Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Plasebo Etkisi Nedir?

0

Plasebo etkisi

Bugün tıp köşemizde hepimizin maruz kaldığı veya başkalarında uyguladığı bir yöntem olan Plasebo etkisinden bahsetmek istiyoruz Plasebo etkisi kısaca karşıdaki hastaya ona uygulanan yönteminin yada verilen ilacın onu iyileştireceğine inandırmak ve hastanın buna olan inancı hastayı zamanla daha iyi hissettirmekte ve bazı durumlarda verilen alakasız ilaçların iyileştirdiğine olan inancı ile zamanla hastanın gerçekten iyileşebilmesi durumudur. Plesebo etkisi ile ilgili detaylı bilgileri yazıyı okumaya devam ederek erişebilirsiniz.

Zihin gücü ile tedavi yöntemi. basit olarak hastaların gerçek ilaçlarla tedavi ediliyormuş etkisi yaratılarak, bir nevi kandırılıp, psikolojik olarak tedavi edilmeleridir. denek olarak kullanılan hastalardan Plasebo etkisinin araştırıldığı, sahte ilaçların verildiği gruba renkli kapsüller içerisinde sahte ilaçlar verildiğinde, beyaz renkli, asprine benzeyen sahte ilaçlara nazaran daha iyi sonuç alındığı tespit edilmiştir.Plasebo etksini daha da ilginçleştiren bir faktör, Plasebonun da Plasebo etkisi olmasıdır.

deneyimiz şu şekilde. bir grup hastaya Plasebo uygulanıyor. ancak bu hastalara Plasebo uygulandığı söyleniyor ve Plasebo etkisinin ne olduğu detaylı bir şekilde anlatılıyor.

Plasebo Nedir

artık bir zahmet Plasebo etkisi görülmesin değil mi? sonuçta size şeker veriyoruz diyorlar açık açık. ama görülüyor. kontrol grubuyla bariz bir fark ve normal Plasebo grubuna yakın bir performans gözleniyor.

peki neden? çünkü ikinci dereceden Plasebo etkisi devreye giriyor. ilk Plasebo etkisi artık durumun farkında oldunduğu için bu şekilde adlandıralamasada, hastalar Plasebo etkisini bir tür ilaç olarak gördükleri için Plasebo etkisinin Plasebosundan faydalanıyorlar. Plasebo etkisinin kendilerine faydasına inanıp, Plasebo etkisi gösteriyorlar.
farmakolojik olarak etkisiz bir ilacın telkine dayalı bir etki ortaya çıkarma halidir.
ilaç vücuda ağız, burun veya enjeksiyon yolu ile verilebilir. aslında Plasebonun fiziksel anlamda tedaviye yönelik bir gücü yoktur. sahip olduğu tedavi gücünü tamamen hastanın verilen ilacın “işe yarayacak” ilaç olduğunu düşünmesinden alır. Plasebo tıbbın bilimsel olarak açıklayamadığı bir yöne “insanların istemeleri halinde kendi kendilerini iyileştirme gücü”ne yöneliktir.

plasebo-etkisi

tıbbi olarak kurtulma olasılığı zayıf görülen bir çok hasta, basitçe ölüm istatistiklerine girmekten bu güç sayesinde kurtulmuş, tıbbın çözüm bulamadığı kanserin tedavisinde çoğunlukla, yüksek moral ve iyileşme azmi olmuştur.
işte Plasebo yeterince azmi olmayan fakat tıbben tedavisi de bulunmayan hastalıkların “bu ilaç sana çok iyi gelecek ama senin de çabalaman lazım” sözleri ile pazarlanan çaresidir.

bazı zamanlar ise hiçbir hastalığı bulunmayan ama doktor kapıları aşındıran “hastalık hastalarının” tek reçeteli ilacıdır.
Plasebo gayrı resmi yazışma dilinde ve halk arasında yararlı tıbbi içeriği bulunmadığını ifade etmek için bazen “şeker hapı” olarak da adlandırılır.

Plasebo Gercekmi

Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap