Tavukkarası Hakkında Bilgiler

0
112

Tavukkarası, Tavukkarası nedir, Tavukkarası hakkında bilgiler, Tavukkarası özellikleri, Tavukkarası belirtileri, Tavukkarası nedenleri, Tavukkarası tedavisi

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Tavukkarası hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Tavukkarası hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Tavukkarası Nedir ? Tavukkarası nedenleri nelerdir ?, Tavukkarası belirtileri nelerdir ?, Tavukkarası tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Gece Körlüğü

Tavukkarası Nedir

Tavuk karası (gece körlüğü), kişinin önce görüş alanını daraltan, zamanla renkler ve ışık derken sonunda görme yetisinin kaybolmasına yol açan hastalık bir hastalıktır. Yaşam kalitesini düşüren gece körlüğü, genç yaşta sosyal hayattan kopmasına ve içe kapanmasına neden olabiliyor.

Tavukkarası Hakkında Bilgiler

Tavuk karası ya da bir diğer adıyla gece körlüğü, bir göz kusurudur. Herediter(kalıtsal) göz hastalıkları arasında en sık rastlanılandır. Genetik olarak otosomal resesif, otosomal dominant, X ‘e bağlı resesif tipleri vardır. Otosomal domaninant şekli en sık görülen tipidir. Pigmentosada en önemli belirgin özelliği görmeyi sağlayan fotoreseptör(özellikle basillerin) hücrelerinin ve retina pigment epitel hücrelerinin harabiyeti sonucu ortaya çıkar. Küçük yaşlarda fazla belirgin olmayan hastalık yaş ilerledikçe kendini iyice göstermeye başlar. Maküla(sarı nokta) bölgesi sağlam kalana kadar görme devam eder. Maküla bölgesi etkilendikten sonra zamanla körlük ortaya çıkar. Hücre ölümü durana kadar devam eder. İngiliz bilim adamlarının açıkladığı bilgilere göre biyonik göz yapma çalışmaları sonuç vermiş ve ilk denemelerini 18 yaşındaki bir hastaya uygulamışlardır.

Gece Körlüğü

Tavukkarası Nedenleri Nelerdir ?

  • Miyopluk
  • Glakom
  • Glokom ilaçları
  • Katarakt
  • Diyabet
  • Retinitis pigmentosa
  • A vitamini eksikliği
  • Keratokonus

Tavukkarası Belirtileri Nelerdir ?

Gece körlüğünün tek belirtisi karanlıkta görmekte zorlanmaktır. Tavuk karası hastalığı kendini basit bir göz hastalığı olarak belli etmeye başlar. Zamanla, gece ve ışığın olmadığı ortamlarda görememe başlar. Bu tip durumda hemen bir göz doktoruna başvurmak gereklidir. Gece körlüğü yani tavuk karası hastalığı genelde A vitamini eksikliği ile kendini belli eder. Bu nedenle tedavisinde A vitamini zengini gıdalar kullanılır. Balık, süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, yumurta ve A vitamini takviyeleri alınır. Rodopsin maddesi A vitamini olmadan üretilmediğinden, göz zamanla loş ve az ışığa uyum sağlayamaz ve gece görmemeye başlar. Özellikle sürücülerin bu konuda çok dikkatli olması gerekir.

Gece Körlüğü

Tavukkarası Tedavisi Nedir ?

Günümüzde retinitis pigmentosanın standard bir tedavisi yoktur. Ancak retinitis pigmentosayla birlikte görülebilen katarakt, glokom gibi yandaş hastalıkların düzenli yapılan göz muayenesiyle teşhis ve tedavisi mümkündür. Retinitis pigmentosalı hastalarda görme kaybı aynı derecede olmaz. Hastaların bir kısmı erken yaşta görmelerini kaybederken, bir kısmı hayat boyunca kendilerini idare edecek kadar görmeyi koruyabilirler. Görme azlığı bulunan hastalara LVA denilen özel büyüteçli gözlükler verilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here