Anasayfa » HAYVANLAR ALEMİ » Tukan Kuşları Hakkında Bilgiler

Tukan Kuşları Hakkında Bilgiler

Tukan, Tukan nedir, Tukan kuşları hakkınnda bilgiler, Tukan kuşlarının özellikleri, Tukan kuşlarının bakımı, Tukan beslenmesi, Tukan kuşlarının yaşadıığı bölgeler

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Tukan Kuşları hakkında bahsetmek gerekirse; Tukan Kuşları, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde bulunmayan cins bir kuş türüdür.


Tukan Nedir

Tukan, Ramphastidae familyasında sınıflandırılan Neotropik bölgesinde yaşayan kuşlara verilen ortak ad. Tukanların en yakın akrabaları Capitonidae familyasıdır. Parlak renkli tüylerinin yanı sıra genellikle gagaları da renklidir. Beş cins altında kırktan fazla türü tanınmaktadır.

Tukan Kuşları Hakkında Bilgiler

Tukangiller ailesinden büyük gagalı bir kuş. Meksika’nın güneyinden Arjantin’in kuzeyine kadar uzanan bölgenin tropik ormanlarında bulunurlar. 37 kadar tukan çeşidi vardır. Boyları 30-60 cm arasında değişir. Bunlar anormal derecede büyük gagaları ile meşhurdur. Gagaları güçlü fakat çok hafiftir. Gaga ve kendileri, kırmızı, sarı, mavi ve siyah renklerle parlak bir görünüm içerisindedirler. Renk bakımından iki cins de birbirine benzer. Bazılarının gerdanlarında turuncu tüyler vardır. Kadın eşyasında süs olarak kullanılır. 15 cm uzunlukta ve 5 cm enindeki gaganın iç kenarları kertikli olup, meyveleri ezmeye yarar. Sürü halinde bir muz veya portakal bahçesine konarlarsa, kısa zamanda bahçeyi mahvederler. Esas besinleri meyve olmakla beraber, büyük böcekleri, küçük sürüngen ve öbür kuşların yumurta ve yavrularını da yerler.

Tukan Kuşlarının Özellikleri

Tukanların büyüklüğü türlerine göre değişiklik gösterir. En yaygın bilinen türü “Ramphastos Toco” (toko) parlak siyah renklidir; bedenin üst bölümüne doğru rengi kan kırmızısına döner, kuyruktaysa beyazlaşır. Boyu 40-60 santim kadardır ve gagasının kenarları tırtıklı yapıya sahiptir. Vücuduna göre çok büyük gagası bulunan tukanların, kuyrukları oldukça kısadır.

Tukan Kuşlarının Beslenmesi

Tukan kuşları genellikle sürüler halinde bulunurlar. Ağaç kovukları yuva yaparlar. Besin ihtiyacını meyve, çeşitli böcekler, küçük sürüngenler, yavru kuşlar ve yumurtaları yiyerek karşılar. Uçmaktan pek hoşlanmazlar. Ayak parmaklarındaki tırnakları oldukça yırtıcıdır. Gagaları büyük olmasına rağmen fazla güçlü değildir. Meraklı bir kuştur, çevrede gördüğü herşeyi gagalamaktan zevk duyar. Görüntüsü itibariyle hoş bir kuş olan tukanların sesleri oldukça kötüdür. Kolaylıkla insana alıştıklarından, günümüzde evcil hayvan satışı yapan dükkanlarda satılmaktadır.

Tukan Kuşlarının Üremesi

Geniş içi boş bir kütük ideal bir yuvadır. Yeniden kıpırdamayacak şekilde sağlam yetiştirilmelidir. Aksi halde yumurtalar ve hatta yavrular kaybedilebilir. Geniş follukta kullanılabilir. Dişi üremeye geçtiğinde, erkeğin taciz edip etmediğini gözleyin rahatsız edilemeden üreyebileceği bir ortam sağlanmalı

Tukan Kuşlarının Yaşam Alanları

Tukan kuşu Orta ve Güney Amerika ve Karayipler’deki yağmur ormanlarına özgü bir türdür. Tukanlar Ramphastidae ailesinin tropikal kuşlarıdır. Yaklaşık 40 farklı Tukan kuşu türü vardır.

Yorum yapın