Anasayfa » Bilim İnsanları » Albert Einstein Hakkında Az Bilinen Maddeler

Albert Einstein Hakkında Az Bilinen Maddeler

Albert Einstein hakkında az bilinen gerçekleri sizler için maddeler halinde derledik sizde Einstein’in esrarengiz bir o kadarda gizemli olan hayatı hakkında bilgi edinmek istiyorsanız sizlerde bu maddelere göz gezdirebilirsiniz

Einstein Hakkında

1. Einstein Almanya’nın Ulm kentinde 1879 yılında doğdu.
2. Einstein 3 yaşına kadar konuşmadı. daha sonra Dr.Thomas Sowell tarafından ortaya atılan “Einstein sendromu” geç konuşan parlak zekalı çocuklar için tanımlanmıştır.
3. Einstein‘ın beynindeki parietal lob, ortalama bir insanın beyininin parietal lobundan % 15 daha büyüktü.
4. Einstein‘ın bilime olan tutkusu 5 yaşındayken Einstein‘ın babasının ona verdiği pusula ile başladı. Einstein pusulanın yapısını ve mekanizmasını çok merak etmişti.
5. Einstein‘ın en sevdiği bilim insanı Galileo Galilei idi.
6. 16.yaşındayken elektrik mühendisliği için girdiği bir sınavda başarısız oldu. gençliğini münih’te geçirdi. öğretmenleri Einstein‘ın başarısız bir öğrenci olduğunu düşünüyordu.
7. Einstein yahudi asıllı bir Alman’dı. 1896 yılında alman vatandaşlığını bıraktı. 1901’de İsviçre vatandaşı oldu. ancak 1955’te bir abd vatandaşı olarak vefat etti.
8. sigara içmeyi çok severdi.
9. keman çalmayı 5 yaşındayken öğrenmiş ve çok sevdiği biliniyor.10. ilk evliliği kendisi gibi bir fizikçi olan Mileva Maric ile yaptı. mileva, evlendikten sonra fizik hayatını bırakmış ve kendini çocuklarına adamıştır. Einstein, kendisinden boşanmak istemeyen Mileva Maric‘e ağır şartları olan bir evlilik sözleşmesini kabul ettirmiştir. şartlar aşağıdaki gibi şartlardı:
* giysilerimin ve çamaşırlarımın düzenli olduğundan;
* üç öğün yemeğimi odamda düzenli bir şekilde yediğimden;
* yatak odamla çalışma odamın tertipli tutulduğundan, özellikle de çalışma masamı benden başka kimsenin kullanmadığından sorumlu olacaksın.
11. Mileva Maric‘ten boşandıktan sonra, uzun süredir ilişkisi olan kuzeni Elsa ile evlendi.
12. 1921’de nobel fizik ödülü aldı. ödülünü “teorik fizikteki hizmetleri ve özellikle fotoelektrik etki yasasını keşfi” sebebiyle almıştır.
13. izafiyet teorisi‘ni ortaya attı. kütle enerji eşitliği olan e=mc2 denklemini buldu. bu denklemin sonunda maddenin çok küçük bir biriminden çok büyük enerji açığa çıkabileceği ortaya çıktı ve atom bombası fikri doğdu. atom bombasını Einstein yapmamış olsa bile teoremiyle yapılmasına katkıda bulunmuştur.
14. 1952 yılında israil devlet başkanlığı teklif edildi ancak Einstein reddetti.
15. 18 nisan 1955’te aort yırtılmasından dolayı vefat etti. patolog thomas stoltz harvey, Einstein‘ın beynini bir kavanoza koyup kaçırmıştı. Einstein‘ın beynini 46 dilime ayıran patalog thomas harvey, beyni 2011 yılında philedelphia’daki mutter müzesi’ne bağışlamıştı.

Yorum yapın