Anasayfa » Genel » Türk Öldürmenin Yasal Olduğu Ülke İzlanda

Türk Öldürmenin Yasal Olduğu Ülke İzlanda

1970’Li Yıllara Kadar Türk Öldürmenin Yasal Olduğu Ülke İzlanda!!!

Jan Janszoon Van Haarlem İsimli Korsan, Hollanda’nın Korsanlığı Yasaklaması Üzerine Cezayir’e Sığındı. Müslüman Olarak İsmini Murat Olarak Değiştirdi Ve Osmanlı Devletine Tabii Olan Berberi Korsanlarına Katıldı.

1627 Yılında 15 Parçalık Filosuyla En Önemli Seferini İzlanda’ya Gerçekleştirdi. İzlanda’yı Ele Geçiren Küçük Murat Paşa, Genç Ve Sağlıklı Olduğunu Düşündüğü 242 Esir Ve Birçok Ganimet İle Birlikte Cezayir’e Döndü.

Esir Alınan Kölelerin Sadece Küçük Bir Kısmı, Yıllar Sonra Danimarka Kralının Fidye Ödemesi Karşılığında Ülkelerine Dönebildi.

Esir Alınanlardan Biri De Daha Sonraları Tyrkja Gudda Lakabı Takılan, Guðríður Símonardóttir İsimli Köylü Bir Kadındı. Fidyenin Ödendiği 1636 Yılına Dek Çeşitli Ülkelerde Çalıştırılan Kadın, Ülkesine Döndüğünde Eşi Yaşamını Yitirmişti. İzlanda İstalasının Sembolü Olan Guðríður Símonardóttir’in Hayatı; Birçok Tiyatro Oyununa, Romana, Hikayeye Ve Belgesele Konu Oldu. Son Olarak 2001 Yılında Basılan Ve Símonardóttir’in Hayatını Anlatan Kitap Aylarca Çok Satanlar Listesinde Kaldı.

Esirlerin Bir Kısmı İzlanda’ya Dönmedi. Bunlardan Bazıları Osmanlı Devleti İçin Çalıştı Hatta Hatırı Sayılır Mevkilere Geldi. Bunlardan Biri Jan Asbjarnarson’dı. Bir Diğeri Jonsson Vestmann İse Cezayir Akıncılarına Katılıp Osmanlı Reisi Oldu.

Bütün Bu Olanlar İzlandalıları Derinden Etkiledi. Bu Yüzden 350 Yıl Boyunca, 1970’Lere Değin, Türk Öldürmek Suç Değildi. İzlandaca’da Hala Manasını Koruyan “Tyrkjaranid” Kelimesi İse İnsan Kaçıran Türk Anlamına Geliyor.

Yorum yapın