Anasayfa » SAĞLIK » Süt Yapan Yiyecekler (Anneye)

Süt Yapan Yiyecekler (Anneye)

Anneye Süt Artıran Yiyecekler

Anne için bebeğinin bebeğin sütü yeterli olması gerekmektedir ,bebeğin gelişimi büyümesi annenin sütünün yeterli olması gerekir .
bu konu ilgili sizlere anneye süt yapan yiyecekleri hazırladık.

anne sütünü arttıran yiyecekler nelerdir

“Sütünüzün artması için bol bol emzirin!”

Her yeni annenin emzirme döneminin başında sütünü arttırmak ve bebeğini sağlıklı büyütmek, beslemekten başka derdinin olmaması, kendini bebeğinin sağlıklı gelişimine adaması ve bunun içinde türlü çareler araması son derece doğal ve övgüye değer.

Ancak, sık sık bahsi geçen soğan, sarımsak, bulgur vb. gıdalar, toplumda kulaktan kulağa aktarılan birçok kocakarı rivayetleri ile tavsiye edilen süt yapan yiyecekler sadece sütünüzün tadını bozar, bebeğinizde ve siz de gaz sorunu yaratır. Ama sütünüzü artırmaz. Hatta birçok gıda süt artırmak yerine bebeğinizde gaz sorunu yaratarak hem bebeğinizin hem de sizin konforunuzu ve huzurunuzu kaçırır. Gaz yapan gıdaları tüketen anneleri ve bebeklerini sıkıntıya sürükler.

Sütünüz, bebeğiniz emdikçe ve memeniz boşaldıkça artar; yani, sütü vücudunuz üretir. Hamileliğiniz boyunca vücudunuz gerekli maddeleri emzirme süreci için zaten biriktirdi. Sütünüzü artırmanız için beslenmenize dikkat edip, bebeğiniz her istediğinde sık sık bol bol emzirmek ve göğüslerinizi sağarak boşaltarak yeni süt üretimini teşvik etmenizdir.

bebekler için anne sütünü artıran yiyecekler ve besinler

Geceleri uykuya teslim olmayın, bebeğinizi geceleri mutlaka emzirin

Biliyorum yorgunsunuz, bitkinsiniz. Her fırsat bulduğunuzda uyuyun, ev işi yapmak yerine uyuyun dinlenin ama dinlenirken telefon kurcalamayın. Ve sütünüzü artırmak için geceleri de bebeğinizi emzirin, emmek istemese bile gece uykunuzu bölüp sütünüzü sık aralıklarla süt sağma makinesi ile sağın. Geceleri daha yoğun prolaktin salgılayan vücudumuz sayesinde sütümüz artar.

Israrla gelen süt yapan yiyecek sorularına cevaben;

Süt yapan yiyecekler ve süt üretimi üzerine yapılmış bir araştırmayı aktaran bilimsel bir makaleden alıntı yaparak, bilimsel bilgiler ışığında size, süt yapan/artıran yiyeceklerden bahsedeyim: Çemen otu, Devedikeni, Bira mayası, Maya, Yulaf ezmesi, Avrupa mine çiçeği, Isırgan, Yonca, Shatavari, Çörek otu, Torbangun, Chasteberry, Rezene, Anason, Kimyon, Kişniş, Kimyon ve Dereotu.

“Süt artıran/süt yapan besinler” nasıl anne sütünü arttırır?

Yukarıda aktardığım süt yapan besinler ile ilgili olarak, anne sütünü arttırdığına dair sağdan soldan bir şeyler duymuş olabilirsiniz. Peki bu besinler hangi yolla anne sütünü arttırır?

Aktardığım süt yapan yiyecekler vücuttan ödem attıran besinlerdir. Vücut sularımızın ise, süt olarak üretilmesi hepimizin zaten bildiği bir bilgi.

Peki bu ödem söktürücü besinler de süt arttırır mı? Hayır, ödem söktürücü gıdalar tek başına sütünüzü artırmaz.

Vücudumuzdaki ödemi idrar, terleme vb. yollarla atarız. Doğumuzdan bu yana artan terlemenizi süt yaptığını öğrendiğiniz bu besinleri de öğünlerinize ekleyerek daha fazla su kaybetmeye devam edersiniz. Lohusa anneyi fazlasıyla rahatsız eden terleme ve artan su kaybını artıran bu tip besinler sütünüzü artırmak için en doğru seçenek değil.

Eğer, sık sık emzirmek yerine süt artırdığı belirtilen bu yiyecekleri tüketir ve sütünüzün artmasını beklerseniz, bol bol idrar ve terleme yoluyla ödem atarsınız. Yani, emzirmediğiniz sürece vücut sularınız süte dönüşmez ve idrar söktürücüleri tüketerek daha fazla su kaybedersiniz.

Bizim süt üretmek için, vücudumuzdan fazladan ödem atmaya ihtiyacımız yok. Vücudumuzda süte dönüşecek oranda su zaten mevcuttur. Susadıkça su içmek, kaybettiğimiz sıvıları yerine koymak için yeter de artar bile. Yeterli süt oluşumu için günde 3 litre sıvı tüketmelisiniz. Protein yönünden güçlü, et, yumurta, yoğurt süt vb. gıdalar yönünden güçlü beslenin. Her gün et yemeseniz günde 1 yumurta tüketin.

En önemli süt arttırıcı; ANNENİN YETERLİ SÜTÜ OLDUĞUNA İNANMASI! Ne olursa olsun, vücuduna güvenmesi ve bebeğini sıklıkla her emzirdiğinde vücudunun onun için yeterli sütü üreteceğini bilmesidir.

Yorum yapın