Anasayfa » HAYVANLAR ALEMİ » Sığırcık Kuşları Hakkında Bilgiler

Sığırcık Kuşları Hakkında Bilgiler

Sığırcık Kuşları, Sığırcık Kuşları nedir, Sığırcık Kuşları hakkında bilgiler, Sığırcık Kuşları özellikleri, Sığırcık Kuşları bakımı, Sığırcık Kuşları beslenmesi, Sığırcık Kuşları yaşam alanları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Sığırcık Kuşları hakkında bahsetmek gerekirse; Sığırcık Kuşları, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde’de nadir bulunan cins bir kuş türüdür.

Sığırcık Kuşları Nedir

Sığırcık ya da bayağı sığırcık, ötücü kuşlar takımından, sığırcıkgiller familyasına ait orta boyutlarda bir kuş türüdür. Yaklaşık 20 cm. boyunda ve parlak siyah tüylere sahip olan sığırcığın tüylerinde yılın bazı dönemlerinde beyaz benekler görülür.

Sığırcık Kuşları Hakkında Bilgiler

Sığırcık, ötücü kuşlardan sayılan ve familyasına da adını veren sığırcıkgillere ait bir türdür. Sahip olduğu parlak tüyleri ve 20 santimetre civarı boyuyla bilinmektedir. Sığırcık kuşları genellikle grup halinde uçarlar ve son derece gürültücü kuşlar olarak da bilinirler. Kimilerine göre sığırcık kuşunun taklit özelliğinin olduğu söylenmektedir. Genel yaşam alanı Avrupa’nın sıcak bölgeleri olan bu kuş türüne ülkemizde ve Asya’nın batı kıyılarında da rastlanabilmektedir.

Sığırcık Kuşları Özellikleri

Sığırcık 19 ila 23 cm. boyunda, 31 ila 44 cm. kanat açıklığına sahip 58 ila 101 g. ağırlığında bir kuştur.[17] Standart ölçüleri arasında kanat genişliği 11,8 ila 13,8 cm., kuyruğu 5,8 ila 6,8 cm., gaga uzunluğu 2,5 ila 3,2 cm. ve tarsus uzunluğu 2,7 ila 3,2 cm. arasındadır.[17] Tüyleri yanardöner siyah, mor ya da yeşil parıltılı ve özellikle kışın beyaz beneklidir. Erişkin erkek sığırcıkların alt tüyleri erişkin dişi sığırcıklardan daha az beneklidir. Erkeklerin nümayiş sırasında kullandığı boğaz tüyleri dişilere göre daha uzun ve daha seyrek iken dişilerin boğaz tüyleri daha kısa ve uçları sivridir. Tıknaz ayakları pembemsi kızıl ya da grimsi kızıl renklidir. Uçları sivri olan dar ve konik gagaları kışları kahverengimsi siyah renktedir ancak yazları dişilerin gagaları limon sarısı rengine dönüşürken erkeklerin gagaları tabanı mavi-gri olmak üzere sarıya dönüşür. Yılda bir kere, yaz sonunda üreme dönemi bittikten sonra tüy değiştirirler ve yeni çıkan göğüs tüylerinin ucu beyaz olurken kanat ya da sırt tüylerinin ucu da ten rengi olur. Tüylerin uçlarının beyaz ya da ten rengi olması sığırcığa yeni tüyleri çıktığında benekli görünümünü sağlar.

Sığırcık Kuşları Yaşam Alanları

Sığırcıkların küresel popülasyonunun 2004 yılında 8.870.00 km²’lik bir alana yayılmış olarak 310 milyon kuştan oluştuğu tahmin edilmiştir. Kuzey Yarımküre’de yaygın olarak bulunan sığırcık Avrasya kökenlidir ve Avrupa, Afrika’nın kuzeyi (Fas’tan Mısır’a kadar), Hindistan (asıl olarak kuzey bölgelerde ama düzenli olarak güneye doğru ilerlemektedir, Maldivler, Nepal, Suriye, İran ve Irak dahil olmak üzere Orta Doğu ve Çin’in kuzeybatısında yaşar.Göç sırasında dinlenirken Göç sırasında bir çam ağacı üstünde dinlenen sığırcık sürüsü.
Avrupa’nın güneyi ve batısı ile 40oN enleminin güneyindeki sığırcıklar genel olarak göçmen değildir ancak diğer popülasyonlar kışın sert geçtiği, toprağın donduğu ve besin bulmanın zorlaştığı bölgelerden göç ederler. Avrupa’nın kuzeyi, Rusya ve Ukrayna’dan büyük sayıda sığırcık güneybatıya ve güneydoğuya doğru göç eder. Sonbaharda Avrupa’nın doğusundan göç eden sığırcıklar Britanya’ya vardığında Britanya’da yaşayan popülasyonun çoğu İber Yarımadası ve Afrika’nın kuzeyine doğru yola çıkar. İngiltere Merseyside’da yuvada iken halka takılan 15.000 sığırcık içinden bazı bireylere yılın farklı zamanlarında Norveç, İsveç, Finlandiya, Rusya, Ukrayna, Polonya, Almanya ve Hollanda gibi çok uzak yerlerde rastlanmıştır.[76] Japonya ve Hong Kong’da da az sayıda sığırcık gözlemlenmiştir ancak bu kuşların nereden geldiği bilinmemektedir. Kuzey Amerika’da kuzeyde yaşayan popülasyonlar belirli bir göç modeli geliştirmiştir ve Kanada’da yaşayan popülasyonları kışları buradan göç ederler. Kanada’nın doğusundaki kuşlar güneye doğru göç ederken daha batısındaki kuşlar ABD’nin güneybatısına göç eder.

Sığırcık Kuşları Üremesi

Sığırcık ilkbahar ve yaz aylarında üremektedirler. Çiftleşmeden kısa süre sonra dişi kuş yumurta bırakmaktadır. Sığırcık kuşunun yumurtası hoş bir görünüme sahip yumurtalar arasındadır. Parlak turkuaz veya beyaz renkte olan yumurtalar 13 gün kadar kuluçkada kalırlar. Süre sonunda çatlayan yumurtalardan çıkan yavrular ilk başlarda tüysüz ve gözleri kör kapalı şekilde olurlar. Ancak 10 gün içerisinde bu yavruların gözleri açılır ve iki hafta kadar da ebeveynleri tarafından beslenirler. Bir çift sığırcık yılda üç kez kuluçkaya yatabilirler.

Yorum yapın