Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Miyopluk Hakkında Bilgiler

0

Miyopluk, Miyopluk nedir, Miyopluk hakkında bilgiler, Miyopluk özellikleri, Miyopluk belirtileri, Miyopluk nedenleri, Miyopluk tedavisi

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Miyopluk hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Miyopluk hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Miyopluk Nedir ? Miyopluk nedenleri nelerdir ?, Miyopluk belirtileri nelerdir ?, Miyopluk tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Miyopluk

Miyopluk Nedir

Gözün en yaygın kırılma hatasıdır ve gözün normalden uzun olmasına bağlı olarak uzağı net görememedir. Miyopi şiddetliyse, yakın görüşe de zarar verir. Miyopi ayrıca “yakın görüşlü” veya “kısa görüşlü” olarak da bilinir. Göz hastalığı değil, göz odaklanma bozukluğudur.

Miyopluk Hakkında Bilgiler

Gözün en yaygın kırılma hatasıdır ve gözün normalden uzun olmasına bağlı olarak uzağı net görememedir. Miyopi şiddetliyse, yakın görüşe de zarar verir. Miyopi ayrıca “yakın görüşlü” veya “kısa görüşlü” olarak da bilinir. Göz hastalığı değil, göz odaklanma bozukluğudur. Miyopi kesinlikle genetik bir bağa sahiptir. Bununla birlikte, okuma, çalışma, bilgisayar kullanımı, el işleri gibi yakın çalışmaların çevresel stresinden daha fazla etkilenmektedir.

Miyopluk

Miyopluk Nedenleri Nelerdir ?

  • Miyopinin temel sebebi gözün bazı eksenlerinde meydana gelen uzunluk değişimleridir.
  • Miyop kusuru gözün önden arkaya normalden uzun olduğu ya da kornea veya merceğin kırma gücünün normalden fazla olduğu durumda ortaya çıkar.
  • Miyopi doğuştan olabileceği gibi, çevresel ve genetik etkenlere bağlı olarak da gelişip ilerleyebilir. Anne ya da babada miyopi varsa çocukta miyopi gelişme riski fazlalaşır.
  • Miyopluk Belirtileri Nelerdir ?
  • Miyopi belirtileri ve semptomları uzağı görmede zorluk, gözleri kısarak bakma, şaşılık, göz yorgunluğu ve baş ağrısını içerir.

Miyopluk

Miyopluk Tedavisi Nedir ?

Miyopinin düzeltilmesinde kalın kenarlı, içbükey(konkav) mercekler kullanılır. Bu mercekler göze gelen ışınların yayılmasını sağlarken görüntünün retinada net bir şekilde oluşmasını sağlarlar. Bu amaçla kontakt lensler de kullanılabilir. Aynı optik özelliklere sahip kontakt lensler de kırma kusurunu düzeltme amacıyla kullanılabilir. Kornea üzerine yapılan fotorefraktif keratektomi ve lazer son yıllarda popülerlik kazanmış bazı tedavi yöntemlerindendir.

Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap