Anasayfa » Genel » Türkiye’nin Gözbebeği TOGG Hakkında Bilinmeyenler Nelerdir?

Türkiye’nin Gözbebeği TOGG Hakkında Bilinmeyenler Nelerdir?

togg, togg araba, togg araba özellikleri, togg araba renkleri, togg araba fiyatı, togg yılda kaç araç üretecek, togg hangi ülkenin, togg açılımı nedir

Sevgili okurlar, bugün sizlere uzun yıllardır milletimizim ve ülkemizin dört gözle beklediği ülkemizin ilk seri üretime girecek olan yerli ve milli arabası olan TOGG’un tanıtım lansmanı ve renklerinden ve özelliklerinden bahsedeceğiz. Peki TOGG’un teknik özellikleri nedir, renkleri nelerdir, fiyatı nedir gibi sorunların hepsi ve daha fazlası yazımızda.

TOGG Hakkında Bilinmeyenler Nelerdir?

TOGG Nedir?

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun kısaltılması olan TOGG, ilk yerli ve milli otomobil markası olarak sunuldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli ve milli otomobil üretilmesine yönelik yaptığı çağrı sonucu elini taşın altına koyan ve “babayiğit” olarak adlandırılan firmalar 2017 yılında bir araya gelerek çalışmalara başladı. Türkiye’nin ilk yerli otomobilini tasarlamak, seri üretimini gerçekleştirmek ve piyasaya sürmek için güçlerini birleştiren firmalar ise şunlardır:

• Anadolu Grubu

• Kök Grubu

• BMC

• Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

• Zorlu Grubu (Vestel)

• Turkcell

2018 yılında bir araya gelen ve Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. çatısı altına birleşen bu firmaların her biri %19 oranında şirket ortağı olma hakkına sahip. Şirket merkezi olarak Gebze/Kocaeli tercih edilen TOGG’un en üst düzey yöneticisi olan CEO’su ise daha önce otomotiv sektöründe yöneticilik yapmış ve oldukça başarılı projelere imza atan Gürcan Karakaş getirilmiştir.

TOGG Hakkında Bilinmeyenler Nelerdir?

Dünya otomotiv sektöründe elektrikli araçlara yönelik yapılan çalışmalar hız kesmeden devam ederken Türkiye’de de bu yönde büyük bir atılım atıldı ve ilk yerli otomobilin prototipi görücüye çıkarıldı. Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu tarafından yürütülen araştırma geliştirme çalışmaları sonucu 5 farklı modelde üretilecek olan elektrikli otomobiller gelişmiş teknolojileriyle büyük beğeni topladı.

İlk olarak C-SUV ve hemen ardından C-Sedan modelinin üretilmesi beklenen yerli otomobiller 1960’lı yıllarda geliştirilen ve talihsizlikler yüzünden üretilemeyen DEVRİM otomobilleri sayılmazsa ülkemizin ilk yerli otomobili olma unvanını da taşıyor.

TOGG Ne Demek?

TOGG, merkezi Türkiye’de bulunan bir otomobil üretim şirketidir. 25 Haziran 2018 yılında Kocaeli’de kurulan şirketin CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş’tır. TOGG arabanın üretimi için proje esaslı devlet yardımı duyurusunun ardından 21 Mayıs 2020’de Gemlik’te fabrika için ilk çalışmalar başladı.

Şirket, Ağustos 2020 tarihinde TOGG markasıyla üretim yapmaya karar verdi ve bu kararı basınla paylaştı. Yerli modelin ismi de merak ettiğimiz konular arasındaydı. TOGG açılımı “Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu” şeklinde. Yerli otomobili Anadolu Grubu, Turkcell, Zorlu, BMC ve TOBB ortaklığı ile üretiliyor.

TOGG Hakkında Bilinmeyenler Nelerdir?

TOGG Araba Fiyatı Nedir? 

Yerli otomobil, ilk kez ABD’de düzenlenen bir fuarda uluslararası bir tanıtımda karşımıza çıktı. Bu tanıtımda TOGG araba fiyatları ve bu fiyatların ne zaman belirleneceği hakkında çeşitli bilgilerle karşılaştık. 2023 yılında satışa çıkacağı konusunda bilgi aldık.

Ayrıca otomobil için 40.000 Euro maliyet fiyatı bilgisi diğer duyduğumuz konular arasında. Fakat açıklanan TOGG fiyat bilgisi henüz netlik kazanmadı. TOGG fiyat listesi günümüzde hala bir merak konusu.

Otomobil sektöründe ön satış fiyatları her zaman liste fiyatından daha farklı olduğu için bu konuda da kullanıcılar net bir yanıt arıyor. Fiyat bilgisine dair net bir açıklama bulunmuyor olsa bile 2022 yılında seri üretime geçileceği bilgisi netlik kazanıyor. TOGG araba üretim süreci 2023 yılının ilk çeyreğinde tamamlanacak ve piyasaya sürülecek.

TOGG Özellikleri Nelerdir?

TOGG Yerli Elektrikli Araba en önemli özelliği elektrikli olması dır. 2022 yılında yollarda olacak yerli elektrikli otomobil avantajlarıyla öne çıkıyor. Şarj olmasından sonra menzili 500 kilometre. Diğer elektrikli araçlara göre daha hızlı şarj oluyor. Yakıt maliyeti de oldukça düşük.

Ülkemizin yüzde yüz elektrikli yerli otomobili Togg, görünüşü ve özellikleriyle herkesi büyüledi. Yerli otomobil 300 ve 500 kilometre menzil sağlayan 2 farklı pil seçeneğine sahip. Yerli otomobil elektrikli motorla çalışacak. Otomobilin bu nedenle sessiz çalışması ve emisyon salmaması bekleniyor. Akıllı otomobil özelliği olacağı için sürekli olarak internete bağlı olacak. Kokpitte iki ucun arasında boydan boya LED ekran olacak.

TOGG Hakkında Bilinmeyenler Nelerdir?

Yol durumu da hedef noktaya ulaşma seçenekleri de bu ekranda yer alacak. Kapı içlerindeki hoparlörler sayesinde müzik sisteminin de geliştirildiği belirtiliyor. Akıllı evi olan yerli otomobil sahipleri, akıllı evle akıllı otomobil arasında bağlantı kurabilecek.

Merkeze sürekli bağlı olacak olan otomobil, güncellemeleri de uzaktan 4G ya da 5 G bağlantısıyla alabilecek.
İki çeker araç 200 beygir, 4 çeker ise 400 beygir gücünde. 200 beygir güçle 7,6 saniyede, 400 beygir güçle de 4,8 saniyede saatte 100 kilometre hızlanabilecek.

 

Yorum yapın