi hazırladık. Takipçisi olduğunuz kişinin hakkındaki yazıyı okuduktan sonra artık onu daha iyi tanıyacak ve daha iyi bir şekilde betimleyeceksiniz. Umarım bu biyografi yazımız size faydalı olur.

Metin Gürses Nereli?

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü’nden 1969, 1971 yıllarında lisans ve yüksek lisans alan Gürses, daha sonra Feza Gürsey’in denetiminde Kerr-Schild Geometrisi ve Genel Görelilik’te Sicimler isimli doktora çalışmasını tamamlayarak 1975 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü’nden doktora derecesini almaya hak kazandı.

 

Metin Gürses Kimdir?

Türk fizikçi Metin Gürses 1945 yılında Nevşehir’de dünyaya gelmiştir. 

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ni bitirdi (1969). ABD Yale Üniversitesinde doktora çalışmasını tamamladıktan sonra Princeton Üniversitesi’nde (1979) ve Federal Almanya’da Münih Max, Planck Enstitüsü’nde (1979-1981) araştırmacı olarak çalıştı.

Türkiye’ye döndükten sonra ODTÜ’ye doçent oldu (1981). 1982’de TÜBİTAK’ta araştırma başuzmanı olarak çalışmaya başladı.

1984 TÜBİTAK Teşvik Ödülü’nü ve “Einstein alan denklemlerinin kimi yapısal özelliklerinin’ aydınlatılmasına ve bu denklemlerin tümüyle integre edilebilir bir sistem oluşturduğunun gösterilmesine yaptığı özgün çalışmaları” nedeniyle Sedat Simavi Vakfı Fen Bilimleri Ödülü’nü (1986) aldı.

Yorum yapın