Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Taş Bülbülü Hakkında Bilgiler

0

Taş Bülbülü, Taş Bülbülü nedir, Taş Bülbülü hakkında bilgiler, Taş Bülbülü özellikleri, Taş Bülbülü bakımı, Taş Bülbülü beslenmesi, Taş Bülbülü yaşam alanları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Taş Bülbülü hakkında bahsetmek gerekirseTaş Bülbülü, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde’de nadir bulunan cins bir kuş türüdür.

Taş Bülbülü Nedir

Taş bülbülü, sinekkapangiller familyasından bir kuş türü. Türkiye’den Afganistan’a güneyde batı Asya’da üremekte olan ve doğu Afrika’da kışı geçiren göçmen böcekçil bir türdür. Avrupa’da çok nadir görülen bir türdür. Çoğunlukla bazı yükseklikte, bazı çalılıklarla kuru kayalık eğimlerde ürerler.

Taş Bülbülü Hakkında Bilgiler

Erişkin Erkek: Taze (yıpranmamış) giysisinde alnından kuyruküstü örtülerine kadar olan kısım, kanat örtüleri, kulak örtülerinin arka kısmı ve boyun yanları gri veya mavimsi gridir. Kuyruğu siyahtır, kuyruk ile gövdenin birleşimimine yakın yerlerdeki tüylerin kenarları gridir. Büyük kol örtülerinin iç kısımları siyahtır, uçları ve kenarları gridir; en uzun alula tüyü belirgin bir biçimde siyahtır (kanat örtüleriyle kontrast yapar), alulanın geri kalanı ve el örtüleri grimsi siyahtır, kenarları ve uçların kalın bir biçimde gridir; uçuş tüyleri ve kın telekleri koyu siyahımsı gridir, kın teleklerinin kenarları kalın, uçuş tüylerini kenarları ince biçimde açık gridir, grinin en kalın olduğu yer kol teleklerinin dibine doğrudur; koltukaltı ve kanataltı örtüleri göğsü ve böğürleriyle aynı renktedir. Geniş beyaz aşı gaga dibinden kulak örtülerinin arkasına kadar devam eder ve orada keskin bir biçimde sonlanır, gözünün arkasına doğru grileşir.

Taş Bülbülü Özellikleri

Çoğunlukla bazı yükseklikte, bazı çalılıklarla kuru kayalık eğimlerde ürerler. Bir fundada yuva yaparlar, yuvaya 4-5 yumurta bırakırlar. Kızılgerdan’dan daha büyüktürler. Üreyen erkeğin, kurşuni-gri üst parçaları, beyaz bir boğaz ve kaş bölgesi, siyah bir yüzü ve portakal rengi alt parçaları vardır. Siyah bir kuyruk ile kuvvetli gagaya sahiptirler.

Taş Bülbülü Yaşam Alanları

Kurak, açık yamaçlardaki ve daha alçak yokuşlardaki seyrek veya yoğun çalılar, ağaçlar ve orman kümelerinde ürer; yarı çöl ortamlarında sıklıkla akasya ve ılgın ağaçlarında bulunur. Güney Kazakistan ve Orta Asya’da kayalık yamaçlar, dağ etekleri, yokuşlar ile yoğun çalı, ot ve ardıç ağaçları gibi karmaşık bitki örtüsüne sahip dağ geçitlerinde ve vadilerde bulunur. Türkiye’nin batısında ve ortasında 500-1200m ve doğusunda 2000-3000m yükseklikte ürer; Azerbaycan ve Ermenistan’da genellikle armut, badem, barut, alıç ve kuşburnu gibi bitkilerin bulunduğu kurak dağlık alanlarda ürer, ek olarak 860-2000m yükseklikteki terk edilmiş veya çok büyümüş bostanlarda da görülebilir. İsrail’in kuzeyinde 1350-1600m yükseklikteki kurak yamaçlardaki seyrek huş ağaçlarında; İran’da 2850m yüksekliğe kadarki çalılıklı meşe ormanlarında ve açık yamaçlarda; Afganistan’da ise 1800-2100m (belki 2500m kadar) arası yüksekliklerde ürer. Kışın 300-1500m yükseklikteki çorak alanlardaki kuru akasya ve Commiphora çalılıkları ile tarla veya sulama kanalı kenarlarındaki çalılıklarda bulunur. Göç sırasında benzer ortamlarda fakat genellikle daha yüksekte bulunur (Eritre’de 1820m üzeri); bazen bitki örtüsü zengin olan büyük bahçelerde gözlemlenebilir.

Taş Bülbülü Beslenmesi

Besininin büyük kısmını kınkanatlılar, yarımkanatlılar, karıncalar, çekirgeler, güveler, eşekarıları, örümcekler ve böcek larvaları gibi omurgasızlar oluşturur, ayrıca hanımeli gibi bazı meyveleri de tüketir.

Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap