Anasayfa » SAĞLIK » Trikomonas Vaginalis Enfeksiyonu Hakkında Bilgiler

Trikomonas Vaginalis Enfeksiyonu Hakkında Bilgiler

Trikomonas Vaginalis enfeksiyonu, Trikomonas Vaginalis enfeksiyonu nedir, Trikomonas Vaginalis enfeksiyonu hakkında bilgiler, Trikomonas Vaginalis enfeksiyonu özellikler, Trikomonas Vaginalis enfeksiyonu belirtileri, Trikomonas Vaginalis enfeksiyonu, Trikomonas Vaginalis enfeksiyonu tedavisi, Trikomonas Vaginalis enfeksiyonu, Trikomonas Vaginalis enfeksiyonu nedenleri, Trikomonas Vaginalis enfeksiyonu ölümcül mü

Sevgili okurlar, bugün sizlere dünyada bulunan ve ender rastlanan ve bu hastalığa yakalanan kişilerde ölüme kadar gidebilecek hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedeceğiz. Sevgili okurlar bugün sizlere Trikomonas Vaginalis enfeksiyonu Hastalığı hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Trikomonas Vaginalis enfeksiyonu Hastalığı ile alakalı yazımız siz değerli okurlarımız için umarım faydalı bir yazı olur.

Trikomonas Vajinal Sendromu Hakkında Bilgiler

Trikomonas Vaginalis Enfeksiyonu Neidr

Trikomonas enfeksiyonu, kadınlarda ve erkeklerde görülen, cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Vajina veya peniste hasar bırakmayan, tedavi edilebilir bir enfeksiyondur. Bu hastalığın etkeni trikomonas vajinalis adı verilen bir organizmadır.

Trikomonas Vaginalis Enfeksiyonu Hakkında Bilgiler

Trikomonas veya trichomoniasis, çok yaygın cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır (STD). Trichomonas vaginalis adlı protozoa parazit ile enfeksiyondan kaynaklanır. Hastalığın semptomları değişmekle birlikte, paraziti olan çoğu kişinin enfeksiyon kaptığı söyleyemez. Enfeksiyon kadınlarda erkeklerden daha sık görülür. Trikomonas, Trichomonas vaginalis adlı tek hücreli bir protozoan organizmadan kaynaklanır. Cinsel ilişki sırasında insandan insana genital temasla geçer.

Trikomonas Vaginalis Enfeksiyonu Nasıl Bulaşır ?

Parazit, enfekte bir kişiden cinsel ilişki sırasında enfekte olmayan bir kişiye geçer. Kadınlarda, vücudun en sık enfekte olan kısmı alt genital sistemdir (vulva, vajina, serviks veya üretra). Erkeklerde en sık enfekte olan vücut kısmı penisin içidir (üretra). Cinsel ilişki sırasında, parazit genellikle bir penisten bir vajinaya veya bir vajinadan bir penise yayılır. Ayrıca bir vajinadan başka bir vajinaya da yayılabilir. Parazitin eller, ağız veya anüs gibi diğer vücut bölgelerine bulaşması yaygın değildir. Enfekte olan ancak semptomu olmayan insanlar enfeksiyonu başkalarına geçirebilirler.

Trikomonas Vaginalis Enfeksiyonu Belirtileri Nedir ?

“Trichomonas vaginalis” (T. Vajinalis) genellikle sarı-yeşil vajinal akıntı, kaşıntı, bazen de kötü kokulu vaginal akıntı gibi şikayetlerle jinekoloğa başvuran kadınlara yapılan;

  • Jinekolojik muayenedeki klinik görünüm, (“çilek serviks” ve vajinal akıntının görünümünden)
  • Muayene sırasında alınan fresh preperat (taze preperat),
  • Smear testi sonucunda tespit edilebilmektedir.
  • Jinekolojik muayene sırasında rahim ağzı (serviks) tipik olarak “çilek” şeklinde görülmektedir. (Çilek serviks görünümü). Yine jinekolojik muayene sırasında normalde 3.8- 4.5 arasında olan vaginal akıntıdaki PH, 4.5’un üzerine çıkmıştır.
Trikomonas Vajinal Sendromu Hakkında Bilgiler

Trikomonas Vaginalis Enfeksiyonu Tedavisi

Doktorunuz sorunun ne olduğunu tespit edebilmek için sizi muayene eder. Akıntı örneği mikroskopta incelenerek organizma görülür. Sizden ve partnerinizden cinsel yolla geçen diğer hastalıklarla ilgili testler istenebilir. Genelde Metronidazol isimli ağızdan alınan ilaçla tedavi edilir. Bu ilaç gebeliğin ilk üç ayında kullanılmamalıdır. Partneriniz de tedavi edilmelidir.

Yorum yapın