Anasayfa » İLGİNÇ BİLGİLER » Öğrenciler İçin A4 Kağıdının Sırrı

Öğrenciler İçin A4 Kağıdının Sırrı

Yüzlerce Kez Kullandığımız A4 Dosya Kağıdının Ardındaki Sırrı Biliyor Musunuz?
A4 Kağıt

Yetmişli Yıllarda Öğrenci Olsanız Bir Rapor Hazırlamaya Kalktığınızda Önemli Bir Sorunla Karşılaşabilirdiniz Türkiye’de. O Zamanlarda Dosya Kağıtlarının Boyutları Standart Değildi. Her Paketten Farklı Boyda Kağıt Çıkardı. Aynı Gibi Görünenler Bile Birkaç Milimetre Değişirdi. Ölçme Biçme Ve Kesme İşlemini Kolaylaştırmak Adına Daha Sonra Kağıtlar Standart Bir Boyutta Üretilmeye Başlandı.

21 Cm’ye 29,7 Cm…Bu Rakamlar Şimdi Herkesin En Çok Kullandığı A4 Kağıda Ait…Neden Böyle Küsurlu Boyutlar Derseniz Elbette Bir Sebebi Var. Aşağıdaki Görselde Nasıl Bir Oran Olduğunu İnceleyebilirsiniz. ?2’Nin Önemi Kağıt Üzerindekilerin Aynı Oranda Büyütülmesini Veya Küçültülmesini Sorunsuz Yapmasından Geliyor.
A4-A3-Kagidi

Bu Oranın Avantajları İlk Kez 1768’De Alman Bilim Adamı (Bkz: Georg Lichtenberg) Tarafından Yazıldı. Bu Yüzyılın Başında Dr (Bkz: Walter Porstmann), Lichtenberg’in Fikrini Kullanarak Çeşitli Kağıt Boyutları Tasarladı Ve 1922’De Almanya’da Dın 476 Standardı Olarak Kabul Edildi. Kullanımdaki En Yaygın Kağıt Boyutu A4 Olduğu İçin Dın A4 Olarak Adlandırıldı. Bu Standart Çok Sayıda Ülke Tarafından Kabul Edildi. 1975’De Uluslararası Standart Olarak Kabul Edildi (Iso 216).

A4-Kağıdı:
A4, A0’İn 4 Kez Katlaması Sonucu Çıkan Boyuttur. 210×297 Mm Boyutlarındadır. A0 Kağıdın Boyutu 841×1189 Mm Olarak Tasarlanmıştır. Bu Da Tam 1 Metre Kare Alana Sahip Olduğu Anlamına Gelmektedir.

A1: 0,5 M²

A2: 0,25 M²

A3: 0,125 M²

A4: 0,0625 M²

Kağıt Boyutu İçin A Dışında, Aynı Yaklaşımla Hazırlanmış B Ve C Standartları Da Vardır. B0 Ve C0 Boyutlarının Tanımı İle Katlanarak B Ve C Serileri Oluşturulmuştur. B Daha Çok Kitap Boyutu, C İse Zarf Boyutu Olarak Kullanılır.

Yorum yapın