Anasayfa » BİLGİ ANSİKLOPEDİSİ » Subay Nasıl Olunur 2018

Subay Nasıl Olunur 2018

Subay Nasıl Olunur? Subay Olmanın Şartları Nedir? 

subay nasıl olunur bayan,subay nasıl olunur 2018,lise mezunu subay nasıl olunur,subay nasıl olunur 2017,liseden sonra nasıl subay olunur,üniversiteden sonra teğmen nasıl olunur,yüzbaşı nasıl olunur,subay olmak için boy ve kilo,

Subay Nasıl Olunur 2018

Türk Silahlı Kuvvetlerinde subay olarak görev almak isteyen bay ve bayan arkadaşlarımız için bu haberimizde “Nasıl subay olunur?” detaylı olarak anlatacağız. Öncelikle bilmelisiniz ki subay olmanın birden fazla yolu bulunmaktadır. Bunlar tahsil durumunuza yani öğretim durumunuza göre değişen durumlardır. Bir ortaokul mezunu da, lise mezunu da veya üniversite yani yükseköğretim mezunu da subay olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev alabilir. Tabi bunun için belirli şartları sağlaması gerekmektedir.

Subay Nasıl Olunur?

Ortaokuldan mezun olan arkadaşlar mezun olmalarının ardından Askeri Liselere Giriş Sınavı’na katılmaları gerekmektedir. Lise mezunu arkadaşlar harp okullarına giriş yaparak da subay olabilmektedirler. Yükseköğretim mezunu yani üniversite mezunu olanlar ise sözleşmeli subaylık yapabilmektedirler. Şimdi öncelikle subay olmak için gereken şartlar nelerdir, kimler subay olabilir bahsedelim. Sonra da bu maddeleri daha detaylı bir şekilde inceleyelim.

Subay Nasıl Olunur
Subay Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Düzeltilmemiş nüfus kaydına göre müracaat tarihinde yirmi dört yaşından büyük olmamak,
 • Kuvvet Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının teklifi üzerine Genelkurmay Başkanlığınca tespit edilecek fakülte, yüksekokul veya meslek yüksekokulları ile en az lise veya dengi okullardan mezun olmak,
 • TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirlenen alınacağı sınıfa uygun muvazzaf astsubay olmak için gerekli sağlık şartlarına sahip olmak,
 • Askeri öğrencilikten kendi isteğiyle ayrılanlar ile askerliğini yedek subay veya 16.6.1927 tarihli ve 1076 sayılı Kanuna göre kısa dönem erbaş ve er olarak yapanlardan terhis edilenler hariç olmak üzere daha önce her ne sebep olursa olsun TSK’den veya askeri okullardan çıkarılmamış olmak,
 • Hakkında yedek subay olamaz kararı bulunmamak, yaptırılacak güvenlik soruşturmasından olumlu sonuç almak, taksirli suçlar hariç olmak üzere, affa veya zaman aşımına uğramış yahut para cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş, hükümlülüklerine ilişkin kayıtları adli sicilden çıkartılmış olsa bile, bir cürümden hükümlü bulunmamak veya soruşturma altında olmamak, tutum ve davranışları ile yaptırılacak güvenlik soruşturması sonucunda yasadışı, siyasi, yıkıcı, irticai, bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş, bu gibi faaliyetlerde bulunmamış olmak, daha önce çalıştığı kurum ve kuruluşlarından disiplinsizlik ve ahlaki nedenlerle çıkarılmamış olmak, yapılacak sınavda başarılı olmak.
 • Adli sicil müdürlüğü, ilgili cumhuriyet savcılığı ve kayıtlı olduğu yerli askerlik şubelerinden temin edilecek belgelerde; bakaya veya yoklama kaçağı olarak aranmamak veya bu suçlardan soruşturma altında olmamak veya para cezasına çevrilse dahi bu suçlardan ceza almamak. Diğer nitelikler. TSK ya alınacak sözleşmeli astsubay adaylarında aranacak diğer nitelikler, sınıfların kadro ihtiyaçları, kişilerin sağlık durumları, mesleki deneyimleri, ilgi alanları ve istekleri dikkate alınarak Kuvvet Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığınca çıkarılacak yönergelerle belirlenir.

Yukarıda listelediklerimiz subay olmak için gereken genel şartlardır. Aşağıda da ortaokul mezunları, lise mezunları ve üniversite mezunları nasıl subay olur, subay olmak için ne yapmak gerekir bahsettik.

Ortaokul Mezunları Nasıl Subay Olurlar?

Ortaokulu yani 8. Sınıfı bitirdikten sonra subay olmak istiyorum diyorsanız, subay olmak için Askeri Lise Giriş Sınavı’na katılmanız gerekmektedir. Yapılacak yazılı sınavda ve akabinde uygulanacak sağlık ile spor testlerinde başarılı olmanınız durumunda Askeri Liselere giriş yapabilirsiniz. Askeri liselerde hazırlık dahil olmak üzere 5 senelik eğitiminizi tamamlamanızın ardından doğrudan Harp Okuluna giriş yaparsınız. Peki askerli liselere girmek için ortaokul mezunlarında aranan başvuru şartları nelerdir?

 • Öncelikle en az 13, en fazla 16 yaşında olmanız gerekmektedir.
 • Aşağıdaki boy ve kilo şartlarına uymanız gerekmektedir. (belirtilen boy ve kilolar alt ve üst sınırdır)

13 yaş; 140,5 cm/ 30 kg 171,5 cm/ 67,45 kg
14 yaş; 146,5 cm/ 34,2 kg 178,5 cm/ 72,8 kg
15 yaş; 152,5 cm/ 39,5 kg 182,5 cm/ 77,6 kg
16 yaş; 158 cm/ 44,9 kg 185 cm/ 80,8 kg

 • Her bakımdan sağlam ve fiziksel görünüşü düzgün olmalı ve gereken sağlık koşullarına uymalısınız (göğüs kafesinde şekil bozukluğu olmamak, vücudun herhangi yerinde dikkati çekecek kadar yara, yanık gibi izlerin olmaması, düz taban olmamak, işitme sorunu olmaması, renk körlüğü, görme bozukluğu olmaması vs. gibi).
 • Türkçeyi kusursuz konuşmalısınız (dilinde kekemelik, pelteklik, tutukluk vb. olmamak)
 • Okul bitirme derecesi (son beş yılın ortalaması) 75 olması gibi koşulları taşıyanlar sınav başvurusunda bulunabilir.

Askeri liselere girmek için geçmeniz gereken yazılı sınav her sene Nisan ayında tekrarlanmaktadır. Sınavda ilköğretim düzeyinde sözel ve sayısal bölümlerden oluşan testler uygulanmaktadır. Yazılı sınav bölümünü geçmeniz durumunda ise 2. Aşama olan sağlık muayenesi, bedensel yeterlilik, psikoteknik testler ve mülakat aşamamasından geçmeniz gerekmektedir.

Lise Mezunları Nasıl Subay Olabilir?

Lise mezunları ya da başvurunun yapılacağı sene liseden mezun olabilecek durumda olanlar subay olmak için kara, hava veya deniz harp okullarına başvuruda bulunabilirler. Ancak meslek lisesi mezunları subay olmak için harp okullarına başvuruda bulunamazlar. Harp okullarına başvuruda adaylarda aranılan şartları ise aşağıdaki gibidir;

 • Harp okuluna başvurmak için öncelikle üniversite sınavına girmiş olmak ve kurumun kılavuzda belirteceği baraj puanı almış olmak gerekiyor.
 • En fazla 20 yaşında olmalı
 • Kılavuzda belirtilecek olan boy-kilo sınırına uymalı
 • Gereken sağlık koşullarına uymak gerekmektedir.

Başvuru koşulları ile ilgili ayrıntılı bilgiye Türk Silahlı Kuvvetleri’nin resmi internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Üniversite Mezunları Nasıl Subay Olurlar?

Ortaokulda ya da lisede subay olmak için gereken başvurularını kaçırsanız da halen geç kalmış sayılmazsınız. 4 senelik eğitim veren bir yüksekokuldan mezun olanlar da subay olabilmektedirler. Yüksekokul mezunlarının sözleşmeli subay olabilmesi için yazılı sınav, ön sağlık, fiziki kabiliyet ve yeterlilik testi ile mülakat aşamalarını geçmeniz gerekmektedir. Yaş sınırı ise lisans mezunları için 27, yükseklisans mezunları için ise 32’dir. Sözleşmeli subay alımları için başvurular genellikle Mayıs ve Temmuz aylarında alınmaktadır.

Yorum yapın