Ana SayfaEĞİTİMNe Ekersen Onu Biçersin İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Ne Ekersen Onu Biçersin İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Author

Date

Category

ne ekersen onu biçersin ile ilgili kompozisyon, ne ekersen onu biçersin ile ilgili kompozisyon örnekleri, ne ekersen onu biçersin ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 ne ekersen onu biçersin ile ilgili kompozisyon, 2021 ne ekersen onu biçersin ile ilgili kompozisyon örnekleri, ne ekersen onu biçersin ile ilgili kısa kompozisyonlar, ne ekersen onu biçersin ile ilgili kompozisyon ödevleri, ne ekersen onu biçersin ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Farklı parçaları, nesneleri, ögeleri en iyi şekilde bir araya getirme ve bu şekilde oluşturulmuş bütün anlamında bir kavramlara kompozisyon denir. Hemen hemen her konuda kompozisyon yazılabilir. Bizde size ne ekersen onu biçersin ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. ne ekersen onu biçersin ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, ne ekersen onu biçersin ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Ne Ekersen Onu Biçersin İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Ne Ekersen Onu Biçersin İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Bir tarlaya buğday ekip de arpa hasat etme imkanı olabilir mi ? Ya da domates fidesi dikip de niye patates olmadı dersek bir anlamı olur mu? Elbette bu tür beklentiler yersiz ve saçmadır . İşte hayatta da herkese kötülük yapıp da insanlardan aynı karşılığı görünce ” Bu insanlar bana neden bana böyle davranıyor ?” demenin de bir manası yoktur .

“Ne ekersen onu biçersin ” atasözü insanların karşısındakilere nasıl davranırsa aynı şekilde karşılık göreceği anlamına gelir . Bir insan çevresine hep iyilik eder , herkese güler yüzlü davranırsa çevresindekiler de ona aynı şekilde davranır . Bir insan da sürekli kötülük yapma peşinde ise fırsat buldukça insanlara zarar veriyorsa etrafındaki insanlar da ona elbette kucaklarını açıp güler yüzle bakmayacaklardır . Bu yüzden insanların bize nasıl davranmalarını bekliyorsak öncelikle biz onlara o şekilde davranmalıyız .

Tıpkı bir çiftçinin tohum ektiği gibi biz de yaptığımız iyiliklerle etrafa sevgi tohumları serpmeliyiz ki insanlar da bize sevgi ile yaklaşsın . “Vermeden almak Allah’a mahsus ” demişler . Biz hiçbir şey yapmadan insanların bize iyilik yapmasını beklersek yanılırız .

Ne Ekersen Onu Biçersin İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

İnsan doğar, büyür ve ölür. Hayat dediğimiz bu yolculukta karşımıza yüzlerce yol, tercih çıkar. Bu yollar bizim hayattaki duruşumuzu, sorumluluklarımızı kısacası nasıl bir insan olduğumuzu belirler. Bu nedenledir ki attığımız her adımın, yaptığımız her davranışın bir bedeli (olumlu/olumsuz)vardır. Bu nedenledir ki atacağımız her adımda bir kez daha düşünmek gerekir.

İnsanların yaptıkları er ya da geç karşısına çıkar. İyi bir insan olan birisi, çalışır çabalar, iyi bir meslek sahibi olursa karşılığında kimseye muhtaç olmadan, huzur, ekonomik özgürlük içerisinde yaşar. Tam tersini düşünecek olursak; sürekli insanları üzen, sıkıntı çıkaran, çalışmayan bir insanın karşılığında yokluk, huzursuzluk ve mutsuzluk çekmesi doğaldır. Aslında hayatin bize yarattıkları ayna misalidir. Yaptığımız iyilikler karşılığında iyilik olarak dönerken yaptığımız kötülüklerse kötülük olarak karşımıza çıkar. Başka bir örnek verecek olursak; bir baba çocuğunu yetiştirirken daima ona iyi davranır, hak ve adaleti, saygı ve sevgiyi öğretir; milli manevi değerlerimizi çocuğuna aşılarsa o çocuk ileride iyi bir insan olacaktır.

Fakat bir baba çocuğunu sürekli döver, hakaret eder, iyi ve doğruyu, hak ve adaletin ne olduğunu söylemez, çocuğu umursamazsa ileride o çocuktan pekte birşey beklemek doğru olmaz Hayatta attığımız her adımda dikkat edelim. Kimseyi incitmeyelim. Haksızlık yapmayalım. Ne ekersen onu biçersin . Kısacası her zaman iyi bir insan olalım. İnsanlara nasıl davranır saklı öyle karşılık alacağımızı unutmayalım. Çalışıp çabalayalım. Karşılığında huzurlu bir hayatımız olsun.

Ne Ekersen Onu Biçersin İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Son Yorumlar