Anasayfa » Osmanlı Tarihi » Osmanlı Devleti’nin 600 Yıllık Tarihinden En Önemli 10 Savaş

Osmanlı Devleti’nin 600 Yıllık Tarihinden En Önemli 10 Savaş

Üç Kıtaya Hükmetmiş Osmanlı Devleti’nin 600 Yıllık Tarihinden En Önemli 10 Savaşı Sizler İçin Araştırdık Tarihe Yön Veren Savaşlar İle Karşınızdayız

Akka Kuşatması- 1799

Napolyon’un “Kader Beni Bir İhtiyarın Oyuncağı Yaptı.” Demesine Neden Olan Savaştır. Osmanlı’nın Zayıflığından Faydalanıp Akka Kalesi’ni Kuşatan Napolyon, Kasap Ahmet Paşa Tarafından Yenilgiye Uğratılmıştır.

Ne Zaman Akka Konusu Açılsa, Sözleri “Akka’da Durdurulmasaydım Tüm Doğu’yu Emrim Altına Alırdım.” Olmuştur.

Plevne Savunması (1877-1878)

93 Harbi Sırasında Plevne’yi Ruslar Ve Sırplar’a Karşı Kahramanca Savunan, Tüm İmkansızlıklara Rağmen Yılmayan, Adına Marşlar Yazılan Gazi Osman Paşa’nın Yazdığı Destansı Başarı Öyküsü

Ancak Osmanlı Devleti’nin İçinde Bulunduğu Durumdan Dolayı Hiç Destek Kuvvet Alamamış Ve Ruslara Esir Düşmüştür. Bunun Ardından Plevne’de Rusların Eline Geçmiştir

Viyana Kuşatması – 27 Eylül-16 Ekim 1529

Kanuni Sultan Süleyman’ın Avrupa’ya Korku Saldığı Kuşatmadır. Osmanlı Topçuları, 17 Gün Boyunca Viyana Surlarını Dövmüş Ve Büyük Tahribat Vermiştir.

Ancak Kış Aylarının Gelmesi Ve Kuşatmanın Beklenenden Uzun Sürmesi Üzerine Fetih Gerçekleşmemiş Ve Osmanlı Ordusu İstanbul’a Geri Dönmüştür.

Mohaç Meydan Muharebesi – 29 Ağustos 1526

Kanuni Sultan Süleyman Komutasındaki Osmanlı Ordusunun Macar Krallığı Ordusunu Hezimete Uğrattığı Savaştır

Savaşta Osmanlı Ordusunun Uyguladığı Mükemmel Stratejiyle Savaş 2 Saat Kadar Kısa Bir Sürede Sona Ermiştir

Preveze Deniz Savaşı – 28 Eylül 1538

Kaptan-I Derya Barbaros Hayreddin Paşa’nın, 300 Gemi Ve 60 Bin Askerden Oluşan Haçlılar’ı Hezimete Uğrattığı Destansı Bir Zaferdir.

Haçlı Donanmasının Savunma Yapacağını Düşünürken Beklemedikleri Bir Anda Cesur Bir Şekilde Hücuma Kalkan Barbaros Hayreddin Paşa, Haçlı Ordusunu Büyük Bir Hezimete Uğratarak Savaşı Kazanmıştır.

Çanakkale Zaferi – 18 Mart 1915

Metrekareye 6000 Merminin Düştüğü Çanakkale Savaşı Osmanlı’nın Destansı Zaferlerinden Biridir. Savaşın Sonucu İki Taraf İçin De Ağır Olmuştur.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk Çanakkale Savaşı’nda Göğsüne Saplanan Şarapnel Parçası İle Yaralanmıştır.

İstanbul’un Fethi – 29 Mayıs 1453

Fatih Sultan Mehmet’ İn “Ya Ben İstanbul’u Alırım Ya İstanbul Beni” Diyerek Kararlılığını Gösterdiği Ve Savaşın Sonunda “Fatih” Ünvanını Aldığı, Çağ Açıp Çağ Kapatan Zaferdir

Fatih’in Bu Kararlılığında Hz. Muhammed’in “Kostantiniyye Elbette Fetholunacaktır. Onu Fetheden Kumandan Ne Güzel Kumandan, Onu Fetheden Asker Ne Güzel Askerdir.” Hadisi Etkili Olmuştur.

Niğbolu Savaşı – 23 Eylül 1396

120 Bin Kişilik Bir Güçle Niğbolu Kalesi’ni Kuşatan Haçlılar İle Yıldırım Beyazıd Liderliğindeki Osmanlı Ordusu Arasında Gerçekleşen Savaşın Sonunda Osmanlı Orduları, Haçlıları Bozguna Uğratmıştır.

Yıldırım Bayezıd Ordusuyla Niğbolu Kalesi’ne 24 Saat Gibi Kısa Bir Sürede Gelmiş Ve Rivayete Göre Yıldırım Lakabını Bun Savaştan Sonra Almıştır.

Ankara Savaşı – 28 Temmuz 1402

Osmanlı Devleti’ni Fetret Devri’ne Sokan Savaştır. Timur’un Ordusu İle Yıldırım Bayazıd’ın Ordusu Ankara Ovasında Karşılaşmış Ve Timur’un Ordusunda Bulunan Filler Nedeniyle Osmanlı Kuvvetleri Bu Savaşı Kaybetmiştir.

Savaştan Sonra Yıldırım Bayazıd’ın Timur’a Esir Düştüğü Ve Bu Durumdan Dolayı Yüzüğünde Bulunan Zehiri İçerek Yaşamına Son Verdiği Rivayet Edilir

Kut-Ül Emare Zaferi – 29 Nisan 1916

13 Bin İngiliz Askerinin Tamamı Esir Alınmış Ve Osmanlı Kuvvetlerinin Tartışmasız Üstünlüğü İle Son Bulmuştur.

1952 Yılına Kadar “Kut Bayramı” Olarak Kutlanılan Zaferimizdir. Ancak Nato’ya Girince Bu Şanlı Zaferimiz Unutturulmuştur.

Yorum yapın