Türkiye’de Bulunan Endemik Hayvan Türleri Nelerdir ? Ankara Kedisi Nerede Yetişir ?

Türkiye’de Bulunan Endemik Hayvan Türleri Nelerdir ? Ankara Kedisi Nerede Yetişir ?

27 Aralık 2019 0 Yazar:

 Türkiye’de Bulunan Endemik Hayvan Türleri Nelerdir, Ankara Kedisi Nerede Yetişir , Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Türkiyeyi bazalırsak Türkiye’de bulunan ve sadece Türkiye’de yaşayan endemik hayvanları ele alalım.

ANKARA KEDİSİ

Kökeni Ankara’ya dayanan bu kedi türü, yurtdışında Angora olarak bilinmektedir. Uzun tüylü kedilerin atası olarak anılan Ankara Kedileri, sahiplerine ve evlerine bağlı, oldukça zeki canlılardır. İnsanlar ile iyi anlaşan bu kedilerin kulakları uzun, dik ve uç kısımları ise tüylüdür. Türkiye’ye özgü canlılar arasında bulunan bu kedilerin tüyleri beyaz, sarı ve kahverengi, gözleri ise mavi, yeşil ve sarıdır. Bu kedi türü, yürürken kuyruğunu sırt hizasında tutar. Bu hareket ise türün en tipik özelliklerindendir. Ankara Kedisi; Dünya’da kabul görmüş bir Türk Kedisidir. Ana vatanı Anadolu’dur. Ankara Kedisi özellikleri itibariyle, uzun tüylü kedi ırkıdır ve uzun tüylü kedilerin atası olarak kabul edilir. 18.Yüzyıl’da Avrupa’da soyluların gözdesi olan Ankara Kedisi, saraylarda yaşamıştır. Yine bu dönemde, uzun tüylü bir ırk olan İran Kedisi’nin görülmesiyle, gözden düşen Ankara Kedisi;

Amerika’ daki kedi yetiştiricilerinin, Anadolu’dan getirdikleri bir çift kediyi üretmeye başlamasıyla tekrar sevilen, popüler kedi cinsleri arasında yerini almıştır.

Ankara Kedisi karakteri 

Çok zeki, enerjik ve sahibine taparcasına bağlı  bir kedi cinsidir.

Oyuncu ve sosyal kişiliğiyle, sahibinin gönlünde taht kurar ve onu her yerde takip eder. Bu kadar sevilmesi ve üretilmesinin sebebi de, bu iyi karakter özellikleridir.

Özellikleri

Enerjik , zeki ve sahibine bağlı
Beyaz ve uzun tüyler
Kulakları uzun ve geniş
Zayıf, kıvrak ve kaslı.
 Uzun ve bol tüylü
 2 – 4 KG

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •