Anasayfa » Genel » Tarihten Tüyler Ürperten 15 Şok Edici Toplu İntihar Vakası

Tarihten Tüyler Ürperten 15 Şok Edici Toplu İntihar Vakası

Tarihten Tüyler Ürperten 15 Şok Edici Toplu İntihar Vakası

1.
Jonestown Vakası

1970’Li Yılların Ortalarında Kaliforniya’da Etkinlik Gösteren Peoples Temples (Halkın Tapınağı) İsimi Tarikat Guyana’ya Göç Etmişti. Amaçlar Rahip Jim Jones Önderliğinde Jonestown Adını Verdikleri Irklararası Bir Cemaat Oluşturmaktı. Kasım 1978’De Kaliforniya Eyaletinden Bir Kongre Üyesi Bazı Cemaat Mensuplarının Zorla Tutuldukları İddiasını Araştırmak İçin Guyana’ya Gitti. Bazı Üyelerin Cemaatten Ayrılmak İstemesi Üzerine, Onlarla Birlikte Uçağa Binmek Üzere Olan Kongre Üyesi Loe Ryan Ve Yanındaki 4 Kişi Jones’un Adamları Tarafından Silahla Vurularak Öldürüldü. Paniğe Ve Umutsuzluğa Kapılan Jones Hoparlörlerden Cemaatine Seslenerek Ölmenin Güzelliği Ve Herkesin Başka Bir Yerde Tekrar Bir Araya Geleceği Üzerine Vaazlar Vermeye Başladı. Cemaat Üyeleri Bir Çadırda İçinde Siyanür Ve Gazlı İçecek Karışımı Olan Bir Fıçının Önünde Toplandılar Ve Hepsi Kendi İradesiyle O Karışımdan İçerek Can Verdi. 900’Den Fazla İnsan Bu Şekilde Kendi Elleriyle Ölüme Gitti. Anne Babalar Kendileri İçmeden Önce Çocuklarına Ve Bebeklerine De Bu Zehirli Karışımdan İçirmişlerdi. Ölmeyi Reddeden Bazı Kişiler İse Jones’un Adamları Tarafından Silahla Vurularak Öldürüldü. Rahip Jones Da Kendini Başından Silahla Vurmuş Olarak Bulundu.

2.
Waco Katliamı

1993 Ylında Texas’ta, Tarikat Lideri David Koresh’in Müritleri, Kendilerini Kaleye Dönüştürülmüş Bir Çiftlik Evine Kapatmışlardı. Yasadışı Silah Bulundurma Suçlamasıyla Fbı Evi Kuşattı. Bu Kuşatma Haftalarca Sürdü. Bir Süre Sonra Artık Daha Fazla Direnemeyeceklerini Anlayan Tarikat Üyeleri, Gerçekleşmesi Muhtemel Tutuklamalara Karşı Bulundukları Binayı Ateşe Verdiler. Teslim Olmamak Adına, 21 Çocuk, İki Hamile Kadın Ve Tarikatın Kült Lideri David Koresh’in De İçinde Bulunduğu Toplam 76 Kişi Yaşamını Yitirdi.

3.
Töton Kadınları

Valerius Maximus Ve Florus’un Yazılarına Göre Mö. 2. Yüzyılda Tötonların Kralı Teutobod, Romalılar Tarafından Yenildikten Sonra Teslim Olmuş Ve Kendisinden Töton Halkından 300 Evli Kadının Romalılar’a Köle Olarak Verilmesi İstenmişti. Yaşlı Kadınlar Bunun Yerine Ceres Ve Venüs Tapınaklarında Kalmak İçin Yalvarmış Ancak Bu Talepleri Geri Çevrilmiş, Romalılar Bu İsteklerinden Vazgeçmemişlerdi. Bunun Ardından Töton Kadınları Önce Kendi Çocuklarını Öldürmüş, Gece İse Birbirlerini Boğmuş Ve Ertesi Sabah Tüm Kadınlar Birbirlerinin Kollarında Ölü Bulunmuştu.

