Anasayfa » OSMANLI İMPARATORLUĞU » Sultan birinci Mehmet Çelebi (Osmanlı devleti)(1413 – 1421)

Sultan birinci Mehmet Çelebi (Osmanlı devleti)(1413 – 1421)

birinci mehmet, birinci mehmet kimdir, birinci mehmet çelebi hayatı, birinci mehmet çelebi kimdir, birinci mehmet çelebi başarıları, birinci mehmet çelebi ne zaman öldü, birinci mehmet çelebi hakkında bilgiler

Sevgili okurlar, sizlere Osman Devleti’nin padişahlarından biri olan 1.Mehmet Çelebi hakkında bilgiler vereceğiz.

mehmet1

 

 

 

 

 

Sultan 1.Mehmet Çelebi Kimdir?

Mehmet Çelebi 1389 senesinde Edirne’de dünyaya geldi. “Çelebi” kelimesi, okuma yazma bilen, medrese veya eşiti bir kurumda eğitim görmüş kişiler için kullanılmaktadır. Eğitimini Bursa ve Edirne Sarayı’nda tamamlayan Mehmet’in hocaları Amasyalı Sofi Bayezid ile Tokatlı Bicaroğlu Hamza’ydı. 1391 senesinde Amasya sancak beyi olarak atanan Mehmet, Canik Seferi’nde gösterdiği başarı sayesinde bu görevi aldı.

1391-1402 yılları arasında Amasya sancak beyi olarak görev aldığı sırada devlet işlerini etraflıca öğrendi. Buradaki görevi sırasında babası Yıldırım Bayezid’in Anadolu seferlerine sancak beyi olarak eyalet askeriyle katıldı. Bu seferlerin çoğunda, Osmanlı ordusunun yedek güçleri komutanlığını üstlendi. 1402’deki Ankara Savaşı sırasında da yedek kuvvet komutanıydı. Onun yönettiği birlik, Çelebi Mehmet sayesinde çok az kayıp verdi ve kendisi de bu sayede kurtuldu.

1.Mehmet Çelebi Dönemi Başarıları

Mehmed Çelebi’nin babası Yıldırım Beyazıt’tır. 1402 yılında Yıldırım Beyazıt’ın başında olduğu Osmanlı ordusu ile Timur’un ordusu Ankara Çubuk Odasında karşı karşıya geldi. Tarihe Ankara Savaşı adıyla geçen savaşta Yıldızım Beyazıt, Timur’a esir düştür. Bu dönem Osmanlı İmparatorluğunda ”Fetret Dönemi” olarak anılır. Toplam 11 yıl süren fetret döneminde Mehmed Çelebi ile Musa Çelebi arasında yaşanan taht mücadelesi, Osmanlı Devletinin güç kaybetmesine neden oldu. Bununla birlikte İsa Çelebi ve Emir Süleyman’ın da tahta çıkmak istemesi, fetret döneminin 11 yıl boyunca devam etmesine neden olmuştur.

Mehmed Çelebi döneminde yaşanan en büyük olaylardan bir diğeri de Bursa Şehrinde çıkan yangındır. 1413 yılın Musa Çelebi ile I. Mehmed arasında gerçekleşen Çamurlu Derbent savaşı, Karamanoğulları Beyliğinin Bursa’yı kuşatmasına neden oldu. Kuşatma çok kısa bir sürede kırılsa da çıkan yangında birçok kişi hayatını kaybetti. Yüzlerce ev de zarar gördü.

Mehmet Çelebi döneminde ülkenin farklı yerlerinde birçok isyan çıkmıştır. Dönemin en önemli isyanı ise ”Şeyh Bedreddin İsyanı” olarak bilinir. Şeyh Bedreddin Simavi, özellikle fetret devrinde güç kazandı ve Musa Çelebi’nin yardımıyla saygın bir yer edindi. Müritleri her geçen yıl artan Şeyh Bedreddin’ın görüşleri hızla yayıldı. Börklüce Mustafa’nın da desteğiyle başlattığı hareket, kısa sürede isyana dönüştü. Mehmet Çelebi, Aydın şehrinde başlayan isyanı bastırması için oğlu II. Murad’ı görevlendirdi. İsyan kısa sürede bastırıldı. Şeyh Bedreddin ve Börklüce Mustafa ile isyana katılan herkes asıldı.

Aynı dönemde bu isyanla ortak özellikler taşıyan bir diğer ayaklanma ise Torlak Kemal tarafından çıkarıldı. Bu isyan da çok hızlı bir şekilde bastırıldı.

1.Mehmet Çelebi Ne Zaman Öldü?

Annesi Devlet Hatun Mevlana’nın soyundan gelir. Bu yüzden 1. Mehmet ve kardeşleri Çelebi lakabını benimsemişlerdir. Çelebi Sultan Mehmed 26 Mayıs 1421 yılında 42 yaşında Edirne’de vefat etmiştir.Naaşı, Bursa’ya getirilerek Yeşil Türbeye defnedilmiştir.

 

Yorum yapın