Anasayfa » Genel » Olumlu İletişim Kurma Yöntemleri

Olumlu İletişim Kurma Yöntemleri

Yalnız Olmaktan Ya Da “Ne Kadar Az İnsan, O Kadar Çok Huzur” Mottosundan Hoşlanabilirsiniz Ama İnsanlarla İç İçe Olacağınız Bir Ortamda Kendinizi Kabul Ettirmek İstediğinizde Veya Var Olan Arkadaşlık İlişkilerinizde Kendinizi Arkadaşınıza Daha Yakın Hissettirmek İstediğinizde Uygulayabileceğiniz Şöyle 17 Psikolojik Numara Var. Hepsi De Bilimsel Araştırmalar/Deneyler Işığında Ortaya Çıkan Sonuçların Yansıması Aslında.

Ben De Bunları Kısaca Çevirip Sunmak İstedim. (İsteyen Olursa Bahsi Geçen Çalışmaları İçeren Makaleleri Toplu Halde Atabilirim.)

1. Onların Bir Kopyası Olun.
1999’Da New York Üniversitesi’nin Yaptığı Bir Araştırmaya Göre İnsanlar Bir Müddet Sonra Farkında Olmadan Karşısındaki İnsanın Davranışlarını, Mimik Ve Jestlerini Taklit Etmeye Başlıyor Ve Bu Fenomene Chameleon Etkisi Adını Veriyorlar. Yani Bukalemun Etkisi.

Bu Araştırmada, Araştırmacılar Kadın Ve Erkek Öğrencileri Bir Araya Getiriyor. Bunlardan Birer Partner Seçmeleri İsteniyor (Tabii, Bu Partner Rolünde Olanların Bazıları Deneyin Gerçek Amacından Haberdarlar Ama Diğer Katılımcılar Bunu Bilmiyor) Ve Çeşitli Görevler Veriliyor. Bu Deneycilerden Bazıları Görevler Süresince Denek Partnerlerini Çeşitli Seviyelerde Taklit Etmeye Başlıyor. Yani Kimisi Bu Taklit İşini En Az Ölçüde, Kimisi En Üst Noktada Yapıyor. Görevler Tamamlandığında Deneklere Partnerlerinden Ne Kadar Hoşlandıkları Soruluyor Ve Ortaya Şu Sonuç Çıkıyor: Kendilerinin Mimik Ve Jestlerini Çok Daha Fazla Taklit Eden Partnerle Çalışan Denekler Partnerlerini Sevdiğini Söylüyordu. Yani, Deneye Göre İnsanlar, Kendilerini Taklit Eden Diğer İnsanlarla Daha Kolay Uyum Sağlıyor, Daha Fazla Gönül Bağı Kuruyor.

2. Onların Çevresinde Çok Daha Fazla Zaman Geçirin.
Bizde Bir Laf Vardır, Hepimiz Biliriz: Gözden Irak Olan, Gönülden De Irak Olur. İşte Buna Benzer Bir Fenomen Daha Var Psikolojide: Mere Exposure Effect. Yani, Maruz Kalma Etkisi. Bu Fenomene Kısaca Değinelim. Bir İnsan Bir Şeye Ya Da Kişiye Çok Fazla Aşina Olduğunda Ondan Hoşlanma, Onu Tercih Etme Eğiliminde Bulunur.
Pittsburgh Üniversitesi’nde Yapılan Bir Araştırmada, Psikologlar 4 Tane Kadın Deneyciye Psikoloji Dersinde Öğrenciymiş Gibi Gelmelerini İster. Bu Kadınların Her Biri Farklı Zaman Aralıklarında Derse Katılırlar. Bir Süre Sonra, Psikologlar Erkek Öğrencilere Dört Kadının Da Fotoğrafını Gösterir Ve Erkekler, Kendisiyle Hiçbir İletişim Kurmamalarına Rağmen Derse En Çok Gelen Kadın Deneyciye Daha Fazla İlgi Duyarlar.
Hatta Mit Araştırmacılarının Yaptığı Çok Daha Eski Bir Araştırmaya Göre De, Birbirine Yakın Yaşayan Öğrenciler, Birbirine Daha Uzak Yaşayan Öğrencilere Göre Daha Kolay Arkadaş Oluyormuş.

