Anasayfa » HAYVANLAR ALEMİ » Toygiller Kuşları Hakkında Bilgler

Toygiller Kuşları Hakkında Bilgler

Toygiller Kuşları, Toygiller Kuşları nedir, Toygiller Kuşları hakkında bilgiler, Toygiller Kuşlarının özellikleri, Toygiller Kuşlarının bakımı, Toygiller Kuşlarının yaşam alanlar

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Toygiller Kuşları hakkında bahsetmek gerekirse; Toygiller Kuşları, her yaştan kesimin göremeyeceği ama ülkemizde bulunan cins bir kuş türüdür.

Toygiller Kuşları Nedir

Toygiller, turnamsılar takımına ait bir kuş familyası. Avrasya’da yayılış gösterirler. Stepler bulundukları bölgelerdir. Kuvvetli yapılı, zemin hayvanlarıdır. Genellikle iri yapılı vücutları olmasına karşın iyi uçarlar. Tohum ve bitkilerle beslenirler. Gagaları kısa ve kuvvetli, kanatları geniştir.

Toygiller Kuşları Hakkında Bilgiler

Avrasya`da yayılış gösterirler. Stepler bulundukları bölgelerdir. Kuvvetli yapılı, zemin hayvanlarıdır. Genellikle iri yapılı vücutları olmasına karşın iyi uçarlar. Tohum ve bitkilerle beslenirler. Gagaları kısa ve kuvvetli, kanatları geniştir. Arka parmakları olmayan kuşlardır. Bacakları uzun, ön parmaklar kısa ve kalındır. İyi koşucudurlar. Erkekler daha iridir. İlginç üreme dansları vardır. Yuva yapmazlar. Çukurlara 1 ila 3 yumurta bırakırlar.

Toygiller Kuşlarının Özellikleri

  • Toy kuşları genellikle bataklık kenarlarında ve ekin tarlalarında yaşarlar.
  • Yeşil bitkiler, tohumlar ve böceklerle beslenirler.
  • Bu kuşlar göçmen türü kuşlardır.
  • Uçabilen en büyük kuş türüdür.
  • İri bir vücuda sahip oldukları için hızlı bir şekilde uçamazlar.
  • Erkek toyların kanat açıklığı, 260 cm uzunluğa, dişilerin ise 18 kg’a ulaşmaktadır.
  • Kahverengi tüylü, iri bacaklı kuşlardır.
  • Toy kuşlarının eti lezzetli olduğu için avcılar tarafından avlanılmaktadır.
  • Bacak ve boyunları uzun, gagaları kısadır.
  • Kuluçka süreleri 20-30 gün arasındadır ve en fazla 3-4 yumurta yaparlar.

Toygiller Kuşlarının Yaşam Alanları

Toy kuşlarının yuvalama alanları deniz seviyesiyle 3000 metre arası yükseklikte olabilir. Genellikle tahıl ekilen tarım alanlarında yuva yaparlar. Yuvalarının çevresinde boş araziler bulunması, yiyecek ve koruma sağlaması açısından önemlidir. Toy kuşları, fazla yağış alan ya da çok kurak olan bölgelerden kaçınır. Bu nedenle düzensiz bir şekilde göç ederler. Bu tür kuşlara karşı en büyük tehlike, uygun yaşam alanlarının yok olmasıdır. Bozkır alanlarının sürülmesi, yoğun olarak otlatma, ağaçlandırma, sulama ve yol çalışmaları uygun yaşama ve üreme alanlarının bölünmesine neden olmaktadır. İnsan baskısının artması bu tehlikeler arasında yer alır. Özellikle avcıların düzensiz bir şekilde avlanmaları ilk sırada yer alır. Toy kuşlarının birbirlerine karşı kur yaptıkları zamanda rahatsız edilmeleri üreme başarısını düşürmektedir. Toy kuşları, hızlı hareket edemediklerinden dolayı, rahatsız edildiklerinde oradan kaçıp elektrik telleri ile çarpışmaları sonucu ölmektedirler. Toy kuşları kendilerini korumak için ilginç bir koruma hareketi yaparlar. Yapılan gözlemlere göre toy kuşları tehlike anında kendilerine saldıran diğer kuşların yüzlerine pislerler ve böylece kuşlar yere düşüp etkisiz hale gelirler. Toy kuşları çok nadir şekilde öterler. Sesleri ancak kısa mesafede duyulur.

Toygiller Kuşlarının Beslenmesi

Olgun kuşlar tohum, çekirdek, meyve, ot, böcek ve küçük memeliler ile beslenirler. Yavru toylar böcek ile beslenir.Toylar yem aramak için özellikle tarlaları ve kırları tercih ederler.

Yorum yapın