Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Nazilere Karşı Savaşan Ayı, Wojtek!

1

Nazilere Karşı Savaşan Ayı, Wojtek!

Wojtek’in Hikayesi İran’ın Kuzeyindeki Bir Dağda Annesini Avcıların Vurması İle Başladı. Avcılar Yavruyu Görünce Yanlarına Aldılar. Sonrasında Küçük Bir Çocuk Bu Küçük Sevimli Ve Tüylü Ayıyı Aldı.

1942 Yılı Sonbaharında Bu Küçük Çocuk Ve Wojtek Bir Grup Polonyalı Askere Rastladılar. Askerler İran Üzerinden Irağa Gitmektelerdi.

Askerler Aç Ve Kötü Durumdaki Ayı Yavrusunu Görünce Üzüldüler, Kendileri De Aç Kalmanın Ne Demek Olduğunu İyi Biliyorlardı.

22. Topçu Birliğine Bağlı Bu Askerler Küçük Çocuğa Biraz Para, Biraz Çikolata, Bir Konserve Et Ve Bir İsviçre Çakısı Vererek Ayı Yavrusunu Bu Çocuktan Satın Aldılar.

En Başlarda Ayıyı Üstlerinden Saklamayı Da Deneseler Bir Süre Sonra Rütbeli Subaylar Ayıyı Farkettiler. Peter Prendys İsiml Genç Askeri Ayıya Nasıl Asker Selamı Vereceğini Öğretmesi İçin Görevlendirdiler.

Wojtek Ayrıca Başka Alışkanlıklar Da Edindi.

Gizlice Duşlara Dalıp Duşu Açıp Soğuk Su İle Serinlemeyi Öğrenmişti.

Bira İçiyordu Ama Sarhoş Olmuyordu, Sigara Da Kullanırdı Ama Sigarayı İçine Çekmezdi.

Ayrıca Düşman Hatlarında Başı Belaya Da Girecekti.

Topçu Birliği İtalya’ya Gönderilecekti Ama Binecekleri İngiliz Savaş Gemisi Bu Geminin Sadece “Askerlere Özel” Olduğunu Söyleyip Ayıyı Almak İstemediler.

Polonyalılar Hızlıca Ayıya Bir Asker Seri Numarası Verdiler, Künye Hazırladılar, Asker Maaşı Listesi Verdiler. Asker Maaşı Sadece Yemekti. Rütbesi İse Er Olarak Belirlenmişti.

İsmi Orada Verildi, Wojtek Gülümseyen Savaşçı Demekti.

Wojtek’e Gemiye Binme İzni Verildi.

Wojtek Italya Savaşı Sırasında Birçok Zorluk Ve Korku Yaşadı.

Söylenir Ki İlk Bombardımana Uğradığı Zaman (Mayıs 1944) Kaçmak İçin Bir Ağaca Tırmanır. Tırmandığı Bu Yüksek Noktada, Yoldaş Askerlerinin Topçu Mühimmatı Kutularını Sırtlayıp Topların Yanına Götürdüğünü Görür.

Ağaçtan Aşağı İner, Askerlerin Yanına Gittiğinde Askerler Ona Taşıması İçin Üç Kutu Topçu Mühimmatı Verirler. Savaşın Gürültüsü Ve Kafa Karışıklığında Bu Koca, Korkutucu Ama Nazik İblis, Kutuları Taşımaya Devam Etmiştir.

Mayıs 18 De Polonya 2. Kolordusu Birçok Birliğin Başaramasına Rağmen, Monte Cassino’yu Almanların Elinden Almıştır.

Polonya Yüksek Komutanlığından Gelen İzinle Birlikte 22. Topçu Birliğinin Arması “Bir Topçu Mermisini Taşıyan Ayı” Olarak Değiştirilmiştir.

Wojtek, Savaştan Sonra Edinburgh Hayvanat Bahçesine Konulmuş Ve Polonya’da Ulusal Kahraman İlan Edilmiştir.

1963 De 21 Yaşında İken De Hayata Gözlerini Yummuştur.

2015 De Polonyalılar Ve İskoçlar 300.000 Pound Para Toplayarak Wojtek’in Heykelini Edinburgh’da Yaptırmışlardır.

Bu Heykel Polonya’dan Getirilen Granit Bir Zeminin Üstüne Yapılmıştır. “Wojtek Polonya’ya Dönemedi Ama Polonya Topraklarının Üzerinde Kalacaktır” Demiştir Bir Gazi Heykelin Açılışında.

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

1 Yorum

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap