MİMAR SİNAN’IN MİHRİMAH’A OLAN AŞKI

0
960

Sayfanın Konusu :Mimar Sinan’ın Mihriman Sultana Olan aşkını Anlatmaktadır.

Topkapı Sarayı’nda 1522 yılında doğan Mihrimah’a, Farsça’da Güneş ile Ay anlamına gelen adını, babası Sultan Süleyman koyar.

Hürrem ile Kanuni efsane aşklarını anlatması için, dünyalar güzeli kızlarına “ay ve güneş” anlamına gelen Mhirimah adını koymuş.Kanuni’nin gözünden sakındığı kızı Mihrimah Sultan, ergenlik çağına geldiğinde çok güzel bir genç kız olur.17 yaşına geldiğinde ise iki talibi olur. Biri sarayın baş mimarı olan Mimar Sinan, diğeri Diyarbakır Valisi Rüstem Paşa’dır.Mimar Sinan, Padişah’ın kızına deliler gibi aşıktır. 50 yaşında olan Sinan ilerlemiş yaşına rağmen söz dinletememiştir kalbine .

Her ne olursa olsun Mihrimah’ı Babası Kanuni’den isteyecektir. Rüstem Paşa da padişahın kızı ile evlenmek ister.Kanuni, kızını devlet kademesinde olan birine vermek niyetindedir.

Mihrimah Sultan’ı Diyarbakır valisi Rüstem Paşa ile evlendirir.Zaten sevdiğine ulaşamayan ve büyük bir sevda buhranına düşen Mimar Sinan’dan, Kanuni, kızının adına bir camii yapmasını ister.Mimar Sinan bunu seve seve yapar. Sanki camiyi yapınca Mihrimah’a kavuşacakmış gibi.

Mihrimah Sultan, Koca Sinan’ı bir gün huzuruna çağırarak İstanbul’da güzel bir yerde kendi adına bir külliye yapmasını ister. Mihrimah, Sinan’ın ‘Nereye yapılmasını arzu edersiniz’ sorusuna ‘Yerini sen seç’ diye cevap verir.

Bunun üzerine Mimar Sinan, 1540 yılında Üsküdar’daki Mihrimah Sultan Külliyesi’nin temelini atar. Külliye, 1548 yılında tamamlanır.

O günden Mihrimah Sultan ile Mimar Sinan’ın bir araya gelmesi için aradan tam 14 yıl geçmesi gerekecektir. Mihrimah Sultan 1562 yılında Mimar Sinan’ı bir kez daha huzuruna çağırır ve İstanbul’da kendi adına bir külliye daha yapmasını ister. Bu külliyenin yerini de tıpkı ilkinde olduğu gibi yine Koca Sinan seçecektir. Sinan da ikinci külliye için İstanbul’un en yüksek tepesini seçer. Yeni külliye Edirnekapı surlarının dibine inşa edilecektir.

Rivayete göre Koca Sinan derin bir tutkuyla âşık olduğu Mihrimah Sultan’a kavuşamamıştır ama ona olan aşkını olanca güzelliğiyle sanatına yansıtmıştır.

Matematik dehası Sinan, Mihrimah için yaptığı iki külliyenin içinde yer alan camilere bir sır da gizlemiştir.

Mimar Sinan’ın eserlerinden biri olan bu yapı, padişahın kızı, Mihrimah Sultan’a olan aşkını anlatmıştır.

Her bir taşına ona olan aşkını kazır, camiinin mihrimah kadar güzel olmasını ister. Çünkü camii sultanın adını taşıyacaktı.Üsküdar’a yapılması istenilen camiinin yapımına 1540 yılında başlar Mimar sinan. Tam 7 yıl emek verir ve 1547 yılında tamamlar.Hatta camii’ye mihrimahın beline kadar uzanan saçlarından ilham alarak, silüetini yansıtan bir görüntü vermiş olduğu da bilinir.Mihrimah Sultan Camii iki minarelidir. Camiiyi tamamladıktan 14 yıl sonra kendi yalnızlığını ve aşkını anlatan bir camii yapar.Edirnekapı surlarının yanına yaptığı ikinci Mihrimah Sultan Camii adeta Mimar Sinan’ın yalnızlığını anlatmaktadır.

Üsküdar’da ay doğarken Edirnekapı’da güneşbatıyor !

Mihrimah Sultan’ın da doğum günü olan 21 Mart günü, Mimar Sinan’ın Edirnekapı’da yaptığı ve kendi yalnızlığını anlatan bu caminin minaresi arkasından güneş batarken, Üsküdar’daki Mihrimah Sultan Camii’nin o iki minaresi arasından ay doğmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here