Anasayfa » EĞİTİM » Tekdir İle Uslanmayanın Hakkı Kötektir İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Tekdir İle Uslanmayanın Hakkı Kötektir İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

takdir ile uslanmayanın hakkı kötektir ile ilgili kompozisyon, takdir ile uslanmayanın hakkı kötektir ile ilgili kompozisyon örnekleri, takdir ile uslanmayanın hakkı kötektir ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 takdir ile uslanmayanın hakkı kötektir ile ilgili kompozisyon, 2021 takdir ile uslanmayanın hakkı kötektir ile ilgili kompozisyon örnekleri, takdir ile uslanmayanın hakkı kötektir ile ilgili kısa kompozisyonlar, takdir ile uslanmayanın hakkı kötektir ile ilgili kompozisyon ödevleri, takdir ile uslanmayanın hakkı kötektir ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Farklı parçaları, nesneleri, ögeleri en iyi şekilde bir araya getirme ve bu şekilde oluşturulmuş bütün anlamında bir kavramlara kompozisyon denir. Hemen hemen her konuda kompozisyon yazılabilir. Bizde size takdir ile uslanmayanın hakkı kötektir ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. takdir ile uslanmayanın hakkı kötektir ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, takdir ile uslanmayanın hakkı kötektir ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Tekdir İle Uslanmayanın Hakkı Kötektir İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir

Tekdir İle Uslanmayanın Hakkı Kötektir İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Söz ve tavsiye ile yola gelmeyen insanları azarlamak; azarlanmakla da yola gelmeyeni ise dayakla yola getirmek gerekir. Akıllı kişi, kendisine söyleneni çabucak anlar ve uygular. Ona laf anlatmak için ille de kızmaya, bağırmaya veya dövmeye gerek yoktur. Lakin bazı insanlar vardır ki öğütten, laftan asla anlamazlar; hatta kendilerine bağırmaktan bile haya duymaz, kendi bildiklerinde diretirler.

İşte, Ziya Paşanın Terkib-i Bend’inde söylediği bu ünlü söz, öğüt tutmayanları önce azarlamak gerektiğini, azarlamaktan da anlamayanları dövmek gerektiğini anlatır. Her insan, iyilikten, güzel sözden anlamaz. Bazı kişilerde gurur olur, en ufak bir azara veya ikaza bile dayanamayacakları için kendilerine verilmiş bir öğüdü uygulamakta geç kalmazlar. İçinde bulundukları yanlışın çabuk farkına varırlar. Zaten bunlar azar işitme ya da dayak yeme aşmasına kendilerini getirmezler bile. Elbette bu tüm insanlar için geçerli değildir.

Bazen öyle insanlar çıkar ki karşımıza, kafaları taştan serttir. Kendilerine ne desek anlamazlar ve hata yapmaya devam ederler. Örneğin ona buna sataşmakla dersin kaynamasına sebep olan bir öğrenci, öncelikle konuşmaması gerektiği hususunda öğretmeninden öğüt alır. Öğrenci öğüdü alır da susarsa ne ala; aksi durumda ise azarı işitir. Bundan da anlamayan öğrenci, artık dayak istemektedir. Elbette ki dayak veya fiziki şiddet öğrencilere uygulanması sakıncalı olan bir durumdur. Ancak böyle bir öğrencinin dayağı bile hak ettiği anlatılmaya çalışılmıştır. Kişi kendini bilmeli, davranışlarına ve sözlerine dikkat etmelidir. Kendisini azar işitme veya dövülme derecesine kadar getiren kişide bir şeyler eksiktir.

Tekdir İle Uslanmayanın Hakkı Kötektir İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Tekdir Ile Uslanmayanın Hakkı Kötektir atasözü anlaşılması güç olan atasözlerimizdendir. Bu atasözünün tam olarak anlaşılması için atasözündeki kelimelerin anlamlarının iyice kavranması gerekir. Çünkü tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir atasözü gerçek anlamlı bir atasözüdür.

Yanlış yaptığı bir işe veya davranışa karşılık azarlanan insan aynı yanlışı veya kötü davranışı bir daha sergilerse onu ancak dayak yola getirir. Bir insan uyarılmasına rağmen hala aynı kötü emellerine devam ediyorsa, ona çok daha kötü davranılmasını hak eder.

Küçük çocuk bahçedeki ağacın dallarını azarlanmasına rağmen sürekli kırdı. En sonunda annesi dayanamadı ve çocuğu dövdü. Çünkü oda biliyor ki tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir.

Tekdir İle Uslanmayanın Hakkı Kötektir İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

Yorum yapın