4.
Cennetin Kapısı Tarikatı

Do Takma İsmiyle De Bilinen, 2 Yıl Akıl Hastanesinde Yatmış Emekli Bir Öğretmen Olan Marshall Applewhite, Kendisinin İsa’nın Yeryüzüne Tekrar Gelmiş Hali Olduğunu İddia Ediyordu. Eşi İle Birlikte Kurduğu Tarikatın Adı Cennetin Kapısı (Heaven’s Gate)’Ydı. Uzaylılardan Bilgiler Aldığını Söyleyen Do Ve Müritleri Tarikatlarının İlk Üyesinin Hz. İsa Olduğuna, Kendilerinin De Uzaylıların Soyundan Geldiklerine İnanıyorlardı. Dünya Uygarlığının Ve İnsanın Bir Üst Dereceye Çıkmasına Yardımcı Olmak İçin Hale Bopp Kuyruklu Yıldızı’nın Arkasına Saklandığını Düşündükleri Bir Ufo’da Buluşacaklarına Ve Böylece Kozmik Cennetlerine Ulaşcaklarına İnanan 39 Kişi, 1997 Yılında Abd’nin San Diego Şehri Yakınlarındaki Bir Villada Fenobarbital İçerek Yataklarında Topluca İntihar Ettiler.

5.
Badung Puputan’ı, Bali

Puputan; Bali Kültüründe Yer Alan, Teslimiyetin Aşağılanmasına Maruz Kalmamak İçin Yapılan İntihar Ritüeli Anlamına Gelen Bir Terim. 1906 Yılında İşgalci Hollandalı Ordusuna Teslim Olmak Yerine Puputan Uygulamaya Karar Veren Bali Halkı, Hollanda Kraliyet Ordusu’nun Karşısına Dikildi. İlk İşareti Fişeğini Ateşleyen İse Bir Rahip Oldu. Kendi Kalbine Hançeri Saplayarak İntihar Eden Rahibi Takip Eden Yaklaşık 1000 Balili Birbirlerini Öldürmeye Başladı. Düşmanlarını Aşağılamak İçin Onların Suratlarına Değerli Eşyalarını Da Fırlatan Balililerin Tamamı, Teslim Olmak Yerine Uyguladıkları Bu Yöntemle Kısa Sürede Can Verdi.

6.
Jauhar Geleneği

Jauhar; Hindistan’daki Rajput Krallığı’ndaki Kadınların, Düşman Karşısında Yenilgiye Uğradıklarında Onun Eline Geçmektense Kendilerini Kurban Etmeyi Tercih Etmelerine Verilen İsimdir. 14. Yüzyılda Chittor Kraliçesi Rani Padmini, Düşman Askerlerine Esir Olmamak İçin Birçok Kadınla Birlikte Ateşe Yürümeyi Tercih Etti. Kadınlar Esir Düşüp Tecavüz Edilmek Yerine Kendini Şenlik Ateşine Atarak Canlı Canlı Yanmayı Tercih Eden Padmini’yi Takip Ettti. O Gün Kraliçeyle Birlikte Yakşalık 700 Kadın İntihar Ederek Hayatına Son Verdi. Bu Geleneğin İleriki Zamanlarda Da Devam Etmesiyle Rajput Krallığı’nın Sonu Geldi.

7.
Tanrının On Emrini Yeniden Tesis Hareketi

Uganda’da Kurulmuş Olan Movement For The Restoration Of The Ten Commandments Of God (Tanrının On Emrini Yeniden Tesis Hareketi) İsimli Tarikat, 1 Ocak 2000 Günü Kıyametin Kopacağına İnanıyordu. O Dönem Uganda’daki Karışık Atmosfer İçinde Doğup Büyüyen Pek Çok Tarikattan Biri Olmasına Rağmen Adını Dünyaya Duyurması Yaklaşık 778 Kişinin Toplu İntiharıyla Oldu. Bekledikleri Gün Gelmeyen Kıyametten Sonra 17 Mart Gününe Ertelenen Kurtuluşlarına Ulaşmak İçin, Bir Kısmı Çıkartılan Yangında Yanarak, Bir Kısmıysa Kendilerini Zehirleyerek Öldüler.

