Anasayfa » HAYVANLAR ALEMİ » Türkiye’de Bulunan Endemik Hayvan Türleri Nelerdir ?Kangal Köpekleri Nerede Yetişir ?

Türkiye’de Bulunan Endemik Hayvan Türleri Nelerdir ?Kangal Köpekleri Nerede Yetişir ?

Türkiye’de Bulunan Endemik Hayvan Türleri Nelerdir, Kangal Köpekleri Nerede Yetişir,Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Türkiyeyi bazalırsak Türkiye’de bulunan ve sadece Türkiye’de yaşayan endemik hayvanları ele alalım.

KANGAL KÖPEĞİ

Türkiye’de yaşayan endemik hayvan çeşitleri arasında, Kangal Köpekleri önemli bir yer tutar. Bu köpek türü ülkemize özgü olsa da, dünya çapında ünlüdür. Zeki, cesur ve güçlü olmalarıyla bilinen Kangalların eğitilmesi ise oldukça zordur. Ancak sahiplerine bağlılıkları oldukça yüksektir. Kangal Köpekleri, kişisel koruma ve sürülerin korunması amacıyla birçok ülkeden yoğun talep görmektedir.

Kangal köpekleri yüzyıllar boyu Anadolu insanının canını, malını kötü niyetli insanlardan; çobanlara yarenlik yaparak koyun sürülerini kurt ve vahşi hayvanlardan korumuştur. Kangallar günümüzde hala da en sadık köpekler arasında yer almaktadır. Ancak günümüzde insanların daha büyük kangal köpeklerine sahip olma istekleri, safkan ırkların dejenere olmasına sebep olmuştur.

Özellikle fabrika, villa, çiftlik gibi büyük araziye sahip yerlerde bile alarm sisteminden daha etkin bir koruma ve tehlikeyi haber verme yeteneğine sahiptir. Safkan kangal ırkı günümüze kadar bozulmadan gelmeyi başarmış ırklar arasındadır. Ancak yüzyıllar boyu Anadolu’da yaşayan kangallar günümüzde ticari kaygı amacıyla da kullanılmaktadır. Bu ticareti kaygı öyle büyümüştür ki; günümüzde kangallar ırkının getirdiği özelliklerden çok uzak şartlar altında üretilmektedir.İnsanların daha büyük ve ihtişamlı kangal köpeklerine sahip olmak istemeği, safkan kangalı çoban köpekleri, malaklı ve alabaylı ırklarıyla çiftleştirmelerine neden olmuştur. Ne yazık ki bu çiftleştirmeler kangal köpeklerinin ırkını bozmaktadır. Safkan kangal köpeğinin nadiren bulunması ve fiyatlarının oldukça yüksek olmasının sebebi de budur.

Kangal Köpeği Özellikleri

  • Sivas kangal köpeklerin yüksekliği dişilerde 72-77, erkeklerdeyse 77-86 santim arasındadır.
  • Ağırlıkları ise dişilerde ortalama 41-54, erkeklerdeyse 50-66 kilo arasındadır.
  • Tüyleri orta uzunlukta, çift tabakalı, sık ve serttir.
  • Sivas kangal köpeklerin tüyleri açık sarı, kahverengi, kirli beyaz ya da boz renktedir.
  • Sivas kangallarının yüzleri siyahtır.
  • Kafalarına kıyasla küçük denilebilecek kulakları düşüktür.
  • Kuyrukları çok uzun değildir. Kangal köpekler dikkatliyken kuyruklarını kıvrık tutarlar, rahat olduklarındaysa kuyruklarını genellikle sarkık şekilde tutarlar.

Yorum yapın