Anasayfa » KİM KİMDİR » TSK’ya İftira Atan Şebnem Korur Fidancı Kimdir, Şebnem Korur Fidancı Tutuklandı Mı?

TSK’ya İftira Atan Şebnem Korur Fidancı Kimdir, Şebnem Korur Fidancı Tutuklandı Mı?

şebnem korur fidancı, şebnem korur fidancı kimdir, şebnem korur fidancı nereli, şebnem korur fidancı kaç yaşında, şebnem korur fidancı ne iş yapıyor, şebnem korur fidancı ne dedi, şebnem korur fidancı tutuklandı mı, şebnem korur fidancı neden tutuklandı

 

Türk Tabipler Birliği Başkanı /TTB) geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu bir açıklamada ‘TSK kimyasal silah kullanıyor” ifadesini kullanarak gerek kamuoyunun gerekse tüm ülkenin tepkisini çekmişti. Fidancı’nın bu açıklamalarının hemen ardından Cumhuriyet Başsavcılığı Fidancı’nın bu söylemleri hakkında soruşturma başlatmış ve akabinde gözaltı kararının ardından tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Peki Şebnem Korur Fidancı kimdir, TSK hakkında neler söyledi, neden tutuklandı hepsi ve daha fazlası yazımızda.

Şebnem Korur Fidancı'nın Kökeni Nere? 

Şebnem Korur Fidancı TSK’ya Ne Dedi?

Fincancı 20 Ekim’de, PKK’ya yakın Medya Haber TV’de katıldığı bir yayında, ortada bu tür iddiaların ve ölümün olduğu bir durumda, BM’nin Minnesota Protokolü ilkeleri gereği, bunun bağımsız heyetlerce incelenmesi gerektiğini söyledi.

Görüntülerle ilgili olarak ise “Görüntüleri daha önce de bir hekim olarak incelemiştim ve belli ki sinir sistemini doğrudan tutan toksik gazlardan, zehirli gazlardan, kimyasal gazlardan biri kullanılmış durumda” dedi.

Bu röportajın ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Fincancı hakkında , “terör örgütü propagandası yapmak” ve “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama” suçlamalarıyla soruşturma başlatıldı.

Şebnem Korur Fidancı’nın Kökeni Nere? 

Rasime Şebnem Korur Fincancı 1959 yılında İstanbul’da doğmuştur. Türk doktordur. Türk Tabipleri Birliği başkanıdır. Adli tıp, işkencenin saptanması ve rehabilitasyonu alanlarında uzmandır.

Şebnem Korur Fidancı Alevi Mi?

Rasime Şebnem Korur Fincancı 1959 yılında İstanbul’da doğmuş ve alevidir.

Şebnem Korur Fidancı Kimdir?

Eğitimini Kadıköy Maarif Koleji ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde tamamlayan Şebnem Korur Fincancı, adli tıp, işkencenin saptanması ve rehabilitasyonu alanlarında uzman bir doktordur.

İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi ve Adli Tıp Uzmanları Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve Ceza Hukuku Araştırmaları Derneğinin kurucu üyesidir.

Türk Tabipleri Birliği, İstanbul Tabip Odası, Türk Patoloji Derneği, Forensic Science Society (İngiltere), Académie Internatıonale de Médecine Légale et de Médecine Sociale, International Academy of Legal Medicine, New York Academy of Sciences, İnsan Hakları Eğitimi On Yılı Ulusal Komitesi Cezaevleri Çalışma Grubu, Association de Droit Penale Internationale, Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu ve benzeri kurumlarda görev yapmıştır.İngilizce, Almanca ve Klasik Yunanca bilir.2003 yılından bu yana Evrensel gazetesi köşe yazarıdır.

Şebnem Korur Fidancı'nın Kökeni Nere? 

Fincancı, 20 Haziran 2016’da Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ve yazar Ahmet Nesin ile birlikte Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma amacıyla başlatılan “bir günlük nöbetçi genel yayın yönetmenliği” kampanyasına katılmaları nedeniyle “terör örgütü propagandası yapmak” suçlaması ile tutuklandı. Mahkeme gerekçe olarak, “üç kişinin gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlendikleri tarihlerde yayımlanan haber içerikleri ve görsellerde silahlı terör örgütü PKK/ KCK veya bu örgüte bağlı alt yapılanmaların propagandası mahiyetinde yazılar yazıldığı, örgüt adına suç işleyen, güvenlik güçleriyle çatışan kişilerin övüldüğünün anlaşıldığı” belirtildi. 30 Haziran 2016’da, Erol Önderoğlu ile birlikte tahliye edildi.

1996’da Birleşmiş Milletler Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi adına, Bosna’nın Kalesija bölgesinde bulunan toplu mezarlardan çıkarılan cesetlerin otopsi çalışmalarına katıldı.2002’de Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Kadına Yönelik Cinsel Şiddet Araştırması ve El Kitabı çalışmalarında yer aldı.Uluslararası İşkence Rehabilitasyon Merkezi (IRTC) adına gittiği Bahreyn’de, turist kılığına girerek, denizde cesedi bulunan ve polise göre boğularak ölen gencin vücudundan doku örnekleri aldı. Örnekleri Türkiye’ye getirdi ve yaptığı otopside gencin, ailesinin de iddia ettiği gibi, gözaltında işkenceyle öldürüldüğünü tespit etti.

Yorum yapın