Anasayfa » ŞİFALI BİTKİLER VE FAYDALARI » Portakalın Faydaları ve Hakkında Herşey

Portakalın Faydaları ve Hakkında Herşey

Portakal, Portakalın faydaları, Portakal faydaları nedir, Portakal neye iyi gelir, Portakal suyunun faydaları, Portakal suyu nelere iyi gelir, Portakal hakkında bilgiler, Portakal suyu hakkında bilgiler,

Sevgili okurlar, sizlere kış aylarımızın vazgeçilmezlerinden biri olan portakal’dan bahsedeceğim. Peki portakal faydalı mı, portakalın faydaları nelerdir, portakal neye iyi gelir? Hepsi ve daha fazlası yazımıda.

Portakal suyu birçok kişinin severek içtiği bir içecektir. Üstelik taze sıkılan portakal suları vücudu zinde tutar, sağlıklı kalmayı sağlar. Portakal birçok kişinin severek tükettiği bir meyvedir. Portakalın yanında suyunun da sıkılarak içilmesi herkesin hoşuna gider. Özellikle sabah kahvaltılarında sık sık tercih edilen bir içecektir. Çocukların da severek içtiği bir içecektir. Doğal ve taze sıkılmış olması nedeniyle oldukça faydalıdır. Kahvaltı etmeyi sevmeyen yada yemek yemeyen çocuklar bu sayede kahvaltıyı sevebilir. Yalnız hazır portakal sularından almamanızı öneririz. Ayrıca her seferinde taze sıkarsanız faydaları da o kadar artar.

Portakal Suyunun Faydaları Hakkında Bilgiler

Portakal Suyunun Faydaları Nelerdir?

 • Yüksek miktarda C vitamini içerir. Vücudun C vitamini ihtiyacının büyük bölümünü karşılar.
 • Erken yaşlanmayı geciktirir. Yaşlılık karşıtıdır.
 • Vücudun direncini arttırır.
 • Kan basıncını dengeler.
 • Sağlıklı kan akşını sağlar.
 • Kolesterolü düzenlemeye yardım eder.
 • Kalp dostudur, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlar. Kalp krizi geçirme riskini azaltır.
 • Sindirim sistemini rahatlatarak kabızlığı önler Bunun sonucunda bağırsakları rahatlatır.
 • Beyin, omur ilik ve sinir sistemine faydalıdır.
 • İskorbüt hastalığına karşı da koruma sağlar.
 • Kolay ve dengeli zayıflamaya yardım eder.

Soğuk Algınlığına Karşı Portakal Suyu İçin!

Kış hastalıklarına karşı herkesin farklı korunma yöntemleri vardır. Kimileri bitki çayları ile korunur kimileri ise bol bol meyve ve sebze tüketir. Portakal suyu da soğuk algınlığı grip ve nezle gibi kış hastalıklarına karşı koruma sağlar. Çocuklarınız,portkal sevmiyorsa yada yemiyorsa suyunu sıkın ve gribe, nezleye karşı korunmalarına yardım edin. Böylece bağışıklık sistemi korunmuş olur.

Portakal Suyu İle Cildiniz Güzelleşir!

Cildinin güzel görünmesini kim istemez ki? Özellikle kadınlar güzel bir cilde sahip olmak ve cilt bakımı için birçok yol dener. Cilt maskeleri, cilt bakım kremleri bunlardan bazılarıdır. Portakalın suyunu sıkıp içmek de bu yöntemlerden biridir. Cilde parlaklık ve ışıltı kazandırarak güzel görünmeye yardım eder. Cildi nemlendirir. Güneş yanığı tedavisi için de doğal bir yöntemdir.Portakal suyu ile cildi silmek tıkalı gözenekleri açar, cildi sıkılaştırır, yaşlılığa karşı koruma sağlar. Ciltte kırışıklıklarına oluşmamasına yardım eder. Hücreleri koruyarak cildin genç görünmesine fayda sağlar.

Kansere Karşı Koruma Sağlar!

Yapılan bilimsel araştırmalara göre bu şifalı meyvenin suyu kansere karşı da koruma sağlar. Çağımızın korkulan hastalığı kanser birçok kişinin yakalanmaktan endişe duyduğu bir hastalıktır. İçerdiği limonen maddesi sayesinde cilt kanseri, ağız kanseri, göğüs kanseri, akciğer kanseri ve kolon kanserine karşı koruma sağlar.

Hamilelikte Portakal Suyu!

Gebelik yani hamilelik döneminde de tüketilmesi gereken bir içecektir. Bazı vitaminlerin eksik alınması sonucu düşük doğum yapma, bebeğin kusurlu doğması gibi sonuçlar ortaya çıkar.Portakal suyu içerek vücudun bu eksiklikleri tamamlanabilir ve anne bebek sağlığı korunabilir. Hamile bayanların günde yarım fincan doğal taze sıkılmış portakal suyu içmesi bebeği ve anneyi korur.

Kemiklerinizi Koruyun!

Bu şifalı içeceğin tadının güzel olmasının yanında vücut için de birçok faydası vardır. Kemikleri koruması ve güçlendirmesi de bunlardan biridir. Kemikleri ve dişleri güçlendirir. Kemik ağrısına iyi gelerek artrite karşı koruma sağlar

Portakal Suyunun Faydaları Hakkında Bilgiler

Böbrek Taşınız Mı Var?

Böbrek taşı oluşumuyla sancılar ağrılar çekilmeye başlanır. Taze sıkılmış portakal suyunun düzenli tüketilmesi böbrek taşı oluşumu riskini azaltır. İdrardaki asit miktarını azaltması sebebiyle böbreklere fayda sağlar ve böbrek taşı oluşumunu önler.

Portakal Suyu Zararları Nelerdir?

Asidik bir içecek olduğu için mideye zarar verebilir. Midesinde gastrit gibi rahatsızlığı olan kişiler çok fazla tüketmemelidir. Ayrıca portakal doğal şeker içeren bir meyvedir. Portakal suyu içerken içine şeker ilave etmeyin. Dişlerin çürümesine neden olabilir.

Yorum yapın