Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Penguenler Hakkında Az Bilinenler

0

Penguenler Hakkında Çok Bilinmeyen Özelliklerini Doğayla Mücadelelerini Sizler İçin Yazmak İstedik.
Evet , Penguenler Tek Eşli Hayvanlardır Dişi Yumurtaları Bıraktıktan Sonra Besin Depolamaya Gider Ve Aylarca Geri Dönmez Bu Sürede Erkek Görevi Devralir Ve Dişi Gelene Kadar Yumurtaları Isıtmakla Meşgul Olur Tabi Meşgul Olur Dediğim Kendi Çapında Hareketsiz Öylece Durur . Yumurtalar İse Ayağının Üstünde , Ayağıyla Bedeni Arasında Sıcaklığını Korur Garibim Hayvanlar 2 Ay Öylece Bekler Sonra Yavru Doğar Ve Baba Yavruyu Beslemeye Başlar . “ Bak İki Aydır Ağzıma Bir Şey Sürmedim Ve Öyle Kazık Gibi Bekledim Ben Erkeğim “ Deme Olayları Yok Bu Hayvanların.
Daha Sonra O Da Ne Anneler Hep Beraber Geri Döner Paytak Paytak Yürüdükten Sonra Koloniye Ulaşır Ama Hepsi Birbirine Benzediği İçin Kendi Eşini Bulmak Bir Meseledir .
Hayvanların Duyu Güçleri Bizden Daha İyi Ama Koklayarak Falan Bulamıyor Tabi ..
Daha Sonra Erkekler Dişileri Ufukta Görünce , Tek Sıra Haline Geçerler Evet Bildiğimiz Tek Sıra Ve Dişi Tek Tek Sırayla Hepsine Bakar Değişik Kafa Hareketleri Yaparlar Ve En Sonunda Eşine Denk Gelir.
Daha Sonra Anne Yavruyu Alır Ve Bu Sefer Baba Açık Denize Doğru Yol Alır .Nöbetleşe Yemek Bulmaya Giderler .
He Oldu Anne Yolda Öldü Babaya Geçmiş Olsun. Bakmayın Denizde Çok İyiler .Fişek Gibi Oluyorlar Suyun Altında .

Daha Sonra Anne Zamanla Yavruyu Büyütür Ve Eğitim Başlar.
Başka Bir Anne İle Karşılıklı Durarak Yavrularını Dövüştürürler Burada Pratik Yaptırırlar Ama Biri Çok Baskın Olursa Annesi Yavrusunu Korur Tatlı Bir Kavgadan Sonra Yavrular Yavaşça Yürümeye Başlarlar .
O Ayakta Bile Zar Zor Duran Yetişkin Penguen Aylarca Yavrusu İçin Neredeyse Kımıldamadan Durduktan Sonra Yavrusunu Ayaklarından Çıkarmaya Zorlar Yavru Bunu Yapmak İstemese De Anne Onu Cesaretlendirir Ve Yavrular Da Hep Beraber Annelerinin Gözetimi Altında Bir Araya Gelirler Ve Sosyalleşmeye Başlarlar Ama Yeterince Büyümemiş Yavrular Grupta Dışlanır Ve Aralarına Alınmaz .
Tabi Yavru Artık Yürümeye Başladıkça Tehlikeler Artar .
Örnek Olarak Yavru Yapmayan Dişi Penguenler Diğer Yavruları Çalmak İsterler Ve Onlarca Tek Yavru Peşinde Koşarlar
Burada Ebeveyn Başarılı Olursa Yavrusunu Kimselere Kaptırmaz.
Yavrular Annesini Pek Bilmez Ama Anne Kendi Yavrusu Haricinde Hiç Bir Yavruyu Kabul Etmez Örnek Veriyorum Yeni Yürüyen Bir Penguen Her Yetiskine Yanaşmaya Çalışır Ama Hırsız Penguenlere Denk Gelmedikçe Hiç Bir Penguen Başka Bir Yavruyu Kabullenmez .
Tabi Bu Hırsızlar Da Özünde İyi Hayvanlar Ebeveyninden Kopmuş Bir Yavruyu Besler Ve Bunlar Bakıcı Penguenler’dir .
Ailesi Avlanmaya Çıkınca Yavruları Bu Bakıcı Penguenler Besler .
Bi Keresinde Babalar Avlanmak İçin Denizdeyken Balina Saldırısına Uğradı .
Normalde Her Hareketlerini Birlikte Yaparlar Ama Penguen Canımı Kurtarayım Derken Denizden Geç Çıktı Ve Grup Önce Biraz Bekledi Ama Sonra Yola Devam Etti Sonra Bizim Eleman Arkalarından Yetişmeye Çalışsa’da Biz İnsanlar İçin Bir Kaç Saniyelik Farkı Kapatamadı Ve Tek Olduğu İçin Tipi De Falan  Zorluk Çekti Ve Koloniye Ulaşana Kadar Öyle Ayrı Ayrı Yürüdüler Biraz Duygusuz Hayvanlar Sanırım .
Evet Tipi Demişken Tipi Yaklaştığı Zamanlar Bu Hayvanlar Ayin Yapar Gibi Çember Oluşturuyorlar Ama Ne Yazık Ki Çemberin En Dışındaki Hayvanlar Bütün Rüzgarı Yiyor.
Bununda Bir Çözümünü Bulmuşlar Her Hayvan Birbiriyle Yer Değiştiriyor Üşüyenler Merkeze Doğru Yaklaşıyor .
Öyle Oh Burası Rahatmış Demek Yok Koloniyi Düşünmek Gerekir .
Artık Yavrular Büyüdükten Sonra Anne Ve Baba Alıp Başını Gidiyor Ama Cidden Karakterli Hayvanlar Aylarca Gözü Gibi Baktıkları Yavrularına Giderken Dönüp Bakmıyorlar Bile Tam Görev Hayvanı Bunlar .
Sonra Diğer Bi Penguen Kolonisi Geliyor Ve “ Burası Artık Bizim “ Diyor Ve Eski Koloniyi Kovmaya Başlıyorlar .
Bizim Yavrular Artık Sosyalleş’ti Beraber Takılıyorlar Baktılar Mekan Bozuldu Birleşip Yürümeye Başlıyorlar Ama Sınıf Farkı Yok Gözle Görünür Derecede Büyükler De Var Daha Küçük Yavrular Da .
Denize Doğru Yürürken Kendi Başlarının Çaresine Bakmak Zorundalar Hani Soğukta Felan Birbirimize Yardım Ettik Burayı Çıkamıyorum Bi Arkadan İttir Olayı Felan Yok Geride Kalırsan Ölürsün .
En Son Denize Ulaştıklarında Hepsi Birbirine Bakıyor Ve Hepsi Hazır Olana Kadar Kimse Denize Girmiyor Sonra Hep Beraber Açık Sulara Merhaba Diyorlar .
Evet , Yürümek Bile Bu Hayvanlar İçin Bir Meseleyken O Kadar Büyük İşler Başardılar Ki Beni Çok Etkiledi Bu Hayvanlar .
Zekaları Sıfır Ama Akılları Muazzam.
İnsanların Onlardan Öğrenecek Çok Şeyleri Var .
Yetenekli Ya Da Zeki Olmanıza Gerek Yok , Yeterli Sabır Ve Uğraş İle Bir Çok Şey Başarabilirsiniz.

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap