Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Sarı Mukallit Kuşları Hakkında Bilgiler

0

Sarı Mukallit Kuşları, Sarı Mukallit Kuşları nedir, Sarı Mukallit Kuşları hakkında bilgiler, Sarı Mukallit Kuşları özellikleri, Sarı Mukallit Kuşları bakımı, Sarı Mukallit Kuşları beslenmesi, Sarı Mukallit Kuşları yaşam alanları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Küçük Mukallit Kuşları hakkında bahsetmek gerekirse Küçük Mukallit Kuşları, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde’de nadir bulunan cins bir kuş türüdür.

Sarı Mukallit Kuşları Nedir

Sarı mukallit, ötleğengiller familyasından Hippolais cinsine ait bir kuş türü.

Sarı Mukallit Kuşları Hakkında Bilgiler

Kuşlar (Aves) sınıfının, ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, ötleğengiller (Sylviidae) familyasındandır. Sırtı sarı, kül rengi, yeşil, karnı kükürt sarısı olup, Avrupa, Ön ve Kuzey Asya’da bahçelerde yaşar. Türkiye’de Marmara bölgesinde yazın kuluçkaya yatan, küçük böcekler ile beslenen göçmen bir tür. Orta büyüklükte, 12-13.3 cm kadardırlar, kısakanatlı sarı mukallite benzerler. Erişkinin düz yeşilimsi kahverengi arkası, soluk kanatları ve sarımsı üst kısımları vardır. Daha once sarı mukallit görmediyseniz, ilk görüşte söğüt bülbülüne çok benzediğini düşünebilirsiniz. Fakat sade yüzü ve büyük sade gagası ile ayrım kolaylaşır.

Sarı Mukallit Kuşları Özellkleri

Orta büyüklükte, 12-13.3 cm kadardırlar, kısakanatlı sarı mukallite benzerler. Erişkinin düz yeşilimsi kahverengi arkası, soluk kanatları ve sarımsı üst kısımları vardır. Turuncumsu gagaları, güçlü ve sivri uçludur. Mavi-yeşil bacakları vardır. Eşeyler aynıdır ama genç kuşların karın bölgesi daha soluktur.

Sarı Mukallit Kuşları Yaşam Alanları

Bu küçük kuş, çalılıklarla, açık dökülen ormanlık bölgede hem de park ve bahçelerde çoğunlukla suya yakın bulunan bir türdür. 4-6 yumurta, çalılıklar ve ağaçlarda bir yuvaya koyulur.Göçmendirler, kışı Afrika’da Sahra Çölünde geçirirler. Bu küçük kuş, çalılıklarla, açık dökülen ormanlık bölgede hem de park ve bahçelerde çoğunlukla suya yakın bulunan bir türdür.

Sarı Mukallit Kuşları Beslenmesi

Böcekçildirler ama küçük yumuşak meyveler gibi diğer küçük yiyeceklerlede beslenirler.

Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap