Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Tüketici Haklarımız Nelerdir ? biliyormuyuz

0

Hepimizin başına gelmiştir bir malı değiştirmek istediğimizde, “bizim değişim süremiz 1 hafta veya 15 gün bu süre dolduğu için bir şey yapamayız maalesef”li cevaplar. Es kaza Tüketici mevzuatından haberdarsanız ve bu sürenin 30 gün olduğunu belirttirseniz de şirket politikalarının bu yönde olduğunu belirterek sizi savuşturmaya çalışırlar. Eğer avukatsanız veya bir şekilde bu bilgiye sahipseniz, tüketici mevzuatının aksine şirket düzenlemesinin hukuken geçerli olmadığını belirterek hakkınızı uzun uğraşlar sonucunda alabilirsiniz. Ama ya bilmiyorsanız? Işte o zaman aşağıdaki yazıyı hemen okumaya başlayın. 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 4 üncü maddesi “Ayıplı Mal”I düzenlemektedir. Eğer, “ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda ya da reklam ve ilânlarında yer alan veya satıcı tarafından bildirilen veya standardında veya teknik düzenlemesinde tespit edilen nitelik veya niteliği etkileyen niceliğine aykırı olan ya da tahsis veya kullanım amacı bakımından değerini veya tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar” ise satın aldığını mal, bunlar ayıplı mal olarak kabul edilirler. Bu durumda 4 adet seçimlik hakkınız vardır. Yani bu 4 haktan dilediğiniz seçebilirsiniz ve mağaza da buna uymak zorundadır. Nedir bu seçimlik haklar?
1) Malı iade ederek paranızı gere alabilirsiniz,
2) Malın ayıpsız bir başka malla değiştirilmesini talep edebilisiniz,
3) Ayıp oranında bedel indirimi talep edebilirsiniz, veya,
4) Ücretsiz onarım isteyebilirsiniz. Peki bu hakkı ne kadar süre içerisinde isteyeceksiniz?
Malı teslim aldığınız tarihten itibaren 30 gün içerisinde ayıbı satıcıya bildirmekle yükümlüsünüz. Satıcı, sizin tercih ettiğiniz bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür. Fakat, ayıplı olduğunu bilerek satın aldığınız mallar hakkında yukarıdaki hükümler uygulanmaz. Bunun için de satışa sunulacak ayıplı mal üzerine ya da ambalajına, imalatçı veya satıcı tarafından kolaylıkla okunabilecek şekilde “özürlüdür” ibaresini içeren bir etiket konulması zorunludur. Yalnızca ayıplı mal satılan veya bir kat ya da reyon gibi bir bölümü sürekli olarak ayıplı mal satışına (outletler örneğin), tüketicinin bilebileceği şekilde tahsis edilmiş yerlerde bu etiketin konulma zorunluluğu yoktur. Malın ayıplı olduğu hususu, tüketiciye verilen fatura, fiş veya satış belgesi üzerinde gösterilir. Pekiii, bu haklarınızı bilmenize rağmen eğer bu haktan faydalanmanıza izin verilmezse ne yapabilirsiniz? 1) Izin vermeyen kişiye bu durumu ortaya koyan yazılı bir tutanak düzenletirsiniz. Tarihi yazmayı ve kişinin adını soyadını ve imzasını da almayı unutmamalısınız. 2) Büyük bir meblağ olması halinde noter çağırtarak durumu yasal hale getirebilirsiniz. Böylece sizin hakkınızı kullanmak istediğiniz ama bunu izin verilmediği belgelenmiş olur. Bundan sonra ne yapmalı? Tabi sadece bu durumda değil hakkınızı aramak istediğiniz tüm durumlarda değeri 936,97 Türk Lirasının (Bu meblağ her yıl değişir ve Aralık ayında ilan edilir) altında bulunan uyuşmazlıklarda tüketici sorunları hakem heyetlerine başvurabilirsiniz. Bu uyuşmazlıklarda heyetin vereceği kararlar tarafları bağlar. Taraflar bu kararlara karşı onbeş gün içinde tüketici mahkemesine itiraz edebilirler. Değeri 936,97 Türk Lirası ve üstündeki uyuşmazlıklarda tüketici sorunları hakem heyetlerinin verecekleri kararlar, tüketici mahkemelerinde delil olarak ileri sürülebilir. Pekii, nerede bulursunuz bu tüketici hakem heyetlerini?Evinizin bağlı bulunduğu ilçe kaymakamlığının içinde yer alan tüketici hakem heyetlerine veya malı aldığınız ilçenin bağlı bulunduğu kaymakamlığa başvurabilirsiniz.

DİĞER ÖNEMLİ HAP BİLGİLER!

Etiket, fiyat ve tarife listelerinde belirtilen fiyat ile kasa fiyatı arasında fark olması durumunda tüketici lehine olan fiyat üzerinden satış yapılır. Üzerinde “numunedir” veya “satılık değildir” ibaresi bulunmayan bir malın; ticarî bir kuruluşun vitrininde, rafında veya açıkça görülebilir herhangi bir yerinde teşhir edilmesi halinde satıcı bu malların satışından kaçınamaz. Yanii, bunlar size satılmak zorunda. Hizmet sağlamada da haklı bir sebep olmaksızın kaçınılamaz. Aksine bir teamül, ticarî örf veya adet yoksa, satıcı bir mal veya hizmetin satışını o mal veya hizmetin kendisi tarafından belirlenen miktar, sayı veya ebat gibi koşullara ya da başka bir mal veya hizmetin satın alınmasına bağlı kılamaz. Malların veya ambalajlarının yahut kaplarının üzerine kolaylıkla görülebilir, okunabilir şekilde o malla ilgili tüm vergiler dahil fiyat, üretim yeri ve ayırıcı özelliklerini içeren etiket konulması, etiket konulması mümkün olmayan hallerde aynı bilgileri kapsayan listelerin görülebilecek şekilde uygun yerlere asılması zorunludur. Hizmetlerin tarife ve fiyatlarını gösteren listeler de yukarıda belirtilen şekilde düzenlenerek asılır. Garanti süresi malın teslim tarihinden itibaren başlar ve asgari iki yıldır. (Ancak, özelliği nedeniyle bazı malların garanti şartları, Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca başka bir ölçü birimi ile belirlenebilir) Satıcı; garanti belgesi kapsamındaki malların, garanti süresi içerisinde arızalanması halinde malı işçilik masrafı, değiştirilen parça bedeli ya da başka herhangi bir ad altında hiçbir ücret talep etmeksizin tamir ile yükümlüdür. Tüketici onarım hakkını kullanmışsa, garanti süresi içerisinde sık arızalanması nedeniyle maldan yararlanamamanın süreklilik arz etmesi veya tamiri için gereken azami sürenin aşılması veya tamirinin mümkün bulunmadığının anlaşılması hallerinde, yukarıda ayıplı mal olması durumunda saydığımız 4 adet seçimlik haklarını kullanabilir. Satıcı bu talebi reddedemez. Tüketicinin bu talebinin yerine getirilmemesi durumunda satıcı, bayi, acente, imalatçı-üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludur. (DİKKAT! Malı kullanım kılavuzunda yer alan hususlara aykırı kullanırsanız ve bu sebeple arızalanısa bu hakkınız yok maalesef) Yurt içinde üretilen veya ithal edilen sanayi mallarının tanıtım, kullanım, bakım ve basit onarımına ilişkin Türkçe kılavuzla ve gerektiğinde uluslararası sembol ve işaretleri kapsayan etiketle satılması zorunludur. Siz siz olun bu Kanun ile korunmaya alınmış ve değiştirilemez nitelikte olan bu haklarınızı sakın ola unutmayın. Keyifli alışverişler Zeynep Gündoğdu

Cevap:

Tüketici Haklarınızı biliyor musunuz? Bu icat yüzünden her gün 2-3 saat boş beleş müşterilerle tartışıyorum Yok neymiş tüketici haklarına şikayet ederlermiş Bende buyrun edin diyorum. İnsanlar buranın bir mahkeme olduğunu ve sonunda idam kararı gibi bir karar alınacağını sanıyolar. En fazla olacağı ürünün değişimi.

Cevap:

Tüketici Haklarınızı biliyor musunuz? Neredeyse Hergün Sizi Tüketici Haklarına Sikayet Edeceğim Sözünü Duyuyoruz Ama Şimdiye Kadar Şikayette Bulunanı Görmedik. Öyle Diyince Sanıyorlarki Yetkili Kişi Korkacakta Ürünü Değiştirecekler. Hatta Dün Birisi Herkesi Aşarak Sizi Sürüm Sürüm Süründürürüm Dedi Tüketici Hakları Fln Sözde Var Olan Şeyler. Cihazın Kapısında Çizik Var Diye Ürün Değişimi İsteyenler Bile Var . Tabi Firmalar Stok Yapıyor İsteyeninkini Değiştiriyor Ürün Değişimi Yapmak İçin Bile Aynı Arızanın En Az 3 Defa Olması Gerekiyorki Buda Çok Nadir Olan Bir Şey.)

Cevap:

Tüketici Haklarınızı biliyor musunuz? Merhaba diyelim ki bir oyun konsolu aldım ve arızası ve kusuru olmadığı halde ben bunu iade etmek istiyorum bu durumda iade hakkım varmıdır veya kusursuz ve arızasız ürünlerde mağazadan alınan ürünlerde iade hakkım varmıdır varsa kaç gündür?

Cevap:

Tüketici Haklarınızı biliyor musunuz? 2009 Aralık ayında aldığım Samsung Corby marka telefon, bugün ki tarihe kadar aynı sorunu 3 kez vermiştir. Dokunmatik ekranın belli bölümleri, 3. kez aynı sorun olmak üzere algılamamaktadır. Telefonun garanti süresi 2 yıl. Yani 2011 Aralık ayına kadar. Ben, satın aldığım yerden “ürün değişimi” isteyebilir miyim? Veya “para iadesi” istedim diyelim, bana aldığım fiyatı mı iade edecekler, yoksa malın şu anki fiyatını mı? Çünkü ben malı aldığımda fiyatı 380 TL idi. Ancak bugün ki fiyatı, neredeyse o gün ki fiyatın yarısı. Yardımcı olursanız sevinirim

Cevap: Tüketici Haklarınızı biliyor musunuz? bişey sorucam. dün aldıgım yatak odası takımının rengi koyu geldi ve kurdurmadım ambalajlı yani ben bu mobilyayı iade yada degişim yaptırabilir miyim?

ya arkadaşlar tüketici haklarını tüm formlara bakın avukatlar dahil herkes farklı yorumluyor. Eğer bi üründe ayıp var ise zaten firmalar değiştiriyor. Üründe kusur yoksa ben beğenmedim diyip değişim yapamazsınız. Şartsız koşulsuz iade diyebişey yoktur. sen ürünü alacaksın 1 hafta kullan sonra ben bunu beğenmedim televizyon laptop telefon giyim herhangi bir üründe böyle bişey varmı ya ben beğenmedim. Firmanın suçu ney kullanılmış eşyayı geri alacak sırf sen mutlu ol diye. Biraz da kendimizi firmaların yerine koyalım lütfen bedava nasıl alışveriş yaparım hesabına gitmeyelim.

benim bildiğim şu mağzadan bir ürün aldınız ve aldığınız ürün 1 ay olmadan arıza yaptı bu durumda servisi çağırıp arızayı tespit ettirmelisiniz. arıza tespit edilince onarım istemediğinizi ve ürünün değiştirilmesini talep edebilirsiniz. bu sizin kanuni hakkınızdır. kaldı ki ben bu şekilde 2500 tl ye aldığım siemens marka buzdolabımı değiştirdim. diğer konu ise şöyle kapıdan satışlarda ve internet alışverişlerinde aldığınız ürünü beğenmediniz diyelim koşulsuz şartsız ürünü iade edebilirsiniz. ama bu durum mağza satışları için geçerli değildir. çünkü orada ürünü görerek ve beğenerek alıyorsunuz.