8.
Demmin Olayı

1945 Yılının Nisan Ayının Son Gününde Sovyet Kızıl Ordusu Naziler Karşısında İlerlemesini Sürdürürken Almanya’nın Demmin Şehrine Varır. Şehir Pek Fazla Direniş Gösteremeden Teslim Olur. Sovyet Askerlerinin Hızını Kesmek İçin Köprüleri Daha Evvelden Havaya Uçurdukları İçin Halk Köşeye Sıkışmıştır, Kaçacak Yerleri Yoktur. Naziler’in Daha Önceden Yaptıkları Propagandaların Da Etkisiyle, Ruslar’ı Barbar Canavarlar Olarak Gören Halk, Sovyet Askerleri Tarafından İşkence Göreceklerine, Tecavüze Uğrayacaklarına Ve Nihayetinde İdam Edileceklerine İnandıkları İçin, Yenilginin Ve Gelecek Korkusunun Da Beslediği Savaş Psikolojisiyle İntiharı Seçer. 1000’E Yakın İnsan, Kimisi Kendini Asarak Kimi Nehirlere Atarak Kimi De Zehirleyerek Türlü Yöntemlerle İntihar Ederler.

9.
Numantia Kuşatması
M.ö. 134 Yılında Başlayan Ve 15 Ay Süren Roma Devleti İle Seltibaryanlar Arasındaki Numantia Kuşatması Sonrası Yenileceği Belli Olan Seltibaryanlar Teslim Olmayı Reddeder. Geçen Aylar Sonrası Kuşatma Altındaki Şehirde Açlık Baş Gösterir, Hatta Yamyamlık Vakaları Görülmeye Başlar. Bunun Üzerine Pek Çok Aile Tüm Fertleriyle Birlikte Teslim Olmak Yerine İntiharı Seçer. Kalanlar İse Ölmeden Önce Neredeyse Tüm Şehri Yakarlar.

10.
Masada Kuşatması
Roma İmparatorluğu İle ;Yahudiler Arasında Ms. 73 Yılında Sonlanan Ve Adına Büyük İsyan Da Denilen 1. Yahudi-Roma Savaşı’nı Kaybeden Yahudiler Necef Çölü’ndeki Masada Kalesi’nde Ümitlerinin Tamamen Tükendiğini Anladıklarında Teslim Olmayı Reddettiler. Bunun Yerine 960 Kişi Toplu Bir İntiharla Kendilerini Öldürmeyi Seçtiler. Önce Erkekler, Çocuklarını Ve Eşlerini Öldürdü. Sonra Da Kalan Son Erkeğe Kadar Sırayla Birbirlerini Öldürdüler. Masada Kuşatması’ndan Geriye Sadece 2 Kadın Ve 5 Çocuk Hayatta Kaldı.

11.
Güneş Tapınağı Tarikatı
Kanada’da Faaliyet Gösteren İsveç Merkezli Güneş Tapınağı Tarikatı 1984 Yılında Kurulmuştu. Dr. Luc Jouret Ve Joseph Di Mambro Tarafından Kurulan Bu Tarikatın Öğretisine Göre Hayat Bir Yanılsamaydı Ve Bu Tarikatın Üyeleri Büyük Köpek Takımyıldızının En Parlak Yıldızı Olan Sirius Yörüngesinde Dönen Bir Gezegende Yeniden Doğacaklarına İnanıyorlardı. Amaçları İsa’nın Yeniden Yeryüzüne Gelişine Hazırlanmak Ve Bu Amaçla Tapınak Şövalyeleri’nin İdeallerini Yaşatmaktı. İslamı Hrisitiyanlıkla Birleştirmek Gibi Söylemleri De Vardı. Toplu İntiharlar 1994 Yılında İki Farklı Köyde Başladı. Üyeler Zehirle, Kurşunla Ve Boğularak Ölmeyi Seçmişti. 1995 Yılında Fransa’da Yıldız Biçiminde Dizilmiş 16 Ceset Daha Bulundu. 1997’De İse Quebec Şehrinde Kasten Çıkartıldığı Anlaşılan Bir Yangında 5 Cesede Ulaşıldı. Kurtulan Çocukların Ağır Uyuşturucu Etkisinde Olduğu Anlaşıldı. Tarikatın Toplam 74 Üyesi Kendini Öldürmüştü. Müritler Tarafından Bırakılan Veda Mektupları Ölümlerinin “Dünyanın İki Yüzlülüğü Ve Baskıcı Düzeninden Kurtuluş” Olacağı İfadesini İçeriyordu. Quebec Polisi Tarafından Tutulan Kayıtlar Müritlerden Bazılarının Kişisel Olarak 1 Milyon Dolardan Daha Fazla Parayı Tarikatın Lideri Joseph Di Mambro’ya Bağış Olarak Aktardığını Gösteriyordu. Tarikatın Kalan Üyelerinin De 1990’Larin Sonlarında Toplu İntihar Girişimleri Oldu.

