Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Mide Ülseri Hakkında Bilgiler

0

Mide Ülseri, Mide Ülseri nedir, Mide Ülseri hakkında bilgiler, Mide Ülseri özellikleri, Mide Ülseri belirtileri, Mide Ülseri nedenleri, Mide Ülseri tedavisi

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Mide Ülseri hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Mide Ülseri hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Mide Ülseri Nedir ? Mide Ülseri nedenleri nelerdir ?, Mide Ülseri belirtileri nelerdir ?, Mide Ülseri tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Mide Ülseri

Mide Ülseri Nedir

Mide ülseri, bir tür peptik ülser hastalığıdır. Mideyi sindirim enzimlerinden koruyan kalın mukus tabakası zayıfladığında ortaya çıkar. Sonuç olarak sindirim asitleri, mideyi kaplayan tabakalara zarar vererek ülser oluşumuna yol açar.

Mide Ülseri Hakkında Bilgiler

Ülser ya da peptik ülser mide veya ince bağırsakta görülen iltihabi yaralardır. Gastrik ülser olarak da bilinen mide ülseri ise mide iç zarındaki derin ve ağrılı yaralara denir. Mide ülseri, bir tür peptik ülser hastalığıdır. Mideyi sindirim enzimlerinden koruyan kalın mukus tabakası zayıfladığında ortaya çıkar. Sonuç olarak sindirim asitleri, mideyi kaplayan tabakalara zarar vererek ülser oluşumuna yol açar. Mide ülserleri kolayca tedavi edilebilir, ancak uygun olarak tedavi edilmezse şiddetli komplikasyonlara neden olabilir. Mide ülserinin en önemli belirtisi mide yanması ya da mide ağrısıdır. Daha az sıklıkta ise mide ekşimesi, hazımsızlık, şişkinlik gibi belirtiler görülür.

Mide Ülseri

Mide Ülseri Nedenleri Nelerdir ?

Sindirim sistemi normalde aside karşı koruyucu bir mukus tabakası ile kaplanmıştır. Ancak asit miktarı artarsa ya da mukus azalırsa, mide korumasız kalabilir ve kanaması olan, ağrılı, açık yaralar, yani ülser oluşabilir.

Mide Ülseri Belirtileri Nelerdir ?

  • Midede yanma ve ağrı
  • Bulantı
  • Kusma ile gelen rahatlama
  • İştahsızlık
  • Kilo kaybı
  • Şişkinlik ve gaz
  • Sık acıkma
  • Yemek yedikten sonra mide ağrısı
  • Hazımsızlık

Mide Ülseri

Mide Ülseri Tedavisi Nedir ?

Ülser tanısı klinik, laboratuvar ve görüntüleme yöntemleri ile konduktan sonra üst gastrointestinal sistem endoskopisi (gastroskopi) altın standart kabul edilir. Gastroskopi ile ülserler direkt görülebilir, biyopsi alınabilir ve mukozadaki mikroskobik değişiklikler ve helikobacter pozitif bulunurs,a enfeksiyona yönelik antibiyotik tedavisi ve mide asidini baskılayan ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca ülser kanamalarında gastroskopi sırasında endoskopik tedavi yöntemleri uygulanarak kanamanın durdurulması sağlanabilir. Tedavide helicobakter pylorimide asidini baskılayan ilaçlar ve pozitif bulunursa enfeksiyona yönelik antibiyotik tedavisi verilir.

Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap