Ana SayfaBİLGİ ANSİKLOPEDİSİBilgi FormuPaintball Nasıl Oynanır? Paintball Oyunu Hakkında Bilgiler

Paintball Nasıl Oynanır? Paintball Oyunu Hakkında Bilgiler

Author

Date

Category

paintball, paintball nedir, paintball hakkında bilgiler, paintball nasıl oynanır, paintball kuralları var mı, paintball kuralları nelerdir

Sevgili okurlar, sizlere ülkemizde ve dünyada en çok toplu oynanan oyunlardan biri olan paintball hakkında bahsedeceğiz. Toplu oyunların vazgeçilmezi olan, oynarken eğlencenin doruklarına çıkıldığı bu oyunda merak edilen konulardan olan; paintball nedir, paintball nasıl oynanır ve paintball kuralları nelerdir gibi konulardan bahsedeceğiz.

Paintball Hakkında Bilgiler

Paintball Nedir?

Paintball, kişilerin bireysel olarak ya da takımlar halinde rakiplerini yenmek için yarıştıkları bir spordur. Daha genel tanımıyla karşılıklı 2 takımın çeşitli senaryolara bağlı kalarak birbirlerine karşı oynadıkları bir grup oyunudur.

Paintball Nasıl Oynanır?

Oyunun başlangıcında bir hedef de belirlenir. Bu hedef bir bayrağı kapmak olabilir. Veya oyuncuların tamamının vurulması da hedef olarak seçilebilir. Oyunda bazı senaryolar da uygulanabiliyor. Örneğin bir savaş oyunu veya güncel bazı olaylara ilişkin kurgular ve mizansenler de oyunun hedefi olabiliyor. “Cephane limiti, bir bölgeyi savunma, bir bölgeye saldırma, gizlenmiş bazı nesneleri ele geçirme, rehine kurtarma, başkanı koruma, takım kaptanını vurma veya koruma, son adam ve iki adam girer takım çıkar” gibi hedefler de belirlenebiliyor.

Oyunun başında bir hakem ve takım kaptanları belirlenir. Oyuncular kendilerine ayrılan bölgelerdeki siperlerin veya kalelerin arkasında yerlerini alır. Hakem, kaptanların onayı ile başlama düdüğü ve atışı yaparak oyunu başlatır. Hakem oyunu başlatmadan atış yapılamaz.

Oyun başladığında her oyuncu rakip takımının oyuncularını vurmak için imkân arar veya oluşturur, bazı stratejiler belirler. Takım kaptanı veya oyuncular birbirlerini yönlendirebilir. Merminin direkt isabet ettiği oyuncu elini başının üzerine koyarak oyundan ayrılır. Bir ağaçtan veya herhangi bir yere çarparak seken mermilerin vurduğu oyuncu oyundan çıkmaz, vuruş geçersiz sayılır. Bazı oyunlarda boya kapsülünün patlayarak renk vermesi esas alınırken, bazı durumlarda da kapsül patlamasa bile oyuncuya isabet ettiğinde vurulmuş sayılır. Vurulan oyuncu hakemi uyararak oyundan çıkmak zorundadır. Bu fair-play gereğidir. Bir oyuncu rakip takımdan birini vurduğunu iddia eder ve adı geçen oyuncu vurulduğunu inkâr ederse kontrol edilebilir. Kontrol sırasında ateş kesilir ve diğer oyuncular yerinde bekler. Oyunda silah dışında fiziki temas ve müdahale yapılamaz.

Mermilerin tükenmesi ile oyun bitmez. Bu durumda oyuna mola verilir ve mermiler doldurulur. Mermisi biten oyuncu hakeme bilgi vererek oyundan çıkabilir ve mermisine doldurmasına izin verilir. Bu sırada mermisi biten oyuncuya rakip oyuncuların ateş etmesi yasaktır. Rakip takımın tüm oyuncuları vurulduğunda veya verilen hedefi bir takım gerçekleştirdiğinde oyun sona erer.

Paintball Hakkında Bilgiler

Paintball Kuralları Nelerdir?

 1. Hakem kararlarına itiraz edilmez ve yönlendirmelerine uyulur.
 2. Vurulan çıkar. Oyuncu hangi bölgesinden vurulmuş ve boyanmış olursa olsun elenir.
 3. Ancak üzerinizde patlayan boya madeni paranın boyutundan küçükse buna sıyrık denir ve oyuna devam edilir. Ayrıca başka bir yerden üzerinize sıçrayan boyaya da “sprey etkisi” denir ve oyuna devam edip edemeyeceğinize hakem karar verebilir.
 4. Oyuncu dürüst olmalı ve centilmen bir oyunun gereği vurulduğunu asla gizlememelidir.
 5. Şâyet aynı anda iki oyuncu birbirini boyamışsa ikisi ya elenir ya da oyuna devam eder.
 6. Ölü Adam Yürüyüşünün (Dead Man Walking – DMW) yasak olup olmadığı oyun başında belirlenmelidir. Bu yürüyüş oyundaki aktif oyuncunun elenmiş oyuncularla beraber yürüyerek rakibi aldatması ve yer değiştirmesidir.
 7. Elenen oyuncunun konuşması, bilgi vermeye çalışması yasaktır.
 8. Bir sebepten dolayı oyun durduğunda oyuncu yer değiştirmemelidir.
 9. Oyun esnasında silah kapsülü biten oyuncu silahını havaya kaldırarak hakemin yanına gider ve şarjörünü yeniler.
 10. Her takımın bir adet kaptanı bulunur. Ve hakem bu kişiyi dikkate alır.
  Kurallara uyulmaması taktirde hakem, takıma ihtar çeker; 2 ihtar alan takım -50 puan ceza alır. Hatalı davranışların ısrarla sergilenmesi maçın iptal edilmesine neden olabilir.
 11. Oyuncular belirlenmiş parkurun dışına çıkamaz.
 12. Satın alınan kapsüllerin iadesi yoktur.
Önceki İçerikMevlana Hz Hayatı
Sonraki İçerikMARAŞ KATLİAMI-1978

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Son Yorumlar