Tarlada İzi Olmayanın Harmanda Yüzü Olmaz İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Tarlada İzi Olmayanın Harmanda Yüzü Olmaz İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

19 Ekim 2021 0 Yazar: Mernuş Dündar

tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz ile ilgili kompozisyon, tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz ile ilgili kompozisyon örnekleri, tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz ile ilgili kompozisyon, 2021 tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz ile ilgili kompozisyon örnekleri, tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz ile ilgili kısa kompozisyonlar, tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz ile ilgili kompozisyon ödevleri, tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Farklı parçaları, nesneleri, ögeleri en iyi şekilde bir araya getirme ve bu şekilde oluşturulmuş bütün anlamında bir kavramlara kompozisyon denir. Hemen hemen her konuda kompozisyon yazılabilir. Bizde size tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Tarlada İzi Olmayanın Harmanda Yüzü Olmaz İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Tarlada İzi Olmayanın Harmanda Yüzü Olmaz İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

İş zamanın çalışmayan, tarlasını sürüp ekinini ekmeyen; yahut ektiğinde bile onun gübresini, ilacını vermeyen kişi hasat zamanında ürün alamaz veya çok az miktarda alır. Kişi çalışacak, emek verecek ki bir şeyler kazanabilsin, kazanç elde edebilsin. Kendisinden verim elde etmek istediğimiz bir ürünün bakıma ihtiyacı vardır. Gerekirse güneşin sıcağında çalışılır, sabahın köründe kalkılır, masraf edilir.

Ancak tüm bu masraf ve meşakkatlerin sonu da güzeldir. İlkbahar ve yazda gün güneş, sıcak, ter demeden çalışan kişi sonbaharda ürününü en verimli şekilde hasat eder ve kışında onu en güzel şekilde yer. Bunu yapmayan, yani yazın sıcağı, alın terini göze almayan kişi de, kışın açlıkla boğuşur ve yoksulluk çeker. Sadece tarla, bağ, bahçe işlerimiz için geçerli değildir bu durum.

Çalışan kişi her zaman karşılığını alır, Çalışmayanın ise eli boş kalır ve başkasına muhtaç olur. Birlik ve beraberlik içerisinde yapılan işler için de bu atasözü kullanılmaktadır. Örneğin birçok kişinin faydalanacağı işte bizim de emeğimizin olması gerekir ki, ondan faydalanacağımız zaman geldiğinde diğerlerinden utanmayalım, çekinmeyelim ve bizim de emeğimiz olduğunu düşünerek gönül rahatlığı ile faydalanalım.

Tarlada İzi Olmayanın Harmanda Yüzü Olmaz İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Bir şeyleri üretmek emek ister. Çalışmadan çabalamadan emek harcamadan bir kazanç, bir ürün beklememek gerekir. Çalışmak üretmek için gereklidir. Bir şey elde etmek, büyütmek, üretmek istiyorsanız onun için çaba harcamanız gerekir. Ataların da dediği gibi emeksiz yemek olmaz.

Örneğin bir çiftçi düşünelim. Tohumu toprağa atıp aradan dört beş ay sonra gidip baksa göreceği manzara kuşkusuz kupkuru bir tarla olur. Fakat daha tohumu ekmeden önce güzelce tarlayı sürüp, gübresini atıp tohumu dikseniz. Daha sonra onu sulasanız, ilaçlasanız. Çapalasanız, zararlı otlarını temizlersiniz çok güzel ürün alırsınız tarlanızdan.

Bu durum aslında yaptığımız her işte böyle. Örneğin bir ev yapacaksanız ona emek harcamanız, çalışmanız gerekir. Emek harcamadan hani benim evim, hani benim ürünüm demek gereksiz ve anlamsızdır. Hangi işi yapıyorsak yapalım emeğimizi esirgemeyelim. Çaba gösterelim, alınteri dökelim. Böyle yaparsak emin olun istediğimiz şeyleri elde ederiz.

Tarlada İzi Olmayanın Harmanda Yüzü Olmaz İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •