Anasayfa » Genel » Tüm Dünyanın Kullandığı Saat Kavramının Hikayesi

Tüm Dünyanın Kullandığı Saat Kavramının Hikayesi

Bugün Sıfırıncı Meridyenin Geçtiği Greenwich Gözlemevinin Global Saat Sisteminin Başlangıç Noktası Olarak Alınmasının Hikayesi Oldukça İlginç.
Bir Ülkenin Bütün Şehirlerinde Aynı Saat Dilimine Uyma Zorunluluğu Getiren Ve Global Saat Sistemine Yol Açan Ülke İngiltere Olduğu İçin Hikaye İngiltereden.

Eskiden Her Şehrin Saati O Şehirdeki Güneşin Doğuş Batışına Göre Ayarlı Olduğu İçin Şehirlerin Saatleri Birbirine Uyumlu Değildi. Örneğin Londra’da Saat 12:00 İken Liverpool’da 12:20 Olabiliyordu. Sanayi Devrimi İle Birlikte Fabrikalar Hızla Artınca Üretim Bandı Mantığında İşçilerin Aynı Saatte İşe Gelmesi Ve Makinaları Çalıştırması Önem Kazandı. Trenler Diğer Araçlardan Çok Daha Hızlı Olduğu İçin Şehirler Arasındaki Saat Farkları İnsanların Kafalarını Karıştırıp Sorunlara Yol Açıyordu. O Kadar Ki Tarifelerde Trenin Kalkış Saati Yazıyor Ama Uğradığı Şehirlere Varış Saati Yazılmıyordu Her Şehrin Saat Ayarı Farklı Olduğu İçin.

1847 De Tren Şirketleri Kafa Kafaya Vererek Bu İşe Bir Çare Buldular. Tüm Tren Çizelgelerinin Greenwich Gözlemevi’ne Göre Ayarlanmasına Karar Verdiler. Devamında İse Birçok Farklı Şirket Ve Kurum Trenlerin Kalkış Ve Varış Saatine Göre Ayarlamaya Başladı Kendi Mesai Saatlerini. Nihayet 1880 De İngiliz Hükümeti Bir Yasa Çıkararak Tüm Ülkede Saatlerin Greenwich’e Göre Ayarlanmasını Zorunlu Kıldı. Böylece Bugün Kullandığımız Global Saat Dilimi Sistemi Doğdu.

Yorum yapın