Ana SayfaEĞİTİMPerşembenin Gelişi Çarşambadan Bellidir İle İlgilidir Kompozisyon Örnekleri

Perşembenin Gelişi Çarşambadan Bellidir İle İlgilidir Kompozisyon Örnekleri

Author

Date

Category

perşembenin gelişi çarşambadan bellidir ile ilgili kompozisyon, perşembenin gelişi çarşambadan bellidir ile ilgili kompozisyon örnekleri, perşembenin gelişi çarşambadan bellidir ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 perşembenin gelişi çarşambadan bellidir ile ilgili kompozisyon, 2021 perşembenin gelişi çarşambadan bellidir ile ilgili kompozisyon örnekleri, perşembenin gelişi çarşambadan bellidir ile ilgili kısa kompozisyonlar, perşembenin gelişi çarşambadan bellidir ile ilgili kompozisyon ödevleri, perşembenin gelişi çarşambadan bellidir ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Farklı parçaları, nesneleri, ögeleri en iyi şekilde bir araya getirme ve bu şekilde oluşturulmuş bütün anlamında bir kavramlara kompozisyon denir. Hemen hemen her konuda kompozisyon yazılabilir. Bizde size perşembenin gelişi çarşambadan bellidir ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. perşembenin gelişi çarşambadan bellidir ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, perşembenin gelişi çarşambadan bellidir ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Perşembenin Gelişi Çarşambadan Bellidir İle İlgilidir Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Perşembenin Gelişi Çarşambadan Bellidir İle İlgilidir Kompozisyon Örnekleri 1

İçinde bulunduğumuz an, geleceğin de bir nevi habercisidir. Bugünkü halimize bakarak, yarın ne durumda olacağımızı kestirebiliriz. Yapılan bir işin o andaki hali de, işin nasıl sonlanacağını gösterir. Derme çatma yapılan, özen gösterilmeyen ve sık sık hata yapılan bir işin, verimli bir şekilde sonuçlanacağını, kişiye fayda sağlamayacağı gayet belli olur. Tam tersine; emek verilerek, özen gösterilerek yapılan bir işin ne kadar verimli, yararlı biteceğinin anlaşılması da gayet tabiidir.

Hiç şüphe yok ki biz aciz insanların geleceği kesinkes tahmin etmesi, gelecekte neler olacağını bilmesi mümkün değildir. Fakat bazen öyle durumlar olur ki, onlardan yola çıkarak ilerde ne olabileceğini kestirebiliriz. Örneğin; tüm öğrencilik hayatında okulu bir türlü sevememiş bir öğrenci düşünün ki bu öğrenci sene sonunda üniversite sınavına gireceği halde hiçbir şekilde ders çalışmıyor, okula düzenli bir şekilde gitmiyor, gittiği günlerde de kitaplarını, defterlerini götürmüyor ve dolayısı ile öğretmenlerini de dinlemiyor ve tüm zamanını gezmekle, bilgisayarda oyun oynamakla veya telefonu kurcalamakla geçiriyor. Şimdi, bizim bu öğrencinin sınava girdiğinde ne derece başarılı olacağını bilmememiz mümkün müdür? Elbette ki aklı başında her insan, bu özelliklere sahip olan bir çocuğun, gireceği sınavı da kazanamayacağını çok iyi bilir.

Kalkıp da dönem ortasında bu çocuktan ümitli olmak, sınavı kazanacağını düşünmek pek mantıklı olmaz. Onun içinde bulunduğu an çarşambadır ve çarşamba; perşembenin de ne şekilde geçeceğini gayet çok iyi bir şekilde haber vermektedir. Kişi, hayatın olumsuz gidişine bazen ”dur” diyebilmelidir. Her insan hata yapabilir veya bazı doğruların farkına geç varabilir. Ancak hiçbir zaman geç kalınmış değildir. Perşembe günü perişan olmak istemiyorsak, çarşamba günü biraz cefa çekmeyi göze almalıyız.

Perşembenin Gelişi Çarşambadan Bellidir İle İlgilidir Kompozisyon Örnekleri 2

Öğretmen, dersine zamanında girip çıkmazsa, öğrencilerden çalışma bekleyemez. Öğrenci çalışmayınca, sınıfta kalacağı besbellidir. Dükkânını, düzenli açmayan mahalle bakkalının, müşterilerini yitireceği, kapanmak zorunda kalacağı apaçıktır. Öyleyse, iyi başlamayan; iyiye başlamayan kişi, yaptığı işin iyi sonuçlanacağını beklemesin.

Bir işin iyi ya da kötü başlamış olması, o işin sonucu hakkında bir fikir verir. İşe iyi başlamışsa sonucun iyi, kötü başlanmışsa sonucun kötü olabileceğini önceden söylemek mümkün olur. Aynı durum başka konular için de geçerlidir. Ağır hasta olan birinin ertesi gün de hasta olacağını söyleyebiliriz. Ancak bunu bütün konular için genelleştirmek doğru olmaz. Bugün neşeli olan birinin yarın üzgün bir durumda olabileceği gibi, bugün yoksul olan birinin yarın beklenmedik bir durumla zengin olması da mümkündür.

Perşembenin Gelişi Çarşambadan Bellidir İle İlgilidir Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Son Yorumlar