12.
Pilenai Kalesi Kuşatması
1336 Yılında Töton Şövalyeleri Tarafından Kuşatılan Litvanya’daki Pilenai Kalesi’nin İçindeki Askerler Ve Vatandaşlar Dük Margis Önderliğinde Kaleyi Savundular Ancak Artık Bunun İmkansız Hale Geldiğini Anladıklarında Önce Düşmana Ganimet Bırakmamak İçin Tüm Mallarını, Daha Sonra İse Kendileriyle Birlikte Tüm Kaleyi Ateşe Verdiler.

13.
Saipan İntihar Uçurumu
1944 Yılının Haziran Ayında Abd Askeri Saipan’a Varmıştı. 2. Dünya Savaşı’nın Son Günlerinde, 1 Ay Süren Şiddetli Çatışmalarda Kontrolü Ele Geçirmek İçin Direnen Japon Asker Ve Siviller Oldukça Kararlıydı Ancak Bunu Başaramadılar. Kesin Olarak Bilinmiyor Olsa Da Japon İmparatoru’nun Askerlerine Teslim Olmak Yerine Ölmeyi Emrettiği Söylenir. Artık Teslim Olma Vaktinin Geldiğini Gören Japon Askerleri De Abd’lilerin Güvenli Geçiş Sağlayacaklarını Taahhüt Etmiş Olmalarına Rağmen Hem Oldukça Korkmuş Hem De İmparatorlarının Sözü Zihinlerinden Canlanmış Olacak Ki Kendilerini Bir Uçurumdan Aşağı Bırakarak Ölmeyi Tercih Ettiler. Ne Kadar İnsanın Bu Şekilde Öldüğü Kesin Olarak Bilinmemekle Birlikte 10.000 Rakamı Telefuz Edilmektedir. Bugün O Bölgedeki Uçuruma İntihar Uçurumu Denilmektedir.

14.
Xanthos (Kınık)
M.ö. Iı. Yüzyılda Fethiye Yakınlarında Bir Antik Kent Olan Xanthosi (Kınık) Lykia Birliği’nin Başkentidir. Tarihi Boyunca Büyük İstilalar Ve Felaketler Geçiren Xanthos, Roma Döneminde M.ö. 42 Yılında Brutus Tarafından İşgal Edilir. Lykia Akropolünü Yerle Bir Ederek Xanthosluları Kılıçtan Geçirir. Xanthoslular Brutus’e Teslim Olmamak İçin Topluca İntihar Ederler. Kucağında Çocuğu İle Bir Kadının Ateşe Atladığını Gören Brutus Çok Üzülür Ve Askerlerine, Xanthosluları Kurtaranları Ödüllendireceğini Söylerse De Çok Geç Kalır.

15.
Zalongo Dansı
1803 Yılında Yunanistan Topraklarındaki Epirus’ta, O Dönem Osmanlı İdaresi Altındaki, Çoğunluğu Yunan Ve Arnavutlardan Oluşan Halk İle Osmanlı’nın Bölgedeki Yerel İdarecisi Ali Paşa’nın Birlikleri Arasında Cereyan Eden Saoli Savaşı’nda Yenilen Halk Zalongo’daki Dağlarda Köşeye Sıkışmıştır. Bir Grup Saolili Kadın Ali Paşa’nın Birliklerine Tutsak Düşmemek İçin Çocuklarıyla Beraber Zalongo’daki Tepelerden Şarkılar Söyleyip Danslar Ederek Kendilerini Aşağıya Bırakarak İntihar Ederler. Bu Olay Tarihte Zalongo Dansı Olarak Geçmiştir.

Yorum yapın