Ana Sayfa Bilgi Formu Merak Edilen Kelimeler Ve Anlamları Plogging Nedir ? Nerelerde Yapılabilir

Plogging Nedir ? Nerelerde Yapılabilir

Author

Date

Category

Plogging ne demek,Plogging akımı nedir,Plogging ilk hangi ülkede çıkmıştır,Plogging nasıl yapılır,Plogging yaparken nelere dikkat edilmeli,Plogging aktivitesi nedir,Plogging resimleri,Plogging çöp toplama akımı,

PLOGGING NEDİR ?

Plogging kelimesi İsveçcede toplamak anlamına gelen ‘plocka upp’ ve tempolu koşu anlamına gelen ‘jogging‘ kelimelerinin birleşiminden oluşuyor.

Plogging kökeni
Plogging nedemek

Plogging yapan İsveçliler ellerinde çöp poşetleriyle koşuya başlıyor, koşarken de plastik şişe ve sigara izmaritleri gibi çöpleri de ellerindeki poşetlere topluyor.

Plogging ise; İnsanların bir eline eldiven giyip, diğer eline çöp poşeti alıp, koşarken veya yürürken mesafe kat ettikçe çevredeki çöpleri toplamasına Plogging denir.

Plogging aktivite

Plogging kelimesi “jogging” koşu ve “picking up litter” yani çöp toplama kelimelerinden türetilmiştir.

Bireylerin bu aktiviteyi tercih etmesinde koşma, çömelme, esneklik gibi egzersizleri içinde barındırıyor.

Plogging spor yapıp çöp toplama

Sosyal medyada son zamanlarda karşınıza hem koşan hem de çöp toplayan insanlar mı çıkıyor ve kafanız mı karıştı? Bu aktivite, hem koşarak spor yapma, hem de çevre temizliğine katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilen bir duyarlılık projesi ve adı da ‘plogging’.

Plogging ilk nerde yapılmıştır

Plogging ilk olarak 2016 yılında İsveçte sosyal sorumluluk projesi olarak faaliyete geçmiş, artan çevre kirliliğinden dolayı endişe duyan diğer ülkelerede sıçramıştır.

Plogging’de esas mantık, bir yandan spor yaparken, bir yandan da parkur üzerinde yer alan çöpleri toplama mantığına dayanıyor. Kimi sporcular ellerinde çöp poşetiyle koşular gerçekleştirirken, bazılarıysa çöpleri üzerlerinde taşıyarak duyarlılık oluşturuyor.

Bu aktivite sosyal medyada son zamanların en çok paylaşılan etiketlerinden biri olurken, aynı zamanda bir akım haline gelen bu uygulama çokça kişi tarafından gerçekleştiriliyor.

Plogging için yorum yapan kullanıcılar, bu uygulamanın tıpkı ALS Challenge gibi bir sosyal duyarlılık projesi olduğuna dikkat çekerken, grup halinde de gerçekleştirilen bu aktivite de kimin daha çok çöp topladığına bakılıyor ve rekabet ortamı da oluşturuluyor.

Diğer bir deyişle Plogging; Ekorekreasyon aktivitesi olarak merkezine çevre duyarlılığı ve sürdürülebilirliği koymasıyla hem bireysel hem toplumsal yarar sağlayan bir aktivitedir.

Plogging Nedir, Nerelerde yapılabilir?

Öncelikle Plogging aktivitesi tamamen masrafsız her yaştan bireyin katılabileceği bir rekreatif etkinliktir. Daha çok doğa dostu bireylerin tercih ettiği plogging aktivitesi için alan sınırlaması yoktur. Sokakta, caddede, plajda, ormanda, dağda, obada, bayırda, çayırda kısacası her yerde Plogging faaliyeti yapılabilir.

Plogging Nasıl Yapılır?

Bu faaliyeti yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan ilki Plogging yapan kişinin sağlığı. Bildiğiniz üzere çıplak elle plogging faaliyeti yapılırsa uzun süre dışarda kalmış çöplere bakteri ve virüslerin nüfus etme olasılığından dolayı Plogging aktivitesi kesinlikle ve kesinlikle eldivensiz yapılmamalıdır. Diğer bir husus ise kaş yapacam derken göz çıkartmamak için diğer elinizde kesinlikle sağlam bir çöp poşeti olması gerekmektedir. Koştuğunuz parkurdan çöpleri alıp koşarken elinizden düşürmemeniz için çöp poşeti ile koşmak gerçekten büyük önem arz ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Rüyada Acı Duymak-Hissetmek Ne Anlama Gelir, Rüyada Acı Çekmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Acı Duymak nedir, Rüyada Acı Duymak ne anlama geliyor, Rüyada Acı Duymak nasıl yorumlanır, Rüyada Acı Duymak diyanet, Rüya Tabirleri  Sevgili okurlar, bildiğiniz gibi...

Rüyada Adres Aramak Ne Anlama Gelir, Rüyada Adres Sormak Ne Anlama Gelir?

Rüyada Adres Aramak nedir, Rüyada Adres Aramak ne anlama geliyor, Rüyada Adres Aramak nasıl yorumlanır, Rüyada Adres Aramak diyanet, Rüya Tabirleri  Sevgili okurlar, bildiğiniz gibi...

Rüyada Ada Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Ada Görmek nedir, Rüyada Ada Görmek ne anlama geliyor, Rüyada Ada Görmek nasıl yorumlanır, Rüyada Ada Görmek diyanet, Rüya Tabirleri  Sevgili okurlar, bildiğiniz gibi...

Rüyada Adet Olmak Ne Anlama Gelir?

Rüyada Adet Olmak nedir, Rüyada Adet Olmak ne anlama geliyor, Rüyada Adet Olmak nasıl yorumlanır, Rüyada Adet Olmak diyanet, Rüya Tabirleri  Sevgili okurlar, bildiğiniz gibi...

Türk Dilinin Tarihi Gelişimi Hakkında Bilgiler

Şimdi ki yazımızda değineceğimiz konulardan biri olan Türk dilinin geçmişten günümüze tarihi gelişimi hakkında bilgi vereceğiz. Peki Türk dilinin tarihi gelişimi nedir, Türk dilinin tarihi gelişimi...

Son Yorumlar