Anasayfa » Genel » Tetanoz Aşısı Nedir? Hangi Durumlarda Tetanoz Aşısı Yapılır?

Tetanoz Aşısı Nedir? Hangi Durumlarda Tetanoz Aşısı Yapılır?

Tetanoz Aşısı, Tetanoz Aşısı nedir, Tetanoz Aşısı hakkında bilgiler, Tetanoz Aşısı neden vurulur, Tetanoz Aşısı öldürür mü, Tetanoz Aşısı aşısı hakkında

Sevgili okurlar, sizlere tetanoz aşısı hakkında bilgiler vereceğiz. Peki nedir tetanoz aşısı, ne işe yarar? Hepsi ve daha fazlası yazımızda.

Tetanoz Aşısı Nedir?

Tetanoz aşısı nedir Tetanoz aşısı bebek ve çocukları Tetanoz hastalığına karşı korumak için yapılan aşılardır.. Tetanoz aşısı çocuğa yapıldıktan sonra çocuk Tetanoz virüsünü tanır ve sonradan vücuda Tetanoz mikrobu girdiğinde hemen öldürür ve hastalık oluşmasına engel olur.

tetanoz
tetanoz

Tetanoz      aşısı    ne zaman yapılır

Tetanoz   aşısı  sağlık  bakanlığının  aşı takvimine göre yapılır .  aşı takvimi  bazı yıllar değişiklik  gösterebilir  hatta dünyada bir çok ülke kendi ülkelerine uygun aşı takvimini kullanırlar.  Tetanoz aşısı    ilk okul 8 de yapılır.

Gebelerde   Tetanoz    aşısı

Gebelerde eğer son 10 yıldır aşılanmamışsa Tetanoz  aşısı  yapılabiir.

 Tetanoz     aşısı     fiyatları

Tetanoz   aşısı  sağlık   ocaklarında ücretsiz  olarak yapılabilir .  bazen de isteğe bağlı olarak eczanelerde  50 ve 100 lira gibi ücret ödeyerek başka bir marka Tetanoz   aşısı alabilirsiniz. Ama sağlık  bakanlığının aşıları yeterlice  güvenli olduğundan buları tercih etmek daha  akıllıca olabilir.

 Tetanoz     aşısının   yan etkileri

Tetanoz   aşısını  az  da  olsa  kalıcı olmayan   zararları ve yan etkileri olabilir. Ama  faydasını düşündüğümüzde  bu yan etkilerinin ve zararlarının sözü bile edilemez.  Bu yüzden  hemen hemen tüm aşıları   gönül  rahatlığı ile yapabilirsiniz. Zaten  dünyanın en gelişmiş  ülkelerinde de aynı aşılar kullanılmaktadır.  En sık beklenen yan etkileri  olarak         Lokal yan etkiler, nadiren ürtiker, anafilaksi, nadiren nörolojik komplikasyonlar (periferik nöropati) sayılabilir.

Tetanoz     aşısı   kimlere yapılır

Tetanoz  aşısı  çocuklara  yapılır ki  hayatlarının ileri döneminde   Tetanoz  ile karşılaştıklarında  hastalanmasınlar.

 Tetanoz     aşısı     nasıl  yapılır

Tetanoz  aşısı  kola    , kas  içine,      yapılır.

Tetanoz  aşısı    ismi

Piyasada  farklı markalarda ve isimlerde  Tetanoz aşısı bulunabilir. Piyasa isimlerinden biri   TE ANATOXAL, TETEVAX    dır.

Tetanoz aşısı koruyuculuğu ne kadardır

Tetanoz  aşısının koruyuculuğu tahminen  %     90  arasında değişmektedir. Aşının etkinliğinin artması için soğuk yerde uygun sıcaklıkta muhafaza edilmiş olmalı ve uygun şekilde, uygun zamanda uygulanmış olmalıdır.

Tetanoz  aşısı  kaç  yıl  korur

Tetanoz  aşısının kaç yıl koruduğunu  söylemek imkansızdır. Ama  çocukların  çoğunda  hayat boyu bağışıklık  sağlayabilir.

 Tetanoz  aşısı piyasa ticari ismi

Piyasada bulunan ticari ismi ….. TE ANATOXAL, TETEVAX …  olarak geçer.