Güzel bir konu ve öneri. Hepimiz bir yerlerden alışveriş yapıyoruz. Önemli olan tüketicinin bilinçli olması. Bir mal alacaksanız fiyatını, özelliklerini, ne işine yarayacağını ve yasal haklarını bilmek gerek. Bu tip yazılar ve özellikle bir ara kamu spotu olarak yayınlanan “Bu sizi korumaz, sizi yasa korur” sloganlı Erman Toroğlu’lu reklamlar çok tuhaf bir algı yarattı herkeste. BİR ÜRÜNÜN, KULLANILDIKTAN SONRA, KOŞULSUZ İADE EDİLEBİLECEĞİ HİÇBİR YASADA YOKTUR. Mantıklı olanı da budur zaten. Lütfen insanlara yasayı kopyala yapıştır yaparak yazı yazıp, haklarınızı bilin tavsiyesi yapmayın. Zira yasadaki cümleler kafa karıştırıcı bazı yerlerde. 1. Bir ürünün (ürünlere göre farklılık gösterir) internetten alınması durumunda dahi koşulsuz iadesi söz konusu değildir. Örn. bir kitap aldınız bunu internetten almış olsanız dahi iade edemezsiniz, yasada iade edebileceğimiz yazıyorsa söyleyin de Türkiye’de kimse kitaba para vermesin. Sonuçta 1 hafta içinde koşulsuz iade hakkımız var. Geçeriz siparişi internetten, 3 günde okuyup bitirir ya da tarayıp, kopyalayıp iade ederiz. Ya da CD, DVD gibi ürünler. Elektronik ürünler ve hijyenik ürünlerin de herhangi bir şekilde iadesi (internet veya mağaza) mümkün değildir. Elektronik ürünlerde örneğin bilgisayarlarda ya da tabletlerde vakumlu ya da şeritli bir ambalajı varsa ambalajı açtığınızda, yok ise işletim sistemini kullanıma açtığınızda iade hakkınız biter. Telefonlarda ya da IMEI’si olan cihazlarda internet alışverişinde dahi iade şansınız bulunmamakta (İnternetten IMEI’si olan bir cihaz alırken 3 kere düşünmenizi tavsiye ederim). İnternetten verilen siparişlerde 7 günlük cayma hakkının kullanılabileceği durumlar; örneğin siz bir televizyon sipariş ettiniz, size verilen bilgi ya da o ürüne yönelik gösterilen reklamlarda televizyon 80cm, ama size gelen ürün 37cm. Bu durumda cayma hakkınızı kullanmalısınız (“ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda ya da reklam ve ilânlarında yer alan veya satıcı tarafından bildirilen veya standardında veya teknik düzenlemesinde tespit edilen nitelik veya niteliği etkileyen niceliğine aykırı olan ya da tahsis veya kullanım amacı bakımından değerini veya tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar”). Rengini beğenmemek ya da şekli sonradan hoşuna gitmemek ya da başka yerden aynı ürünü daha ucuza bulmak gibi gerekçeler parantez içinde yazan yasa ile ilgisi alakası yoktur, karıştırmayalım. Aldatıldığınızda sizi korumak için cayma hakkı verilmektedir, başka bir amacı yoktur, o yüzden mağazadan yapılan alışverişlerde cayma hakkı verilmez. Bir ürünü bir hafta deneyelim, beğenmezsek iade ederiz için değil bu 7 gün.


Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap