Anasayfa » SAĞLIK » Tırnak Batması Hakkında Bilgiler

Tırnak Batması Hakkında Bilgiler

Tırnak Batması, Tırnak Batması nedir, Tırnak Batması hakkında bilgiler, Tırnak Batması özellikleri, Tırnak Batması belirtileri, Tırnak Batması nedenleri, Tırnak Batması tedavisi

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Tırnak Batması hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Tırnak Batması hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Tırnak Batması Nedir ? Tırnak Batması nedenleri nelerdir ?, Tırnak Batması belirtileri nelerdir ?, Tırnak Batması tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Tırnak Batması

Tırnak Batması Nedir

Tırnak batması, tırnak köşe veya kenarının yumuşak ete battığı yaygın bir problemdir. En sık olarak ayak baş parmağında görülür ve ağrı, kızarıklık, şişme gibi şikâyetlere neden olur. Tırnak batmasının tedavisi genellikle evde çeşitli uygulamalarla mümkündür.

Tırnak Batması Hakkında Bilgiler

Tırnak batması, tırnağın tırnak yatağına doğru uzandığı acı verici bir sağlık sorunudur. Genellikle ayak baş parmağında görülür ve ayak tırnağı köşesi veya kenarının kıvrılıp çevredeki cilde gömülmesi sonucu oluşur. Ayak tırnak batması ağrılı olabilir ve zamanında tedavi edilmezse enfeksiyonla sonuçlanabilir. Tırnak batması iltihap gelişimi ile sonuçlandığında ağrı daha şiddetli bir hal alır ve ısı artışı, şişlik, akıntı gibi başka belirtiler eklenir. Tırnak batmasının tedavisi genellikle evde çeşitli uygulamalarla mümkündür. Fakat ağrı şiddetliyse veya yayılıyorsa olası komplikasyonlardan kaçınmak için profesyonel yardım almakta fayda vardır. Kişide diyabet, damar sertliği gibi ayaklara kan akışını zayıflatan bir sağlık sorunu varsa, tırnak batmasına bağlı komplikasyon riski daha yüksektir.

Tırnak Batması

Tırnak Batması Nedenleri Nelerdir ?

 • Tırnak boyutu ile tırnak yatağı genişliği oranında dengesizlik
 • Tırnakları sıkıştıran dar ayakkabılar ve çoraplar giymek
 • Tırnakları çok kısa kesmek
 • Yanlış olarak kavisli kesilen ayak tırnaklarında batma görülebilir. Batma gelişmemesi için ayak tırnaklarının düz olarak kesilmesi gerekir.
 • Ayak tırnağının yaralanması
 • Olağandışı kavisli ayak tırnaklarına sahip olmak
 • Uygun şekilde yapılmayan agresif manikür ve pedikür uygulamaları
 • Bazı insanların ayak tırnakları doğal olarak içe doğru kıvrılır. Bu durum kıskaç tırnakları olarak bilinir ve bu tırnaklarda batma sıktır.

Tırnak Batması Belirtileri Nelerdir ?

 • Tırnak yatağında hassasiyet
 • Tırnak etrafında kızarıklık
 • Tırnak çevresinde şişme
 • Tırnak çevresindeki dokuda ısı artışı ve akıntı
Tırnak Batması

Tırnak Batması Tedavisi Nedir ?

Ayak tırnağının altına pamuk veya mumlu diş ipi koymak tırnak batmasının iyileşmesine yardımcı olabilir. Ayaklar günde 3 – 4 kez ortalama 20 dakika kadar ılık suda bekletildikten sonra batık tırnak kenarının altına bir parça temiz pamuk veya mumlu diş ipi yerleştirilir. Bu uygulama tırnağın cilt kenarının üzerinde büyümesine yardımcı olur. Ayaklar günün kalan kısmında kuru tutulmalıdır. Tırnaklar batma geçene kadar kesilmemeli, uzamaları beklenmelidir. Antibiyotikli kremler, varsa ​​enfeksiyonun geçmesine yardımcı olur. Krem sürüldükten sonra bandajla kapatılmalıdır. Rahat ayakkabılar giyilmelidir. Tırnak batması şikâyetleri devam ettiği sürece burnu açık ayakkabı veya sandaletler tercih edilmelidir.

Yorum yapın