Anasayfa » KİM KİMDİR » Suna Kıraç Kimdir?

Suna Kıraç Kimdir?

Suna Kıraç kimdir, Suna Kıraç, Suna Kıraç Biyografisi, Suna Kıraç hakkında kısa bilgiler, Suna Kıraç yaşı kaç, Suna Kıraç ne zaman doğdu, Suna Kıraç boyu kaç, Suna Kıraç hakkında merak edilenler, Suna Kıraç çocuğu var mı, Suna Kıraç hakkında kısa notlar, Suna Kıraç hakkında bilinmesi gerekenler,

Bugün sizlere, Suna Kıraç hakkında kısa ve detaylı biyografisini hazırladık.

 

Vehbi Koç’un kızı olan Suna Kıraç; 3 Haziran 1941 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi. Suna Kıraç, 1999’da, üstün yöneticilik ve liderlik vasıfları ile Koç Holding’e, iş dünyasına ve Türk çocuklarının eğitimine katkılarından dolayı London Business School tarafından “Onur Üyeliği”ne layık görülmüştür.

Suna Kıraç Kaç Yaşında?

Suna Kıraç Kimdir?

Vehbi Koç’un kızı olan Suna Kıraç; 3 Haziran 1941 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi. Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’ni ve ardından da Boğaziçi Üniversitesi Bankacılık ve Finansman bölümünü bitirdi. 

Suna Kıraç, 1999’da, üstün yöneticilik ve liderlik vasıfları ile Koç Holding’e, iş dünyasına ve Türk çocuklarının eğitimine katkılarından dolayı London Business School tarafından “Onur Üyeliği”ne layık görülmüştür.

Uzun yıllardır ALS (Amyotrophic Lateral Sclerosis) adı verilen hastalıkla mücadele eden ve çevresiyle sadece gözleriyle iletişim kurabilen Suna Kıraç, eşi İnan Kıraç’la birlikte kurdukları Pera Müzesi ve 1 Mart 2007’de hizmete sundukları İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ile ülkesine hizmet yatırımlarını sürdürmektedir.

İstanbul’a dünya çapında bir oditoryum ve kültür merkezi kazandırmak amacıyla çalışmalarını sürdüren Suna Kıraç’ın 2006 yılında yayımlanan, tüm geliri TEGV’na bağışlanan ve editörlüğünü Rıdvan Akar’ın yaptığı Ömrümden Uzun İdeallerim Var adlı kitabı 100.000’in üstünde sattı ve yılın en çok satan kitaplarından biri oldu.

1997 T.C. Bakanlar Kurulu’nun 23 Eylül 1997 tarihli kararı ile Türkiye’de eğitim, sağlık ve sosyal hizmet alanlarında yaptıkları katkılar dolayısıyla 27 Ekim 1997 günü T.C. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından “Devlet Üstün Hizmet Madalyası” ile ödüllendirilmiştir.

Suna Kıraç Nereli ve Ne Zaman Doğdu?

Vehbi Koç’un kızı olan Suna Kıraç; 3 Haziran 1941 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi. Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’ni ve ardından da Boğaziçi Üniversitesi Bankacılık ve Finansman bölümünü bitirdi.

Suna Kıraç Ne Zaman Öldü?

Merhum iş insanı Vehbi Koç’un kızı, İnan Kıraç’ın eşi olan Suna Kıraç hayatını kaybetti. Koç Holding’ten yapılan açıklamada, “Cumhuriyetimizin değerleriyle yetişmiş, gerek iş gerekse toplumsal hayatta başardıklarıyla ülkemizin sanayi, eğitim, kültür ve sanat alanlarında gelişmesine önemli katkılar sunan, Topluluğumuzun kuruluş yıllarından 2010’a kadar çeşitli liderlik görevleri üstlenen, Koç Üniversitesi, Koç Okulu ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın kuruluşuna öncülük eden Sayın Suna Kıraç’ı kaybetmenin büyük üzüntüsü içindeyiz. Sayın Suna Kıraç’ı emanet ettiği değerlere bağlı kalarak, ilham veren, vizyoner ve öncü kişiliği ile her zaman hatırlayacağız ve unutmayacağız.” ifadelerine yer verildi.

İpek Kıraç Evlatlık Mı?

Suna ve İnan Kıraç çifti, evliliklerinin 15 yılında çocuk sahibi olamayınca, adını ‘İpek‘ koyacakları bir bebeği evlat edinme kararı aldılar. Suna Kıraç, kitabında o günleri şöyle anlatıyor: ‘İkiz kızlarım olsun istiyordum. Ancak üç yıl geçti. Hastaneye gittiğimizde yavrum İpek oradaydı ve henüz dört aylıktı.

Suna Kıraç’ın Serveti Ne Kadar?

Suna Kıraç, Forbes Türkiye’nin 2017’de hazırladığı “En Zengin 100 Türk” listesinde 2 milyar dolarlık servetiyle 8. sırada yer almaktadır.

Yorum yapın