Anasayfa » SAĞLIK » Titreme Hakkında Bilgiler

Titreme Hakkında Bilgiler

Titreme, Titreme nedir, Titreme hakkında bilgiler, Titreme özellikleri, Titreme belirtileri, Titreme nedenleri, Titreme tedavisi,

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Titreme hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Titreme hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Titreme Nedir ? Titreme nedenleri nelerdir ?, Titreme belirtileri nelerdir ?, Titreme tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Titreme

Titreme Nedir

Titreme hastalığı, vücudun bir bölümünün veya bir uzvun kasıtsız ve kontrol edilemez ritmik hareketidir. Tıp literatüründe tremor olarak adlandırılan titreme hastalığı, vücudun herhangi bir yerinde ve herhangi bir zamanda meydana gelebilir.

Titreme Hakkında Bilgiler

Titreme hastalığı, vücudun bir bölümünün veya bir uzvun kasıtsız ve kontrol edilemez ritmik hareketidir. Tıp literatüründe tremor olarak adlandırılan titreme hastalığı, vücudun herhangi bir yerinde ve herhangi bir zamanda meydana gelebilir. Bu, beynin kas hareketini kontrol eden kısmındaki bir problemin sonucu olabilir. Tremor, her zaman ciddi bir durumun göstergesi değildir. Ancak bazı durumlarda, kişideki ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Titreme, çoğu zaman kolayca tedavi edilemez. Ancak, genellikle herhangi bir tedaviye gerek olmadan kendi kendine kaybolur. Kas spazmı, kas seğirmesi ve titreme aynı şeyler değildir. Kas spazmı, bir kasın istemsiz olarak kasılmasıdır. Kas seğirmesi ise daha büyük bir kasın, küçük bir kısmının kontrolsüz ve ince hareketidir. Kas seğirmesi, derinin altında gözle görülebilir.

Titreme

Titreme Nedenleri Nelerdir ?

İNTANSİYONEL TREMOR
Parmağın buruna dokundurulması gibi amaçlı yapılan hareketler sırasında oluşan titreme, intansiyonel tremor olarak adlandırılır.

POSTURAL TREMOR
Kol veya bacağı yatay konuma getirmede olduğu gibi bir uzvu yer çekimine karşı bir pozisyonda tutarken ortaya çıkar.

GÖREVE ÖZGÜ TREMOR
Yazı yazma gibi belirli bir etkinlik sırasında ortaya çıkar.

İZOMETRİK TREMOR
Ağır bir dambılın aynı pozisyonda tutulması gibi belli bir objeye karşı kas konsantrasyonu gerektiren durumlarda ortaya çıkar.

  • Kas yorgunluğu,
  • Çok fazla kafein tüketimi,
  • Stres,
  • Yaşlanma,
  • Düşük kan şekeri seviyeleri.

Titreme Belirtileri Nelerdir ?

  • Ellerde, kollarda, kafada, bacaklarda veya gövdede ritmik sallanma,
  • Titrek ses tonu,
  • Yazma ve çizme zorluğu,
  • Çatal – bıçak tutma ve kontrol etmede problemler.
Titreme

Titreme Tedavisi Nedir ?

İlaçlar: Titremenin sebebini değil de direkt kendisini tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar vardır. Doktorunuz sizin için onları reçete edebilir.
Botoks Enjeksiyonları: Botoks enjeksiyonları, titreme hastalığını giderebilir. Bu enjeksiyonlar, genellikle yüz ve kafada titremesi olan kişilere yapılır.
Fizik Tedavi: Fizik tedavi, kasları güçlendirmeye ve kas kontrolünü geliştirmeye yardımcı olabilir. Özel hareketlerle kasları çalıştırmak, titremelerin giderilmesinde etkilidir.
Beyin Stimülasyon Cerrahisi: Beyin stimülasyon cerrahisi, kişiyi güçten düşüren titremelerin tedavisi için tek seçenek olabilir. Bu işlem sırasında cerrah, beynin titremelerden sorumlu olan kısmına bir elektrik probu yerleştirir. Yerleştirilen bu proba bir tel bağlanır ve telin diğer ucu göğüs bölgesinde cilt altına yerleştirilir. Göğüse ayrıca küçük bir cihaz yerleştirilir ve telin boştaki ucu ona bağlanır. Bu cihaz, beynin titreme üretmesini durdurmak için bölgeye yerleştirilen proba uyarıcı darbeler gönderir.

Yorum yapın