Anasayfa » TARİHİ YAPILAR » TARİHİ VENEDİK GONDOLLARI HAKKINDA BİLGİLER

TARİHİ VENEDİK GONDOLLARI HAKKINDA BİLGİLER

Venedik gondolları şehrin en ünlü sembolüdür. Venedik’te 400’den fazla gondol bulunmaktadır. Venedik gondolları gezinti, düğün, eğlence, cenaze gibi hemen her aktivitede kullanılmaktadır. Gondollar 11 metre uzunluğundadır ve kanalların darlığına göre yapılmaktadırlar.

venedik gondol turuVenedik’in en romantik sembollerinden biriVenedik gondollarıdır. Şehrin sembollerinden olmasının yanı sıra en şık ulaşım aracı olarak da kabul edilir. Bu nedenler gondol yapımında dışı kadar içi de önemli hale gelmiştir. Venedik gondolları kullanılmaya başlandığında ilk olarak soyluları taşıma amacı ile kullanılmıştır. Venedik’in sembollerinden olan gondolları buraya hiç gelmemiş biri için bile akla gelen ilk öğedir. Nerdeyse 1000 yıllık bir gelenek olan gondol ve gondol gezintileri Venedik’i dünyanın en ilginç şehirlerinden biri haline getirmektedir. Geleneklere göre gondol kullanacak kişilerin tamamının erkek olması ve yerel insanlardan oluşması gerekmektedir. Bu gelenek sadece Alexandra Hai adındaki bir kadın gondol sürücüsü tarafından bozulmuştur.

Bu küçük ve basit görünümlü ulaşım aracının gemicilik sektöründe önemli bir adım olduğu unutulmamalıdır. Gondolun kullanılacağı kanallar ve hareket kabiliyeti ile taşıyacağı yük miktarı düşünüldüğünde oldukça ince bir inşa işlemi yapılmıştır. Yıllar içerisinde Venedik gondollarının yapısı geliştirilmiştir. Tipik bir gondol yaklaşık 150 santimetre genişliğindedir. Gondolun inşa tekniğinin yanı sıra kullanılan malzemenin kaliteli olması da önemlidir. Bir gondolun inşası yaklaşık 3 ay sürmektedir ve inşasında 8 farklı ağaç türü kullanılmaktadır. Yaklaşık 280 parçanın birleştirilmesinden oluşan bir Venedik gondolunun maliyeti 15.000 – 30.000 Euroarasındadır.

venedikVenedik gondollarının tarihi, inşası ve yapısı ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanızDenizcilik Müzesi‘ni (Museo Storico Navale) ziyaret edebilirsiniz. Venedik gondollarının yapımını canlı canlı görmek istiyorsanız San Trovaso’da bulunanSquero’da gondol ustalarını izleyebilirsiniz.

Venedik Gondol Turu

Venedik gondollarında gezip şehrin tadını romantik şarkılar ve güzel bir ortamda çıkarmak istiyorsanız güncel fiyatlar için www.gondolavenezia.it adresini ziyaret edebilirsiniz.

Fiyatlar gündüz ve gece tarifesi üzerinden belirlenmektedir. Gündüz tarifesine göre 40 dakikalık bir gezinti için maksimum 6 kişi adına 80 Euro talep edilmektedir. Ekstra bir 20 dakika için 40 Euro daha ödemek gerekmektedir.

Gece tarifesine göreyse 40 dakika için 100 Euro, 20 dakika için 50 Euro talep edilmektedir. Gondol gezisinde bir de şarkıcı seçeneği eklemek istiyorsanız bunu binmeden önce konuşmanız ve ayrı ücret ödemeniz gerekmektedir.

Venedik gondolları ile gezinmek pahalı gelebilir. Fakat bu durum şehrin turistik olmasından ve talep gören bir durum olmasından kaynaklanmaktadır. Kimi zaman ücret konusunda pazarlık etmek mümkündür. Bazı rehberler gondol ücretlerinde indirim sağlamaktadır. Ne olursa olsun gondol ile gezintiye çıkmadan önce ödeyeceğiniz miktar konusunda bir anlaşmaya varın. Yoksa herhangi bir sürpriz fiyatla karşılaşmanız mümkün olabilir!

Yorum yapın