Bu İki Araştırmaya Baktığımızda, İnsanlar Kendisine Aşina Gelen Kişileri Daha Çok Sevmeye Eğilimlidir. Bu Nedenle, Uzak Olan Arkadaşlarınızla Dahi Arayı Soğutmayın, Hem Kendinizi Unutturmayın, Hem De Onun Radarındaki Potansiyel Arkadaşları Eleyin. Hehehe.

3. Diğer İnsanlar Hakkında Övgüyle Bahsedin.
İnsanlar Kendi Kafasında, Sizin Diğer İnsanları Tanımladığınız Özelliklerle Sizin Kişilik Özellikleriniz Arasında Benzetmeye Gidecektir. Bu Fenomene Spontane Kişisel Özellik Aktarımı (Spontaneous Trait Transference) Deniyor. Bir Araştırmaya Göre İnsanlar, Diğerlerinin Tanımlandığı Özelliklerin Gerçekten Onları Yansıtmadığını Bilse Bile Bu Fenomenin Ortaya Çıktığını Söylüyor. Yani, A Kişisinin B Kişisi Hakkında Yaptığı Tanımlamaların Gerçekten B’yi Yansıtmadığını Bilseniz Bile, Siz İster İstemez Kafanızda, A Kişisinin Kişisel Özellikleri Ve Onun B Kişisini Tanımladığı Özellikleri Arasında Bir Bağ Kuruyorsunuz.
Siz Birinin Ne Kadar Zeki Ve Sevecen Olduğundan Bahsederseniz, İnsanlar Sizi De Bu Saydığınız Sıfatlarla İlişkilendirecektir. Aynı Şey Tam Tersi İçin De Geçerli Tabii. Siz Birisi Hakkında Olumsuz Yorum Yaptıkça İnsanlar Bu Yorumları Sizinle İlişkilendirecek.

4. Modunuzu Yüksek Tutun.
Emotional Contagion (Duygu Bulaşması) Denilen Bir Durum Var. Bu Durum, İnsanların Çevresindekilerin Ruh Haline Büründüklerini, Onların Hissettiği Duyguları Hissetmesini İfade Eder. Kısacası, Mutlu Bir İnsanın Yanında Daha Mutlu, Agresif İnsanların Yanında Kendinizi Daha Rahatsız Ve Hoşnutsuz Hissedersiniz. Bu Sebeple, Siz Pozitif Oldukça, Çevrenizdeki İnsanlar Da Pozitif Olacaktır. Sonuçta Kimse 7/24 Mızmızlanan Birinin Yanında Durmak İstemez, Değil Mi?

5. Çevrenizdekilerin Arkadaşlarıyla Arkadaş Olun.
Triadic Closure: Bu Kavrama Göre, Eğer A İle B Ve A İle C Arasında Bir Bağ Varsa, B İle C Arasında Da Bağ Olma Olasılığı Daha Yüksek. Bu Da, Ortak Arkadaşları Olan İnsanların Daha Da Yakın Olmasını Sağlayan Etkilerden.
Bu Etkiyi Örneklendirmek Amacıyla British Columbia Üniversitesi’ndeki Öğrenciler, Facebook’ta Rastgele Kişilere Arkadaşlık İsteği Gönderen Bir Program Tasarladılar. Sonuçlara Göre İnsanların Kendileriyle Daha Fazla Ortak Arkadaşı Olan Kişilerin Arkadaşlık İsteğini Kabul Etme Oranı, Hiç Ortak Arkadaşı Olmayanlara Göre Daha Yüksekti. Yani, Ortak Arkadaş Sayısı Arttıkça O Kişinin Arkadaşlık İsteğini Kabul Etme Eğilimi De Artıyordu.

6. Karşınızdakine Her Zaman Övgüde Bulunmayın.
Kişilerarası Çekicilikte Kazanç-Kayıp Teorisine Göre, Etkileşim İçinde Olduğunuz İnsanlara Her Zaman Değil De Ara Sıra Bulunduğunuz Övgüler Daha Etkileyici Oluyor. Minnesota Üniversitesi’ndeki Araştırmacıların 4 Farklı Senaryoda Yaptığı Bir Deney Var. 80 Kadın Öğrenci Ve Deneyci Bir Araya Getiriliyor Ve İkili Gruplar Halinde Bir Görevde Bulunuyor. Birincisinde Sürekli Pozitif; İkincisinde Tamamen Olumsuz; Üçüncüsünde Olumlu Başlayıp Giderek Olumsuzlaşan Ve Dördüncüsünde İse Olumsuz Başlayıp Giderek Pozitifleşen Değerlendirmelerde Bulunuluyor. Deney Sonunda Denekler, Olumsuz Başlayıp Olumlu Değerlendirmelerde Bulunan Partnerlerini Daha Çok Sevdiklerini İfade Etmiştir. (Alıntı Yaptığım Sitede Yanlış Yazılmış, Makaleye Göre Doğrusunu Yazıyorum Buraya.)

7. Samimi Ve Ehil Biri Olun.
Sosyal Psikolog Olan Susan Fiske, İnsanların Diğerlerini Onların Samimi Ve Yetkin/Ehil Olmalarına Göre Yargıladığını İddia Eden Bir Teori Üzerine Temellendirdiği Basmakalıp İçerik Modelini İleri Sürmüştür. Bu Modele Göre, Eğer Kendinizi Samimi Olarak Gösterirseniz (Örneğin Rekabetçi Değil De Arkadaş Canlısı Olarak), İnsanlar Size Güvenebileceğini Hissetmeye Başlayacaktır. Eğer Kendinizi Yetkin, Donanımlı Olarak Gösterirseniz (Mesela Finansal Ve Eğitim Yönünden Yüksek Bir Statüdeyseniz) İnsanlar Size Saygı Göstermeye Daha Yatkın Olacaktır.
Tabii Önce Samimi Yanınızı, Sonra Yetkinliğinizi Göstermeniz Daha Doğru Olacaktır.

8. Kusurlarınızı Zaman Zaman Açığa Çıkarın.
Pratfall Effect’e, Yani Pratfall Etkisine Göre, İnsanlar Siz Bir Hata Yaptığınızda Sizden Daha Çok Hoşlanmaya Meyillidir. Tabii, Bu Sadece Sizin Genelde Ehil Biri Olduğunuzu Düşündüklerinde Geçerli. Böylelikle, Sizin O Kadar Da Kusursuz Olmadığınızı Gösteren Bu Minik Hatalar, Çevrenizdekilere Sizin Aslında İlişki Kurulabilir Ve Yer Yer De Zedelenebilir Biri Olduğunuzu Düşündürtecektir. Bununla Da İlgili Bir Deney Var.

9. Ortak Değerlerinize Vurgu Yapın.
Bir Araştırmaya Göre İnsanlar, Kendilerine Benzeyen İnsanlara Daha Çekici Gelmekte. Buna Benzerliğin Getirdiği Cazibe Etkisi Denmekte. Bu Araştırmada Psikolog, Cinsellik Ve Siyaset Gibi Tartışılagelen Farklı Konularda Zıt Düşünen Öğrencileri Bir Araya Getiriyor Ve Bir Eve Yerleştiriyor. Deneyin Sonunda Öğrenciler, Kendileriyle Aynı Doğrultuda Düşünen Ev Arkadaşlarını Sevdiğini Söylüyor.
Yani, Siz De Biriyle Daha Yakın Olmak İstiyorsanız, Onunla Paylaştığınız Ortak Değerleriniz Üzerine Düşünün Ve Bunlara Vurgu Yapın.

10. Onlara Düşünmeden, Gelişigüzel Şekilde Dokunun.
Bu Dokunma Şekline Subliminal Dokunuş Deniyor; Muhatabınızın Zar Zor Fark Edebileceği Hafiflikte Ona Belli Belirsiz, Tesadüfi Şekilde Dokunmanız Gerekiyor. Bu Konuda İki Araştırma Mevcut. Biri, Bir Kitapta Dile Getiriliyor. Bu Çalışmada, Bir Erkek Bir Köşede Bekliyor Ve Oradan Geçen Kadınlarla Konuşmaya Çalışıyor. Deney Sonunda, Muhatabın Koluna Hafifçe Dokunarak Yapılan Sohbet Sayısının, Hiçbir Şey Yapmadan Yapılan Sohbet Sayısını İkiye Katladığını Ortaya Çıkarıyor.

Yorum yapın